Банки почали вимагати від деяких клієнтів декларації про доходи
Великі українські банки почали розсилати деяким клієнтам прохання надати декларації про доходи. Про те, що подібні запити отримали клієнти “УкрСиббанку”, розповіла податковий консультант Київського центру підтримки розвитку бізнесу Олександра Томашевська. Про це пише “Курс України”
У коментарі вона розповіла, що банки, як правило, не можуть вимагати конкретні документи – наприклад, декларації. Зазвичай їх запити сформульовані у вигляді “просимо надати документи про суть операцій на ваших рахунках, про природу цих операцій …”.
У той же час процедура фінансового моніторингу, за словами Томашевської, “тонка річ”. Тому що відмовити клієнту в обслуговуванні – це остання справа, підкреслила вона.
“Тероризують” клієнтів
Відмовляють в обслуговуванні у випадках, якщо клієнт потрапив в категорію “неприйнятно високого ризику для обслуговування”. Саме так зазначено в законі про фінансовий моніторинг. “Неприйнятно високий ризик” – це, з точки зору фінансового моніторингу, клієнт, який відмиває гроші злочинним способом.
З іншого боку, прийнятний рівень ризику – це коли клієнт проводить операції, в яких банк не вбачає будь-якої злочинної складової.
“Природно, все банки так чи інакше “тероризують” клієнтів з приводу легалізації або пояснення природи коштів на рахунках. Особливо, якщо ці обороти значні”, – зазначила податковий консультант Київського центру підтримки розвитку бізнесу.
Є порогові операції, наприклад, 400 тис. грн і вище – всі вони моніторяться банками. Крім сум увага звертається ще на топологію транзакцій. Наприклад, комусь щодня приходить на рахунок по 100 тис. грн, за місяць набігає 3 млн грн, а одержувач – не підприємець і у нього немає довідки про доходи.
У таких випадках банк може помістити клієнта в “помаранчевий” – ще не “червоний” – список, і зажадати пояснень з приводу надходжень і списань грошей.
Олександра Томашевська підкреслила – дуже добре, коли банк ставить запитання. Якщо він цього не робить, то ситуація може бути ще гіршою. Це означає, що дані про підозрілу операцію вже відправлені до державного фінмоніторингу.
За її словами, банки “будь-якими способами” намагаються попередити клієнтів – мовляв, “працюйте правильно, платіть податки, ми хочемо вас обслуговувати”.
Банки працюють в рамках міжнародних норм в частині ідентифікації та верифікації клієнтів, пояснив в коментарі UBR.ua радник глави правління Кредитвест банку Василь Невмержицький.
Вони також вивчають походження коштів, що знаходяться на рахунках клієнтів, або по проведених транзакціях. Це можуть бути конкретні операції – сумнівні або значні за сумами, або ж – раз на рік – просто оновлення інформації про клієнта.
Наприклад, клієнт заповнив в банку анкету як фізична особа і вказав дохід в 300 тис. грн, а йому на картку “приходить” 3 млн грн. Або ж у клієнта були надходження по 1 млн на місяць, сума підтверджувалася довідками. Але ж банк не ідентифікує його щомісяця.
При перевірці виявляється, що клієнт звільнений вісім місяців тому. Виникає питання “звідки у нього мільйон гривень щомісяця?”
“Конкретно вивчається суть клієнта, його статус, і його цільове використання коштів, його фінансовий стан”, – зазначив Василь Невмержицький.
За його словами, у кожного банку є своя внутрішня політика моніторингу клієнтів. У одного банку можна вносити до 50 тис. грн на рахунок і довідки про доходи не потрібно. У іншого ця порогова сума – до 400 тис. грн, у третього – до 2 млн грн, ще у когось – до 5 млн можна внести на рахунок без довідки про доходи.
У фінансовому моніторингу використовується підхід “трьох точок”. Це – відправник, призначення платежу і одержувач. Прозора транзакція – коли переказується 1 млн грн, наприклад, за покупку квартири, автомобіля, або ж в рахунок сплати податків. Зрозуміло, що в даному випадку все офіційно.
Якщо ж умовний “Іванов” ні з того, ні з сього вирішить заплатити 1 млн за зерно або соняшникову олію, це викличе питання у фінмоніторингу, підкреслив Василь Невмержицький. Він попередив, що якщо не надати банку необхідну інформацію, то фінустанова може призупинити обслуговування або ж внести в список високоризикових клієнтів.
Як відповідати на вимоги банку
Для клієнтів, які зіштовхнулися з подібною ситуацією, є кілька варіантів.
“Природно, можна завжди закрити рахунок в банку. Адже це просто обслуговуюча установа”, – пояснила Томашевська.
Але якщо якісь операції виглядають підозріло з точки зору фінмоніторингу, то куди б не звернувся такий клієнт, будь-який банк буде цікавитися походженням грошей.
“Настане момент, коли мені такі питання зададуть. Не в такій формі – наприклад,” скиньте нам вашу річну декларацію про доходи “- а просто скажуть” покажіть документи, що підтверджують легальність і прозорість ваших операцій, в тому числі декларацію про доходи”, – описала можливий сценарій розвитку подій Олександра Томашевська.
Відзначивши при цьому, що декларувати доходи “доцільно завжди”.
В “УкрСиббанку” прокоментували, що як банк, який знаходиться на території України і відповідає всім законам і нормам країни і НБУ, “дійсно повинні вимагати від клієнтів проходження процедури повторної ідентифікації” .