ЗРОСТАННЯ МІНІМАЛКИ: БІЗНЕС РАХУЄ ВТРАТИ

Минулого тижня уряд анонсував різке підвищення мінімальних зарплат в Україні.
Після Нового року вони зростуть удвічі – з 1600 до 3200 грн. Здавалося б, все прекрасно, самі малозабезпечені отримуватимуть більше прожиткового мінімуму і у них буде стимул працювати. Але, як виявилося, з підвищенням зарплат не все так просто.

Чиновників відв’яжуть від мінімалки

Ні для кого не секрет, що зарплати наших чиновників прив’язані до мінімальної. І коли прем’єр Володимир Гройсман заявив, що з першого січня 2017 року розмір мінімальної заробітної плати в країні складе 3200 грн. в місяць, багато хто з них зраділи. Це автоматично означало зростання їх доходів вдвічі. Однак в Мінсоцполітики кажуть, що разом із зростанням мінімалки будуть відв’язувати від неї зарплати чиновників.

– Мінімальна заробітна плата, замість того щоб бути розрахунковим нормативом, державною гарантією для людей з невисокими доходами, стала державною гарантією в оплаті праці цілого ряду працівників, яких до бідних не відносять, – пояснили нам у відомстві. – Це, наприклад, судді, державні службовці, працівники НАБУ, Рахункової палати тощо. Тобто кожен раз, коли виникала необхідність підняти зарплату на 100 гривень, у згаданій категорії працюючих (з окладами в 10-15-20 мінімальних заробітних плат) 100 гривень множилися на 10-15-20. Відв’язавши мінімальну заробітну плату від окладів чиновників, ми відновлюємо принцип соціальної справедливості.

Чиновники впевнені, що мінімальна заробітна плата буде зростати значно швидше, ніж прожитковий мінімум, тобто між ними утворюється розрив на користь першої. І у тих, хто тривалий час сидить на соціальну допомогу, виникне стимул для того, щоб йти працювати.

Вчителі і двірники зрівняються в доходах

Підвищення мінімальної зарплати торкнеться багатьох бюджетників. На сьогоднішній день заробітна плата бюджетників будується за принципом єдиної тарифної сітки.

– У наступному році перший розряд єдиної тарифної сітки дорівнює прожитковому мінімуму, тобто 1600 гривням, – пояснюють у відомстві. – Це основна зарплата, але навіть ті, у кого перший тарифний розряд складає 1600 гривень, отримають за рахунок різних доплат і надбавок 3200 грн.

Однак самі бюджетники вже бачать підступ в цій ініціативі.

– Підвищення зарплати до 3200 грн. стосується тільки працівників, які перебувають внизу тарифної сітки, – пояснює директор однієї зі шкіл Сергій Записов. – Це двірники, техпрацівники, сторожа і т. П. Для всіх педпрацівників базовим розрахунком становитиме оклад 1600 грн. Це на 200 грн. більше, ніж зараз. Учитель вищої категорії отримуватиме зарплату на рівні 14-го тарифного розряду. І це буде 1600х2,42 = 3872 грн. Тобто якщо у вчителі не буде доплат за перевірку зошитів, класне керівництво, стаж і інші надбавки, він буде отримувати на 672 грн. більше мінімалки. “Чистими” – це потрібно відняти ще 20,5%.

За його словами, з нового року сферу освіти чекає ще одне нововведення. Справа в тому, що з бюджету будуть платити зарплати тільки для педагогів, а все адміністративно-технічні працівники стануть “головним болем” місцевих органів влади.

– Засоби для підвищення мінімальних зарплат доведеться шукати на місцях, – каже Сергій Записов. – Думаю, не треба пояснювати, як відреагують місцеві фінансисти. Нас чекає хвиля скорочень.

Згодні з цим і економісти. Багато держкомпанії платять своїм працівникам зарплати нижче 3200 грн., І їм доведеться скорочувати персонал.

– Наприклад, в секторі поштових перевезень більше 70% працівників мають зарплату менше 3000 грн., – Пояснили в компанії “Case-Україна”. – Це дані офіційної статистики. Що з цим робити “Укрпошті”? На кого перекладати додаткові витрати? На споживачів? Просто скоротити наполовину штат співробітників? Відповіді на ці питання немає.

