РОЗДУМИ ПРО КРЕДИТОРІВ

Люди – вони різні. Хто добріший, хто зліший, хто розумніший, кому Бог дав менше мізків, хто порядніщий, а хто дозволяє собі чинити аморальні речі. Проте люди, які в сукупності володіють більшою кількістю позитивних якостей – ближчі до Бога. Вони сіють навколо себе Світло. А ті представники роду людського, які підвладні більше негативним емоціям, мають пройти довший шлях до Храму Істини. Серед останніх є дуже цікава й небезпечна для інших категорія – люди, свято впевнені в тому, що ви їм щось винні. Просто тому, що вони так вирішили й на 100% переконані у власній правоті. Просто тому, що їм щось від вас потрібно. А раз їм від вас щось потрібно, значить, ви винні і повинні. Як казав персонаж граф Каліостро з радянської кінокомедії «Формула кохання»: «Усі люди діляться на тих, яким щось треба від мене, і на решту, від яких щось потрібно мені».

Ось ви лише щойно познайомилися з чоловіком чи навіть знати його не знаєте, а вже йому винні. Що характерно, такий чоловік детально й аргументовано зуміє вам пояснити, чому саме ви йому винні. Чому ви вже боржник, а він кредитор. У нього безліч аргументів, він давно вивчив їх напам’ять. Ось лише деякі з них.

Насамперед всі ми люди й маємо допомагати одне одному. На цьому тримається світ. Тому якщо ви можете (а ви можете!), то просто зобов’язані допомогти такому кредитору. Причому в його розумінні «допомогти» – це в більшості випадків вирішити за нього його проблему.

По-друге, ви ж знаєте його становище. А якщо не знаєте, він вам детально розповість, що став жертвою обставин і ви просто зобов’язані все покинути і бігти «розгрібати» його завали. Один мій родич свого часу внадився прибігати до мене на роботу й просити терміново допомогти йому то з тим, то з іншим. Я по-родинному намагався йому підсобити. Проте родич знахабнів й одного разу прикрикнув на мене, що я занадто довго встаю зі стільця. «Куди ти так поспішаєш?» – запитав його я. «Ти що, не знаєш, що я хату будую? В мене кожна хвилина на обліку!» – «А ти не будуй, – порадив я йому. – Ось я не будуюся і спокійно почуваюся, нікуди не поспішаю». Мої співробітники засміялися, а родич надовго образився. До речі, статус родича теж входить до переліку причин, за якими ви повинні допомагати.

По-третє, ви зобов’язані допомогти кредитору тільки тому, що у вас є чим допомогти. Наприклад, йому треба позичити гроші. Теоретично ви могли б це зробити, але тоді потрапите у відчутну скруту: не заплатите за квартиру, не купите дружині подарунок на свято, не придбаєте вкрай необхідну для себе річ… І якщо ви скажете кредитору, що у вас немає грошей, це буде не зовсім правдою, і як порядна людина ви відчуватимете докори сумління, що обдурили нужденного чоловіка. А якщо скажете, що у вас є гроші, але ви в борг не дасте, бо вони вам самому потрібні, тут чекайте на свою голову купу докорів. Бо як ви тільки могли порівняти свою і його ситуацію?! Йому ж набагато важче і гроші значно потрібніші! А ви переб’єтеся. Заплатите наступного місяця, привітаєте через півроку, обійдетеся старою річчю. Між іншим, як показує практика, такі люди дуже погані на віддачу. Стомитеся чекати, поки вони з вами розрахуються. Один мій колишній співробітник пішов у підприємці, непогано піднявся й видно, що добре заробляв. Одного разу він зайшов до нас, своїх колишніх колег. «Що це ти явився без шампанського, без торта?» – наші жіночки на повному серйозі стали висловлювати йому свої претензії. «А чому це я повинен виставляти вам шампанське?» – здивувався гість. «Бо ти підприємець, бо в тебе є за що його купити. Не збіднів би, якби почастував нас, жмотяра!»

Далі в переліку причин допомагати кредитору стоїть ваша стать. Бо ви чоловік. Чи помітили читачі, що зазвичай після словосполучення «справжній чоловік» вживається дієприкметник «зобов’язаний»? Тобто, якщо хочеш відповідати статусу справжнього чоловіка, повинен робити певні дії, вигідні комусь. Те ж саме можна сказати і щодо жінки. Ви просто зобов’язані прибрати у квартирі чи зварити їсти самотньому сусіду, бо ви жінка. Чи хату йому побілити гуляючи. Ви ж жінка, ви ж умієте.

