З тіні чи в тінь: як вплинуть нові податки та підвищена «мінімалка» на підприємців?

2017 рік приніс українському дрібному та середньому бізнесу нові випробування.

З 1 січня 2017 року законодавством запроваджені нові податкові умови для ФОПів, паралельно з цим установлений новий рівень мінімальної заробітної плати для найманих робітників та відповідно, удвічі підвищені податки на них. В Уряді вважають, що це повинно забезпечити кращі умови життя українцям, але в експертних колах в цьому дуже сумніваються. Навпаки, говорять про численні ризики.

Як вважає підприємець зі стажем та досвідчений юрист Ігор Лебедик (директор ТОВ «Міське агентство «Полтавська нерухомість», власник адвокатського бюро «Лебедик в партнери»), нові податки разом з вимогою удвічі підняти мінімальну зарплату всім робітникам стане сильним ударом для українського бізнесу. Про це вже свідчить статистика – за останні кілька тижнів стали масово закриватися ФОПи. Так, вимога сплачувати єдиний соціальний внесок навіть при відсутності доходів вже примусила припинити діяльність близько 128 тисяч фізичних осіб-підприємців в Україні (станом на 6 січня 2017 року – за даними сервісу моніторінгу реєстраційних даних українських компаній OpenDataBot). Тільки у Полтавській області ліквідувалося близько 5 тисяч ФОПів.

«Для того, щоб збільшувати податкове навантаження, державі потрібно було спочатку створити всі умови, щоб підприємець міг заробляти гроші. Багато підприємців нині знаходяться в тимчасово «сплячому» стані, очікуючи стабілізації економічної ситуації в країні, закінчення війни на Сході і т д. Звісно, донині їм не було ніякого сенсу зніматися з реєстрації, адже це лишня морока. Але відтепер навіть «сплячі» ФОПи повинні сплачувати податки, і це призвело до масової їх ліквідації», – говорить Ігор Лебедик.

Та, за словами фахівця, закриваються не тільки «сплячі підприємці», але й представники дрібного бізнесу, для яких суттєвим стало навіть збільшення єдиного соціального внеску до 704 гривень щомісяця.

«Наприклад, торгує людина на ринку чи має власний кіоск по ремонту взуття. Зобов’язання платити підвищений ЄСВ примусить багатьох піти в тінь», – вважає бізнесмен.

Окремо варто сказати і про підвищення мінімальної заробітної плати. Ця вимога також примусить представників підприємницької діяльності вдаватися до певних хитрощів, зокрема, звільняти людей та виплачувати їм зарплату в конвертах.

«Ось наприклад, працює в певній установі 100 людей. Підвищення мінімалки примусить скоротити штат у кілька разів і перейти до неофіційної виплати зарплат. Тим, кого цікавлять соціальні гарантії, роботодавці рекомендуватимуть ставати на біржу праці. Цікаво було б відслідкувати статистику, наскільки зростуть показники в центрах зайнятості з Нового року», – ділиться думками Лебедик.

Також фахівець вважає, що необхідно розібратися зі структурою податків, тобто, куди саме вони будуть надходити.

«Зрозуміло, що за допомогою податкового тиску влада хоче залатати дірки в державному бюджеті. Інша справа, якби податки сплачувалися для блага людей, наприклад, у Пенсійний Фонд у разі існування накопичувальної системи. Тоді б підприємець точно знав, що старається заради свого майбутнього», – говорить Ігор Валерійович.

Лебедик вважає, що для виведення підприємницької діяльності з тіні податки потрібно навпаки зменшувати. Тільки тоді бізнесмени будуть працювати чесно і прозоро, створювати нові робочі місця, наповнювати бюджет та піднімати економіку.

Тим часом в Уряді обіцяють бути суворими до тих, хто надумає йти в тінь. Володимир Гройсман напередодні анонсував створення спеціального контактного центру, який прийматиме скарги від тих, хто замість вищої зарплатні дістав нові проблеми – скорочення, переведення на неповний робочий день чи неповну ставку. Порушників обіцяють жорстко карати штрафами.

«Нічого, якщо власник бізнесу заробить трошки менше грошей, а його найманий працівник буде отримувати значно більше», – заявив прем’єр-міністр.

ЕнергоЛайф.інфо