Як оформити субсидію на комуналку: відповіді на 10 головних питань

Незважаючи на відносно теплу зиму і наближення закінчення опалювального сезону, українцям рахунки за опалення як і раніше влітають у копієчку. А оскільки продавати собаку або іншу тварину не хочеться, залишається тільки звертатися в Мінсоцполітики за призначенням субсидій на оплату комуналки. Про відповіді на 10 головних питаннях про призначення держдопомоги пишуть в “Сегодня”.
Скільки в Україні субсидіантів
За підрахунками Держстату, в грудні 2019 держдопомогу на оплату компослуг отримали 3 млн 282,5 тис. домогосподарств або 22% від загальної їх кількості. Середній розмір субсидії склав 638,7 грн. Найбільші суми виплачені в Рівненській області – 1111,7 грн на домогосподарство, найменші в Одеській – 356,8 грн на домогосподарство. У Києві середня субсидія склала в грудні 538,1 грн. Також в Україні більш 453 тис. домогосподарств, які раз на рік отримують субсидію на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного палива – це дрова, вугілля, торф, мазут. В основному це жителі сільської місцевості, середня сума субсидії – близько 3000 грн на рік.

Хто має право на отримання житлових субсидій
Сім’ї, у яких плата за комуналку більше певного для них обов’язкового платежу. Він розраховується індивідуально і залежить виключно від доходів сім’ї.

Обов’язковий платіж (ОП) домогосподарства (Д) у відсотках від величини сукупного доходу вираховується за формулою:

ОП = середньомісячний сукупний дохід Д / кількість членів Д / прожитковий мінімум на одну особу на 1 січня 2020 року / 2 х 15%.

Проведемо розрахунок для сім’ї з двох дорослих і двох дітей, в яких мама знаходиться в декретній відпустці, а працює один батько, отримуючи зарплату 10 тис. грн.

ОП = 10000/4/2027/2 х 0,15 = 0,0925 або 9,25%

За який період враховуються доходи
За III-IV квартали попереднього календарного року, коли субсидія призначається з початку неопалювального сезону.
За I-II квартали поточного календарного року, коли субсидія призначається з початку опалювального сезону.
Тобто для розрахунку субсидії з травня по жовтень беруть доходи за липень-грудень попереднього року, для розрахунку субсидії з листопада по квітень – доходи за січень-червень поточного року.

На які послуги дається субсидія
управління багатоквартирним будинком, в тому числі ОСББ;
поставка та розподіл газу, електричної та теплової енергії (опалення), централізоване постачання гарячою і холодною водою і водовідведення, вивезення побутових відходів (сміття);
внески за установку, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку (загальнобудинкових лічильників газу, тепла, води);
на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного палива – раз на рік.
Які нормативи використовуються при розрахунку субсидії
Держава субсидує не весь обсяг спожитих домогосподарством послуг, а тільки в межах норм. Вони такі:

Утримання житла, опалення – 13,65 кв. м / чол. + 35,22 кв. м на сім’ю. Для одиноких непрацездатних норма може бути збільшена не більше ніж на 30% (на 14,66 кв. м) на підставі рішення комісії по субсидіях.
Газ:
на опалення 4 куб. м на 1 кв. м опалювальної площі;
на приготування їжі 3,3 куб. м / чол., при відсутності гарячої води і газової колонки – 5,4 куб. м / чол., при наявності газколонки – 10,5 куб. м / чол.
Холодна вода – 2 куб. м / чол., при відсутності гарячої води – 3,6 куб. м / чол.
Гаряча вода – 1,6 куб. м / чол.
Електроенергія:
на опалення – 30 кВт на 1 кв. м опалювальної площі;
в будинках, обладнаних стаціонарними електроплитами, при наявності централізованого постачання холодної та гарячої води 70 кВт-год на місяць на сім’ю з однієї людини і додатково по 30 кВт-год на кожного іншого члена сім’ї, але не більше 190 кВт-год на місяць;
в будинках без стаціонарних електроплит і тільки з холодною водою – 100 кВт-год на сім’ю з однієї людини і додатково по 30 кВт-год на кожного іншого члена сім’ї, але не більше 220 кВт-год на місяць.
Тепло – 0,0383 Гкал на 1 кв. м опалювальної площі
Вивіз сміття – 0,4167 куб. м / чол. твердих відходів (40 десятилітрових повних відер для сміття) і 0,76 куб. м / чол. рідких відходів.
На який термін призначається субсидія
З місяця звернення до дати закінчення опалювального сезону і розраховується на неопалювальний сезон (з 1 травня по 30 вересня) і опалювальний сезон (з 1 жовтня по 30 квітня). Для домогосподарств з індивідуальним опаленням субсидія розраховується на опалювальний сезон з 16 жовтня по 15 квітня включно.