Важливим чинником для маніпулятора є ваша професія. Якщо ви лікар чи юрист – вам кирдик. А якщо при цьому ще й родич – узагалі капець. Мало того, що лікар зобов’язаний без обстеження визначити, що у такого нав’язливого пацієнта коле у правому боці (кредитора не хвилює, що ви лор чи офтальмолог), мало того, що зобов’язаний тут же порадити, що приймати, так ще й повинен робити це на першу вимогу «хворого», в будь-який час доби. Те ж і юрист, який мусить по телефону вислуховувати плутані скарги й вимоги дати негайну ефективну і, звичайно ж, безкоштовну пораду. Багато претензій пред’являють і нашому брату-журналісту. Чому ви не написали про ту яму, в якій маніпулятор ледь не поламав ноги? Чому не цікавитеся тією чи іншою темою? А коли просиш написати редакції офіційного листа, кредитор з обуренням розповідає про своє становище, через яке не хоче «світитися», бо йому ще по голові «настукають». А журналісту нехай «стукають»?

Маніпулятори дуже люблять цитувати Антуана де Сент-Екзюпері. Пам’ятаєте Маленького Принца: «Ми відповідальні за тих, кого приручили»? Хоча ви й гадки не мали когось приручати, така людина без докорів сумління заявить, що вже приручилася! І винні в цьому саме ви! Саме ви ввели бідного кредитора в оману своїм добродушним виглядом, статтю, професією, ввічливістю та гарними відгуками про себе. Ваші знайомі твердо пообіцяли, що ви надійний чоловік і не підведете ні за яких обставин. От людина вам і довірилася, а довіра – це надзвичайно важливо, ви ж не хочете залишити ближнього в біді? Ні? Тоді давайте, арбайте!

І ваші незграбні виправдання про те, що ви не можете цілодобово безплатно працювати, поселити маніпулятора у своїй квартирі, віддати всю зарплату на благочинність, нести через усе місто чужу валізу без ручки – викличуть у кредитора бурю обурення. Як нібито ви позичили в нього останні гроші й нахабно відмовляєтеся їх віддавати.

Мабуть, таким людям, якщо вони усвідомили свій ґандж, варто звертатися до психіатра. Але, вірогідно, до психіатра скоріше потраплять саме ті, на кого маніпулятори «наїжджають». Коли вони побачать, як ви їм піддаєтеся, як заплутуєтеся у своїх виправданнях і поясненнях, вони агресивно підуть в атаку, стануть в позу ображеної невинності й оголосять вас винним у всіх своїх негараздах. Аякже, ви ж не виправдали їхніх сподівань, а значить, обдурили їх. А те, що їхні проблеми виникли задовго до того, як вони до вас звернулися, то вже діло десяте. Брехуном вони все одно оголосять саме вас.

Після спілкування з таким «нужденним праведником» вам стане важко на душі, ви себе звинувачуватимете в черствості, відсутності чуйності та співчуття. Одним словом, відчуєте значний душевний дискомфорт. Це станеться тому, що такі кредитори – це енергетичні вампіри, які живляться вашою енергією. Ви, відчуваючи вину, мимоволі віддаєте їм свою психічну енергію, після чого відчуваєте внутрішню спустошеність. А ваш кредитор, навіть і не добившись від вас допомоги, але підзарядившись вашою енергією, спокійно відправиться шукати інших людей, щоб вимагати з них міфічні борги. На прощання він вам ще й погрожуватиме, мовляв, усім розкажу, що ви за людина, розвінчаю вашу дуту репутацію, виведу вас на чисту воду, хай усі дізнаються, який ви…

Тож коли у вас з’явиться відчуття, що з вас намагаються отримати борг, що вас хочуть використати – дистанціюйтеся від такої людини. Бажано швидко. Можна бігом. Якщо не виходить – не піддавайтеся на його маніпуляції, не слухайте, що він вам розповідає, а намагайтеся зрозуміти, для чого він усе це каже. І спокійно, але твердо кажіть «ні» на всі його виверти. Чим раніше «вистрілите» в нього своєю відмовою, тим менше душевних втрат зазнаєте. Хай шантажує, лається чи заливається сльозами. Це все театр. А ви нікому нічого не зобов’язані. І не йому звинувачувати вас у бездушності. Бо така людина сама ніколи не допоможе ближньому. Будьте сильним. А сильний не виправдовується, не звинувачує і не скаржиться.

Якщо побачите, що ваш кредитор швидко приручився, без жалю відправляйте його в природний дикий стан. У вас повно своїх проблем і немає чого давати маніпуляторам можливість паразитувати на вашій доброті, чуйності та порядності. Бо, допомагаючи таким паразитам, ви водночас обділяєте своєю увагою тих, кому вона дійсно потрібна.

Як справедливо попереджав видатний мудрець древності Кун-фуцзи (Конфуцій): «Стережіться тих, хто хоче вселити у вас почуття вини, бо вони прагнуть влади над вами». Не давайте маніпуляторам сідати вам на голову. Одне тверде рішуче «ні» збереже вам масу часу, нервів і душевних сил.

Олександр МАТВІЄНКО