Чому Україна досі бідна: названі топ-12 слабких сторін

Почесний президент Київської школи економіки, член редакційної колегії VoxUkraine Тимофій Милованов назвав 12 суб’єктивних причин, чому Україні не вдається стати багатою демократією.

Своє бачення цієї проблеми він виклав у матеріалі для “Нового часу”.

1. Негативне сприйняття світу. Багато українців не вірять у зміни на краще. Скрізь зрада. А якщо більшість не вірить, то змін не буде. Як би їх не намагалася впровадити активна меншість.

2. Невміння створювати ефективні команди. Навіть в найкращих командах персональне его зазвичай важливіше за результат. Час витрачається на інтриги і чвари.

 3. Соціалістична ментальність при слабкій державі. Український парадокс полягає в тому, що українці не вірять, що держава може забезпечити розвиток економіки і високу якість життя, але одночасно виступають проти ринків і приватної власності.

4. Результатом цієї національної шизофренії є глибокий конфлікт між державою і суспільством.

5. Як наслідок цього конфлікту, суспільство не готове підтримувати і довіряти тим небагатьом людям, які пішли міняти систему зсередини.

7. Суспільний запит на соціалізм призводить до значного втручання держави в економіку. Держава говорить: “Ок, у нас не дуже виходить, але ми намагаємося”.

8. Спотворене і неефективне розуміння справедливості. Багато українців вважають, що справедливість полягає в тому, щоб розкуркулити олігархів і, в загальних рисах, відібрати гроші у багатих і роздати їх бідним.

10. Відсутність поваги до інститутів і правил гри. Все можна змінити, національний бюджет можна “поправити” з голосу, міністрів і глав регуляторів можна не призначати.

11. Неповага до бізнесу. Від держави і від суспільства. Тому що вони багаті і їх можна “доїти”.

12. Відсутність відповідальності. Більшість українців чекають від держави кращого життя.