Експерти вказали на тривожні наміри Путіна в Україні

Кремль аж ніяк не готується до деескалації конфлікту на Донбасі. Днями генерал-лейтенант Ігор Романенко, екс-заступник начальника Генштабу, заявив, що в анексований Крим стягують нову важку техніку. Він припустив, що російські найманці готуються на півострові до наступу на материкову Україну. Про це пише Народна правда.

За його словами, до кінця 2017 року у Крим планують завести ще один дивізіон комплексів ППО С-400. Застарілі літаки Су-24 і Су-25 замінюють Су-30, на Чорноморський флот також переводять досконаліші судна. Характер навчань, які росіяни проводять на морі та на півночі Криму, говорить про те, що готується новий виток агресії проти України. Так, російські військові активно і навіть поспіхом розгортають воєнну інфраструктуру в прикордонних з Україною районах. Серйозний аналіз фактів, які на це вказують, підготувала група «Інформаційний спротив».

«Танці росіян навколо миротворчої місії ООН – це спроба Москви зобразити участь у «мирному діалозі», але з тим, щоб насправді залишити за собою цілковитий контроль над окупованими українськими територіями», – каже Дмитро Тимчук, координатор групи «Інформаційний спротив», член парламентського комітету з питань національної безпеки та оборони. Скидається на те, що Кремль готується до широкомасштабної війни. Докладніше про це – у розмові з авторитетними військовими експертами. – Що, крім того, що вже озвучив генерал-лейтенант Романенко, може свідчити про підготовку до розвитку воєнної активності Росії на українському напрямку?

Д. Тимчук: – По-перше, протягом 2015 – 2017 років окупаційні адміністрації на Донбасі ведуть інтенсивне відновлення транспортної мережі. Насамперед це стосується розширення рокадних, тобто паралельних до лінії фронту, комунікацій, ремонту транспортних вузлів і розв’язок, мостів і шляхопроводів на під’їзних та рокадних дорогах. Усе це безпосередньо впливає на рівень маневреності військ у смузі дій. Водночас в Росії розгорнуто масштабну дорожню реконструкцію в Ростовській і Волгоградській областях, у Краснодарському краї. Причому почали її з районів, які безпосередньо прилягають до українського кордону. Тут також – під прикриттям підготовки до чемпіонату світу з футболу 2018 року – відбувається нарощування пропускної спроможності транспортних коридорів, що ведуть до кордону.

Досить промовистою є реконструкція на залізниці – там поступово збільшують пропускну спроможність окремих ділянок залізниці, передусім у напрямку України і безпосередньо на окупованих територіях. – Що ще вказує на воєнні приготування ворога? – Протягом вересня-жовтня командування окупаційного угруповання з підлеглими поспіхом проводить відпрацювання навчально-бойових завдань, переважно наступальної тематики. Це відбувається вже на рівні батальйон – бригада, з виконанням бойових стрільб і обов’язковим залученням органів військового управління всіх рівнів.

Крім того, росіяни далі нарощують боєздатність своїх військ уздовж своїх південно-західних кордонів. Активність збройних сил Росії аж ніяк не була припинена із закінченням російсько-білоруського стратегічного навчання «Захід-2017». – Які ще дії супротивника свідчать про недобрі для України плани? – Безпосередні керівники сепаратистських організацій «Л/ДНР» інтенсивно накопичують матеріально-технічні засоби для ведення бойових дій. Насамперед – боєприпасів і пального.

Аналізуємо: протягом нинішнього року вони отримували з «путінського військторгу» 300 – 350 тонн боєприпасів щомісяця, а часом і 500 тонн. Це в десятки разів перевищує реальну потребу боєприпасів формувань 1-го і 2-го армійських корпусів (далі АК. – Ред.) безпосередньо на фронті та на полігонах. Постачали в основному артилерійські снаряди, мінометні міни, а також танкові боєприпаси. Протягом цього року бандформування 1-го і 2-го АК поповнювали бойовою технікою щомісяця приблизно на 30 – 35 одиниць бронетанкової та до 45 – 50 одиниць автомобільної техніки. – А стосовно паливно-мастильних матеріалів? – 1-й і 2-й АК зазвичай на місяць отримують приблизно по 2000 тонн різнотипного пального (переважно дизельне). Але нинішнього року були місяці, коли цей обсяг сягав 4000 тонн.

При цьому розпорядженням командних структур окупаційного угруповання з кінця минулого року в частинах і підрозділах обох корпусів запровадили драконівську економію пального. А тут – такі високі показники. Сміливо можна стверджувати: пального вони накопичили нетипово багато. – Не дуже оптимістично… – Так. Крім того, командування 1-го і 2-го АК за допомогою «путінського військторгу» активно і форсовано мало доповнити свої формування відремонтованими або знятими з тривалого зберігання в Росії одиницями озброєння і військової техніки. Це об’єктивно підвищує їхні бойові можливості. І хоча роблять вони це досить обережно, ретельно маскуючи, очевидно, що процес йде досить жваво. Мало того, командування збройних сил Росії активно тисне на місцевих командирів у «Л/ДНР» на предмет розгортання на базі захоплених підприємств місцевих ремонтно – відновлювальних баз для обслуговування вже поставлених зброї та військової техніки. – Що ще свідчить про підготовку Росії до війни? – Російське командування активно укомплектовує особовим складом 1-й і 2-й АК. Якщо в 2015-му загальна чисельність обох корпусів коливалася в межах 30-35 тисяч осіб, а середня чисельність типової бригади в 1-му АК становила близько 1 тисячі осіб, а в 2-му АК – до 700 осіб, то нині в 1-му АК є до 2 тисяч осіб у бригаді, а у 2-му АК – від 1,5 до 1,7 тисячі осіб.

