Як пенсійна реформа змінить життя українців: відповіді на головні питання

Пенсійний вік збільшувати не будуть, а дефіцит пенсійного віку ліквідують до 2024-го
Як зміниться пенсійна система.
Цього року Кабінет міністрів анонсував масштабну пенсійну реформу в Україні. Реформа передбачена меморандумом про співпрацю з Міжнародним валютним фондом (МВФ), який на даний момент все ще узгоджується. Представники уряду разом з міжнародними експертами створили робочу групу по розробці реформи. Головна мета – скоротити дефіцит Пенсійного Фонду (ПФ), і з часом збільшити пенсійні виплати. Сайт “Сегодня” з’ясував, як прийдешні нововведення можуть змінити життя українців.
Пенсійний вік підвищать?
Ні, як заявляє прем’єр-міністр Володимир Гройсман, підвищувати пенсійний вік українська влада поки не збирається. Хоча, за словами міністра соцполітики Андрія Реви, на такому заході наполягає МВФ.
У той же час більшість експертів сходяться на думці, що рано чи пізно на цей крок доведеться піти. Арифметика проста: зараз 10 працюючих утримують 11 пенсіонерів, якщо ситуацію не змінити – вже через кілька років 10 українців своїми податками забезпечуватимуть вже 15 пенсіонерів. Населення старіє не тільки в Україні, а й у всій Європі.
Якщо підвищувати щорічно пенсійний вік на півроку, розповідає старший науковий співробітник інституту демографії та соціальних досліджень Лідія Ткаченко, кількість пенсіонерів в Україні скоротиться на один мільйон, при цьому збільшиться кількість працюючих.
Кажуть, що у держави не вистачає грошей на пенсії. Українці взагалі можуть залишитися без пенсій?
Грошей дійсно катастрофічно не вистачає. Зараз у нас працює солідарна система, простіше кажучи, що працюючі українці утримують співгромадян на “заслуженому відпочинку”. Дефіцит системи – понад 140 мільярдів гривень. Це та “діра”, яка виникла в результаті розподілу всіх зібраних “пенсійних” податків (так званий соціальних внесків) між пенсіонерами.
Дефіцит компенсують з державного бюджету. При цьому зростання “дірки” прогнозували ще наприкінці 2015-го. Тоді уряд прийняв рішення замість 37% збирати з зарплат українців на пенсії всього 22%. Дефіцит різко (майже на 40 мільярдів) виріс у 2016-му.
Але пенсії будуть платити в будь-якому випадку, заявляють в Пенсійному Фонді. Правда, в умовах великого дефіциту, забезпечити українців гідними пенсіями не вдасться.
Після реформи пенсії виростуть?
Згідно з чинним законодавством, пенсії збільшують на рівень інфляції в травні і грудні кожного року. Цього року інфляція закладена на рівні 8,1%, а пенсії виростуть на 10,1%. Окремим категоріям пенсіонерів обіцяють “осучаснити” пенсії на 300 гривень.
Зараз головне завдання реформи – скоротити дефіцит солідарної системи, тільки після цього з’явиться можливість істотно підвищити виплати. В уряді обіцяють, що реформа зробить “пенсійну систему справедливою”. Однак, судячи з затвердженим бюджетом ПФ на цей рік, кардинально розмір пенсії для українців в 2017-му не зміниться.
Як же будуть скорочувати дефіцит, якщо пенсійний вiк не збільшать?
Є кілька можливих рішень, які вже анонсують в Кабміні. Наприклад, заборонити пенсіонерам працювати (або працюєш, або отримуєш пенсію). Також в Мінсоцполітиці опублікували пропозицію дозволити купувати відсутній стаж (по 704 гривні за місяць). Через кілька годин публікацію з сайту відомства видалили.

_-02_03

Крім того, з 16 мільйонів працюючих українців внески до Пенсійного фонду платять тільки 10 мільйонів чоловік. Решта (аграрії, працівники сфери послуг і так далі) мають право не платити. В інтерв’ю “Сегодня” заступник голови ПФ Микола Шамбір зазначив, що в Україні можуть зобов’язати платити внески на пенсію всіх працюючих.
За словами Андрія Реви, повністю ліквідувати дефіцит ПФ можна до 2024 року.
А коли введуть накопичувальний рівень?
На даний момент накопичувальний рівень системи все ще залишається під питанням. У ПФ кажуть, що в цьому році запустити його точно не вдасться. А в Мінсоцполітики нагадують: згідно із законом накопичувальний рівень запрацює після того, як буде ліквідовано дефіцит солідарної системи.

_-01_08

Якщо введуть накопичувальний рівень, доведеться платити два податки на пенсію?
Так, поповнювати накопичувальний рівень будуть окремим податком. Тобто, як і зараз, 22% з зарплати доведеться віддавати в солідарну систему, ще кілька відсотків – у накопичувальну. В одному із законопроектів про пенсійну реформу передбачалося, що всім українцям віком до 35 років доведеться додатково платити 2% від зарплати на персональні пенсійні рахунки в 2017 році, а у 2022-му – 7%.

34_01

Гроші повинні акумулюватися до досягнення пенсійного віку. Тобто до 60 років, якщо запустять накопичувальний рівень, українці зможуть отримувати дві пенсії. Тих, хто вже вийшов на пенсію, накопичувальний рівень не торкнеться.
А які гарантії того, що пенсійний фонд не збанкрутує і заощадження не “згорять”?
Як каже Андрій Рева, таких гарантій немає. Експерти пояснюють: накопичувальний рівень “правильно” працює в країнах з розвиненою економікою, де рівень інфляції може коливатися в межах декількох відсотків. У нас же за останні три роки ціни, за даними НБУ, виросли на 80%. Тобто для того, щоб заощадження не “з’їла” інфляція, з 2014-го накопичувальний фонд повинен був примножити заощадження в 1,8 рази. Це, впевнений Рева, практично неможливо.
Що ж робити?
Збиратися на пенсію потрібно змолоду, впевнений засновник тренінг-центру “Cashflow Ukraine” Олексій Половинкін. Українцям не можна інвестувати гроші в приватні пенсійний фонди за кордоном, де ця система працює вже десятки років. Але можна збирати на пенсію в українському недержавному пенсійному фонді.
Експерти радять купувати валюту різних країн, відкривати депозити в банках сумою до 200 тисяч гривень (саме стільки, в разі закриття банку, поверне Фонд гарантування вкладів) і, якщо є така можливість, купувати нерухомість.