Якість газу обурює українців: лічильник намотує, як дурень, а у тебе тільки й того, що сковорода і чайник гріються

Українці стали частіше скаржитися на те, що газ у їхніх квартирах і будинках став гірше гріти. Через це їжа готується довше, посуд чорніє, а за наявності газового опалення в помешканні холоднішає. Експерти не виключають, що це пов’язано зі зниженням калорійності газу, тобто під час згоряння паливо стало давати менше тепла. Водночас кожен українець може подати заявку на перевірку якості газу. Про це agronews.ua.

Калорійність газу в Україні могла погіршитися через те, що газ недоочищено. Таку думку висловив глава Союзу споживачів комунальних послуг Олег Попенко.

Він уточнив, що в газ під час транспортування і зберігання потрапляє “сміття” з труб. Після того, як паливо “дістають з труби з усіма домішками, піском”, його очищують. Але коли таке очищення проводиться недостатньо якісно, фактичне теплотворення газу падає.

Крім побутових незручностей, низька віддача газом тепла призводить до ще однієї проблеми. Споживачам доводиться витрачати більше палива, а значить і більше платити за нього, хоча кількість отриманого тепла за фактом залишається такою ж, як і раніше.

Українці на початку жовтня 2021 року стали нарікати на те, що газ погано гріє воду. Свої скарги люди розміщують у соціальних мережах і на спеціалізованих сайтах, наприклад Спілки власників житла.

Також українці стали розміщувати відео в Youtube. Споживачі демонструють, наскільки довго стала закипати вода на плиті. Якщо зазвичай літр закипає за 5 хвилин, то тепер у деяких на це йде 12 хвилин.

Крім того, в Івано-Франківській області заявляють про неприємний запах газу. Також скаржаться на колір.

“Коли бачиш цей помаранчевий газ… Лічильник намотує, як дурень, а у тебе тільки й того, що сковорода і чайник гріються на плиті… Це дратує. Я готую все на газу та бачу, що на найбільшій конфорці сковорода не може розжаритися, щоб млинці посмажити. Всі каструлі обвуглені від домішок у газі”, – розповіла мешканка регіону Олеся.

Як перевірити газ?

Будь-який українець має право сам ініціювати процедуру перевірки якості газу. Але заплатити за це доведеться близько 10 тис. грн, каже голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко. Облгаз відшкодує гроші лише у тому випадку, якщо в лабораторних умовах вдасться довести, що газ справді не відповідає стандартам калорійності.

“Можна викликати комісію, але це коштуватиме людині близько 10 тис. грн. У багатьох людей, по-перше, немає таких коштів, щоб витрачати їх на перевірку. По-друге, у багатоквартирному будинку людина споживає на місяць газу менш ніж на 100 грн. (Якщо встановлено лічильник. – Ред.) Суми не порівнянні”, – пояснює експерт.

Отож якщо проблема не в техніці споживача – власне, газовій плиті або котлі, українці можуть запросити перевірку якості газу. Як це робиться, роз’яснили в “Нафтогазі України”.

Потрібно:

-Написати заяву в газорозподільне підприємство, тобто компанію, яка займається транспортуванням газу, а не його продажем. У документі потрібно запросити контроль тиску і теплоти згорання газу.

-Газорозподільна компанія протягом 5 днів зобов’язана надати результати перевірки. Це будуть копії паспорта фізико-хімічних показників газу за останній місяць.

-Крім того, компанія зобов’язана відправити співробітника для перевірки газу в місці проживання людини, яка написала заяву. Зробити це повинні протягом 2 днів у містах та 5 днів у селах.

Якщо за результатами перевірки виявиться, що газ не відповідає нормам, споживача чекає перерахунок. Газорозподільне підприємство повинно виплатити споживачеві компенсацію. А ось якщо газ виявиться нормальним, клієнтові доведеться доплатити самому – покрити витрати на перевірку.

Вихід є – рахувати калорії

Попенко бачить лише один варіант, як вплинути на якість газу, що подається в квартири, – змінити систему його обліку.

У більшості країн світу газ споживають не в кубометрах, а в кілоджоулях. Люди платять за теплотворення газу, а не за куби. Це головна проблема, але щоб упровадити таку систему в Україні, потрібні величезні кошти”, – зазначив він.

До речі, частина домогосподарств в Україні досі не обладнана приладами обліку газу. Згідно із законом, українці мають встановити лічильники на газ до 2023 року. Тому говорити про те, щоб змінювати систему обліку, зарано.

Більше новин читайте на сайті “Діловий Переяслав”

Відвідайте новий сайт БЕЗКОШТОВНИХ ОГОЛОШЕНЬ “Діловий Переяслав”.  Підписатися на наш сайт можна у Telegram