Заява МФО «ЄвроОптимісти» про підняття ціни на електроенергію

Ми, члени МФО «ЄвроОптимісти», обурені новиною про те, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), підвищила ціну на електроенергію на 16%.

Серед причин підняття тарифу НКРЕКП було наведено, в тому числі, і збільшення індикативної ціни на вугілля на 25,8 % за тону. Відповідно до Порядку формування прогнозованої оптової ринкової ціни електричної енергії індикативна ціна вугілля визначається на підставі середньої ринкової ціни на європейському ринку, включно на основі сумнозвісної формули «Роттердам+». Враховуючи значну критику зазначеного механізму, а також його абсолютну економічну недоцільність, підвищення індикативної ціни на вугілля є лобіюванням інтересів певних олігархічних груп, а не зумовленим об’єктивною економічною оцінкою. Відповідно, аргументація НКРЕКП щодо доцільності підвищення тарифів саме на 16% втрачає свою силу та в черговий раз підкреслює непрофесійність та заангажованість регулятора.
Ми впевнені, що сьогоднішнє підняття вартості електроенергії для промисловості на 16% неминуче призведе до негативних економічних та соціально-політичних наслідків. Зокрема, це зменшить конкурентоспроможність економіки, призведе до значного підвищення тарифів на воду для населення, пришвидшить інфляційні процеси, збільшить перехресне субсидіювання. Також подібне тарифне навантаження може погіршити умови для малого та середнього підприємництва в Україні, адже такий бізнес платить тарифи вже вищі, аніж у багатьох країнах Європи.
У зв’язку з цим, ми, депутати-ЄвроОптимісти, вимагаємо, перш за все, негайного проведення прозорого конкурсу на заміщення членів НКРЕКП, відповідно до чинного законодавства з метою недопущення зловживання службовим становищем. Від голови НКРЕКП Дмитра Вовка вимагаємо врахувати інтереси споживачів електроенергії, а не окремого бізнесу. Ми вважаємо, що рішення було прийнято із порушенням законодавства та процедур, не було завчасно оприлюднено для пропозицій та зауважень громадськості.
Ми наполягаємо, що це рішення має бути скасовано в найкоротший термін, а, натомість, має бути прийняте збалансоване рішення у відповідності до чинного законодавства та з урахуванням інтересів споживачів та української економіки.

Заяву опубліковано на сторінці Фейсбук МФО «ЄвроОптимісти»