Порівняно недавно в ОРДЛО розпочато серію заходів з нарощування чисельності окупаційних формувань. Вербувальники захисників «Л/ДНР», як то кажуть, пішли в народ. Використовували все – від реклами на білбордах і вуличних агітаторів до походів вербувальників по школах, ПТУ, шахтах і підприємствах.

Тож зрозуміло, що обом корпусам терміново потрібне поповнення. За нашими відомостями, у найближчі 2 – 3 місяці генштаб Збройних сил Росії має намір довести кількість осіб у складі свого угруповання на Донбасі до 40 – 42 тисяч осіб. – Про що можуть свідчити всі ці приготування? – Можливі два варіанти, – каже директор Інституту зовнішньої політики Дипломатичної академії при МЗС, капітан 1-го рангу у відставці Григорій Перепелиця. – Один – це масштабна ескалація бойових дій на Донбаському фронті або на інших напрямках.

Другий – продовження на якісно вищому рівні нинішньої війни на виснаження України. – Щодо першого варіанта… На яких напрямках Москва може готуватися до наступальних дій? – Східний напрямок основний для Кремля. Крім того, інформація про інтенсивне накопичення сил у Криму, яку оприлюдив генерал Романенко, з високою ймовірністю може свідчити про те, що російський генеральний штаб закінчив планування наступальної операції з півострова на південь материкової України і розпочав її практичну підготовку.

Д. Тимчук: – Щодо проведення морської десантної або повітряно-десантної морської операції на півдні, то я не дуже вірю в такий варіант. Росія не має досвіду проведення таких операцій. У результаті таких дій Москва може втратити 30 – 40% задіяного особового складу. – А що скажете про напрямок з Білорусюю, яка дуже близька до нашої столиці? Г. Перепелиця: – У Білорусі залишились близько 6 тисяч російського війська після навчання «Захід-2017». Москва, вочевидь, планує зафіксувати там їхню постійну дислокацію в рамках розгортання інфраструктури для проведення наступальної операції з території Білорусі, а також з Бєлгородської та Брянської областей Росії. Це, на мою думку, найбільш вразливий для України напрямок. Д. Тимчук: – Зважаючи на те, що Лукашенко намагається всидіти на двох стільцях і вдавати водночас палкого друга – і нашого, і Росії – ми таки недарма нині приділяємо багато уваги цьому напрямку.

Але напрямок Полісся… Згадаймо Другу світову війну – в цьому регіоні не відбувалося масштабних бойових дій. І зрозуміло чому. Болота й ліси не дають військам розгорнутися на оперативному просторі. Натомість варіанти початку в цьому регіоні гібридної війни з участю диверсійно-розвідувальних груп – на кшталт тієї, яку очолив у 2014 році Гіркін, – цілком можливі. – Який, на вашу думку, рівень завдань може ставити Кремль своєму генеральному штабу в разі ухвалення політичного рішення про розгортання нового витка великої війни? Г. Перепелиця: – Думаю, немає остаточно запланованої глибини, і це показали, зокрема, 2014 – 2015 роки. Російські війська зупиняться або на тому рубежі, де ми їм забезпечимо неприйнятний для Кремля обсяг втрат живої сили і техніки, або на тому, де підпишемо капітуляцію. Адже кінцева мета незмінна – руйнування державного суверенітету України і перетворення нас на підконтрольну Москві в тій чи іншій формі країну з російською адміністрацією – офіційною, як уже є в Криму, чи неформальною, як є на Донбасі.

– Чому в такому разі наступальні операції не відбуваються вже нині? Чому Москва зволікає? – Поки що для Росії більш прийнятний варіант продовження війни на виснаження України. Думаю, цей варіант війни залишатиметься до березневих виборів президента Росії – йому не потрібен нині новий виток санкцій. Рейтинг є, тож головне – спокійні передбачувані умови на час переобрання. А після того як на цих знову безальтернативних виборах Путін сяде в президентське крісло на шість років, він і вирішуватиме, який зі сценаріїв розвивати.

Д. Тимчук: – Якщо Росія до нового року доукомплектує свої підрозділи на Донбасі до планованого рівня 42 тисячі осіб, це ще не буде показником, потрібним для проведення масштабної наступальної операції. На тактичному рівні співвідношення сил у наступі та в обороні має бути 3:1. Сьогодні ми маємо в зоні АТО близько 50 тисяч особового складу. Отже, 42 тисячі у складі війська ворога не стануть для нас варіантом для поразки. Але тут є один важливий нюанс.

Розвиток транспортних комунікацій, яким тепер займається Кремль, має на меті підготовку інфраструктури саме для швидкого перекидання у зону бойових дій потрібних для масштабного наступу сил, яких наразі там не зосереджено. Зрештою, ніхто не може залізти в голову диктатора держави-агресора, щоб сказати, коли він вирішить розпочати велику війну. Але бачимо очевидне: Москва посилює свою військову спроможність на різних напрямках для потенційних наступальних дій проти України. Тому маємо бути готові до всього.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *