Глава Держгеокадастру: Українські чиновники, діставши доступ до даних Держгеонадр, розпочали розпилювання родовищ

Українські чиновники, діставши доступ до даних Держгеонадр, побачили, де у країні залягають ільменіти, титан, літій, бурштин, нафта, газ, сланцевий газ, і розпочали розпилювання родовищ. Про це глава Держгеокадастру України Роман Лещенко розповів в інтерв’ю “Фактам”, яке було опубліковано 8 листопада.

“Водночас цинічно заявили: “Любий український народе, ми вам у 1990-х роздали земельні паї, але ви розпоряджатися ними не будете, ми оголошуємо мораторій”. У таку ситуацію потрапило 7 млн українців, чиїми права просто знехтували. А ці діячі й далі безсовісно грабували Україну”, – підкреслив Лещенко.

Він назвав ситуацію, яка склалася в Україні з ринком землі, обурливою і безпрецедентною.

“Нам 20 років розповідали жахливу брехню про те, що в нас понад 10 млн га земель сільгосппризначення державної форми власності. Ці цифри озвучували всі президенти й усі уряди і передавали одне одному як червоний прапор. Президент [України Володимир] Зеленський теж вважав, що є ці мільйони гектарів. До того моменту, поки не призначили нового керівника Держгеокадастру, тобто мене. Мені президент поставив завдання вивести реальний земельну баланс України. Але щойно ми розпочали підрахунки, відразу зрозуміли – із землею відбувається щось недобре”, – розповів глава Держгеокадастру.

За його словами, в Україні три форми власності землі: державна, приватна і комунальна. У приватній власності земель найбільше.

“Це і паї, і так звані землі під особисте сільгоспгосподарство. Почали дивитися, коли ділянки по два гектари перейшли у приватну власність. З’ясували, що протягом останніх 20 років. Водночас у різні періоди була регіоналізація: були донецькі – більше грабували на південному сході, прийшли вінницькі – грабували центральну Україну. Тобто звідки родом, там і нарізали собі ці гектари”, – сказав Лещенко.

За інформацією Лещенка, із 2001 року з державної власності в Україні вивели понад 5 млн га земель сільськогосподарського призначення. Чиновник розповів, що його відомство складає електронний реєстр усіх українських земель і наступного року покаже їхніх власників.

Згідно з даними Держгеокадастру, загальна площа земель в Україні становить 60,3 млн га (це приблизно 5,7% території Європи).

У березні 2020 року в Україні ухвалили закон про обіг земель сільськогосподарського призначення. Відповідно до закону, ринок землі в Україні має запрацювати з 1 липня 2021 року. До 2023 року землю зможуть купувати тільки громадяни України, але не більше ніж 100 га землі в одні руки, із 2023 року землю дозволять купувати юридичним особам – резидентам України (не більше ніж 10 тис. га в одні руки). Чи продавати землю іноземцям, українці вирішать на референдумі. Державні та комунальні землі сільськогосподарського призначення продавати не будуть.
Для повернення в державну власність ділянок землі, які були незаконно передані в приватну власність, необхідно приймати спеціальне законодавство, заявив глава Госгеокадастра України Роман Лещенко.

П’ять млн гектарів української землі сільськогосподарського призначення були незаконно виведені з державної власності, навести порядок у цій сфері неможливо участі силовиків. Про це глава Держгеокадастру України Роман Лещенко розповів в інтерв’ю “Фактам”, яке було опубліковано 8 листопада.

“Ми зараз оцифруємо і виведемо в єдиний реєстр всі документи про виділення землі, сформуємо єдиний реєстр громадян, які отримали земельні ділянки. Коли закінчимо процес інвентаризації, ці дані стануть публічними і безкоштовними для громадян України. Ми найближчим часом покажемо на геопорталі, хто чим володіє в країні, скільки у нас землі, води, лісів, хто і скільки платить податків на якій земельній ділянці “, – повідомив Лещенко.

За його словами, на те, щоб упорядкувати інформацію про землю, можуть піти роки.

“Масштаби афер, звичайно, зашкалюють. Тому треба приймати спеціальне нове законодавство про вилучення земельних ділянок для суспільних потреб, тобто здійснювати нову державну земельну політику. Оскільки держава безкоштовно передавала громадянам землю, то на законодавчому рівні треба прописати умови, згідно з якими держава зможе вилучати ділянки, якщо вони знадобляться для побудови нових доріг або видобутку копалин. І компенсувати людям вартість таких земельних ділянок відповідно до нормативно-грошової оцінки “, – зазначив глава Держгеокадастру.

Він підкреслив, що “площа вкраденої української землі дорівнює площі Словаччини”.