Як дурять людей у супермаркетах: основні схеми

Обрахунок, недовага, продаж простроченої чи зіпсованої продукції – це далеко не повний список “хитрощів”, на які йдуть українські супермаркети, щоби більше заробити на покупцях. Такі схеми працюють практично у всіх, незалежно від цінового рівня і того, “наша” мережа чи “закордонна”. З якими формами шахрайства найчастіше стикаються українці під час покупок і як не потрапити на вудку супермаркетів – дізнавався OBOZREVATEL.

Як продають зіпсовану продукцію?

За кордоном існують цілі магазини, де можна придбати прострочені товари за зниженою ціною, на свій страх та ризик. Згідно ж із українським законодавством, продавати продукцію, у якої вийшов термін придатності, – заборонено. Але не всі магазини уважно стежать за продукцією на своїх прилавках. А якщо і знаходять “прострочку” – не поспішають забирати.

Якщо термін придатності товару вже добігає кінця, його можна реалізувати за знижкою. Але українські супермаркети таким правом часто зловживають. Знижки ставлять на ті продукти, термін придатності яких давно вийшов або зовнішній вигляд явно демонструє: продукт зіпсувався.

Виконавчий директор Спілки споживачів України Максим Несміянов в одному зі своїх нещодавніх відео показав, як він знайшов багато простроченої продукції зі знижкою у магазині Novus на Позняках.

Тому завжди перевіряйте інформацію на упаковці та думайте, чи варто купувати зіпсований продукт навіть дешевше. Також звертайте увагу на зовнішній вигляд продукту. Адже буває, що термін не вийшов, а використовувати його вже не можна через погані умови зберігання.

“Ми, на жаль, не знаємо, що відбувається на складах, – говорить голова правління “Науково-дослідного центру незалежних споживчих експертиз “ТЕСТ” Валентин Безрукий“. – Але ми можемо подивитися на прилавки, як вони охолоджені та яка там температура. Якщо купуєте заморожені продукти з холодильника, овочі заморожені або ще щось таке, вони повинні “розсипатися”. Якщо ж вони “одною грудкою”, у процесі логістики було порушено температурний режим. Воно змерзлось і могло зіпсуватися. Будь-яке порушення цілісності упаковки також може призвести до псування”.

Чи обманюють на знижках?

Якщо навіть серед “знижкових” є товари, термін придатності яких ще не закінчився, – не поспішайте радіти. Можливо, знижка несправжня.

З такою схемою днями зіткнулася і журналістка Леся Гасич. На своїй сторінці вона опублікувала фото сиру, який після знижки став набагато дорожчим:

“Сільпо” навчить, як на товарі, де підходить до завершення термін придатності, можна не втратити, але ще й наварити. Сир за звичайною ціною коштує 239 грн/кг, за мінус 50% ціна стає 344 грн/кг. В іншому магазині ще наклеєно перед цим – 25%. Тобто це проблема не з однією точкою. Чи отримає на горіхи той, хто криво наклеїв знижки?”

Які махінації бувають із вагою?

Що стосується ваги – тут є кілька варіантів обману. Перші – терези в магазині, як часто буває на ринку, можуть бути “підкручені”. Якщо ви купуєте ваговий товар, то заплатите більше, ніж маєте. У такому разі можна спробувати переважити продукцію на кількох терезах, але це не завжди працює.

“Якщо магазин централізовано хоче дурити покупців, усі ваги будуть показувати однаково неправильно”, – каже Безрукий. Другий варіант пов’язаний із тарою, в якій продають продукцію. Ви повинні платити тільки за вагу безпосередньо продукту, який купуєте, але часто в загальну вагу враховують тару. Якщо це стосується недорогої ковбаси або сиру – ви це не особливо відчуєте. Але якщо купите щось дорожче – чимало втратите.

“Це дуже відчутно, коли ви купуєте сухофрукти, наприклад, 500 грн/кг. А плашка може бути до 10% від ваги товару”, – говорить Несміянов.

Також проблеми з вагою можуть мати упаковані заводські товари. Їхня реальна вага може не збігатися із заявленою на упаковці.

“Часто приходиш до супермаркету, на упаковці вказано 500 грамів печива, а за фактом там 300 грамів, – каже Несміянов. – Це заводський брак, найімовірніше, але такі випадки бувають. Потім дуже складно довести, що ви не з’їли цю частину печива. Адже упаковка була закрита при покупці, а ви приносите відкриту. У нас був випадок, коли замість 1 кілограма 700 грамів було. До 30% – легко. Щодо морозива така ж була історія влітку, коли 12% не вистачало в упаковці пломбіру.

Як дурять на касі?

На касі також є кілька варіантів обману. Перший – ціна на товар на вагах у залі та на касі може бути різна. Якщо ви зважили товар самі й вибили собі цінник, можливий варіант, що на касі ціну автоматично перерахують. Там може стояти дорожча цінова база, і помітити це досить складно.

Також варто пам’ятати, згідно з постановою Кабміну, здача менша ніж 5 копійок залишається магазину, якщо більша – касир має віддати покупцю. Якщо вам недодали, наприклад, 50 копійок – це вже нечесні дії.

Більше новин читайте на сайті “Діловий Переяслав”

Відвідайте новий сайт БЕЗКОШТОВНИХ ОГОЛОШЕНЬ “Діловий Переяслав”.  Підписатися на наш сайт можна у Telegram