Постраждають ті, хто має високу “білу” зарплату

Виникнуть проблеми і у приватного бізнесу. Адже не від хорошого життя частина підприємств наймає людей на мінімальні зарплати. Головний редактор журналу “Деньги” Олександр Крамаренко вважає, що від цього кроку постраждають усі без винятку категорії найманих працівників.

– Працюючий “в білу” середній і малий бізнес чекають часткові звільнення або переведення на тіньову зайнятість (неповний робочий день), – пояснює Олександр Крамаренко. – У великих багатих компаніях нічого не зміниться. Але таких у нас дуже небагато. Якщо бізнес працює частково “по-білому”, то відбудеться зниження особистого доходу найманого працівника або ж знову переклад на тіньову зайнятість. Тому що зростання податкових відрахувань з одного легально працюючого означає зниження його повного доходу.

За його словами, найбільше постраждають ті, хто має високу “білу” зарплату. Справа в тому, що зараз доходи понад 25 мінімальних зарплат (МЗП) ЄСВ не обкладаються. Але якщо 25 МЗП – це близько 37 тис. Грн., То з нового року ця сума зросте до 80 тис. Грн.

– Для самозайнятих, фрілансерів, працівників ІТ-сектора – це дуже чутливий удар, – резюмує Олександр Крамаренко. – Це подвоює оподаткування місячних заробітків від 37 до 80 тис. Грн. Тому подвоєння МЗП призведе або до зниження “білих” зарплат, щоб компенсувати зростання податкових відрахувань, або до часткової тінізації бізнесу.

При цьому приватні підприємці кажуть, що недостатньо підняти працівникам зарплати до рівня мінімалки. В цьому випадку фіскальні органи їх постійно перевіряють.

– Потрібно, щоб зарплата була вищою за мінімальну, інакше будуть проблеми з фіскальною службою, – говорить один зі столичних підприємців. – А щоб підняти “білі” зарплати, потрібно збільшувати “білий” товарообіг і “білу” додаткову вартість. Все це буде відбиватися на ціні товару.

Економіст Олег Устенко вважає, що таке підвищення мінімалки буде коштувати бізнесу або споживачам близько 10 млрд грн. Тому підвищення зарплат вплине і на інфляцію.

– Варіантів два – або бізнес буде просто звільняти працівників і наймати їх неофіційно, тоді на ціни це не вплине, – пояснюють в “Case-Україна”. – А якщо навпаки? Бізнес може почати перекладати на споживачів додаткові податки. Якими будуть темпи зростання цін, навіть складно розрахувати.

РОС мінімалки

плюси:

Збільшення доходів тих, хто заробляє мало
Часткове “вибілювання” зарплат
Поява стимулу працювати, а не отримувати допомогу
мінуси:

хвиля скорочень
Часткова тінізація бізнесу
Зростання цін
зростання податків
зменшення субсидій
ДО РЕЧІ

Субсидії стануть менше

В уряді вже відкрито говорять, що зростання мінімальної зарплати повинен знизити розміри субсидій населенню. Адже вони призначаються виходячи з офіційних доходів громадян. Правда, станеться це не відразу.

– Якщо парламент підтримає підвищення мінімальної заробітної плати з 1 січня 2017 року, то в цьому опалювальному сезоні для українців, які отримали субсидію, все одно нічого не зміниться, – пообіцяв міністр соціальної політики Андрій Рева. – Субсидія розраховується за доходом 2015 року. У наступному році при отриманні субсидій буде враховуватися дохід за 2016 рік, тому в такому випадку ймовірна нова мінімальна зарплата буде враховуватися в 2018/19 опалювальному сезоні.

ТИМ ЧАСОМ

Податок на нерухомість зросте

Як кажуть юристи, деякі норми в українському законодавстві прив’язані до мінімальної зарплати. Наприклад, розмір щорічного податку на нерухомість. За кожен зайвий квадратний метр платять певний відсоток мінімальної зарплати. Тобто при її зростанні виростуть і витрати людей на обслуговування цього податку. Також до мінімальної зарплати прив’язані ставки єдиного податку для підприємців першої, другої груп. Відповідно, і їх платежі виростуть.