Як розрахувати розмір субсидії
Розмір субсидії розраховується як різниця вартості житлово-комунальних послуг в межах соціальних норм і обсягу обов’язкового платежу.

Субсидія = плата за ЖКП в межах норм – обов’язковий платіж

Якщо, наприклад, у вашій сім’ї з чотирьох осіб плата за комуналку в межах норм становила 2000 грн в опалювальний сезон, а обов’язковий платіж у них 925 грн то субсидія буде 1075 грн / міс.

Коли в субсидії відмовлять
Субсидія не призначається, якщо будь хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) протягом 12 місяців перед зверненням за субсидією:

придбав, успадкував, отримав в дар, обміняв земельну ділянку, квартиру, будинок, транспорт і т. д. на суму понад 50 тис. грн, або оплатив медпослуги, крім життєво необхідних (онкологічна операція) на суму понад 50 тис. грн;
має у власності транспортний засіб, що підлягає держреєстрації, і з дати випуску якого пройшло менше п’яти років (крім мопеда і причепа, а також транспорту для пересування інвалідів, придбаного на пільгових умовах);
досяг 18 років, є працездатним, при цьому не має офіційних доходів, не працює і не перебуває на обліку в центрі зайнятості, протягом трьох місяців не сплатив єдиний соцвнесок;
за домогосподарством є борг за компослуги більше двох місяців і більше 340 грн.
Але у всіх випадках рішення про призначення субсидії може бути прийнято комісіями при місцевих органах влади на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов сім’ї.

Куди звертатися і які потрібні документи
Претендент на субсидію, обов’язково зареєстрований в житловому приміщенні, повинен звернутися в структуру Мінсоцполітики за місцем реєстрації. У сільській місцевості заяви і документи приймають уповноважені особи, призначені виконавчими органами сільських і селищних рад (наприклад, секретар сільради).

Субсидію також можна оформити онлайн.

Перелік документів:

заява про призначення субсидії (за встановленою формою);
декларація про доходи та витрати осіб, які звернулися за призначенням субсидії (за встановленою формою);
договір найму (оренди) житла (при наявності).
Заява та декларація можуть бути надіслані поштою або в електронному вигляді.

В які терміни виплачуються субсидії
У безготівковій формі – з 27 числа місяця, за який виплачується субсидія, і до 19 числа наступного місяця. Тобто, держдопомога за січень буде видана до 19 лютого.

У готівковій формі – з 27 числа місяця, за який виплачується субсидія, і до 4 числа наступного місяця. Якщо субсидія доставляється “Укрпоштою” разом з пенсією – то з 4 по 25 число місяця, в якому виплачується субсидія.

Чи можуть змусити повернути субсидію
Державна допомога є безповоротною за умови, що людина не приховала свої доходи. Мінсоцполітики має право проводити верифікацію (перевірку) субсидіантов за три попередні роки отримання субсидії. Якщо виявиться, що одержувач субсидії вказав в декларації не все зароблене або придбане, то держдопомогу доведеться повернути повністю, або частково – в разі, коли субсидія була призначена, але менше, ніж виплатили. Повернення може бути добровільним, або за рішенням суду.