В уряді заговорили про необхідність скасування мораторію на експорт лісу

Міністр розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства Тимофій Милованов заявив про необхідність скасування Україною заборони на експорт необробленої деревини. Натомість Милованов хоче скасування захисних заходів Євросоюзу, які обмежують можливості експорту до Європи українського металу.

Про це стало відомо з повідомлення Тимофія Милованова в Facebook за підсумками засідання Ради асоціації України і Євросоюзу.

В уряді заговорили про необхідність скасування мораторію на експорт лісу

“Потрібно усувати те, що заважає торгівлі між Україною та ЄС. Для ЄС це заборона на експорт лісу з України. Для нас це захисні заходи ЄС на метал, які завдають шкоди нашій економіці “, – написав Тимофій Милованов.

Крім цього, міністр економіки наголосив на важливості взаємовигідного співробітництва в рамках Асоціації, і що такі зустрічні кроки дозволили б Україні наростити торгівлю з Європою.

“По-перше, співпраця повинна бути взаємовигідною. Ми завжди будемо цінувати підтримку ЄС, але в той же час ми не повинні стати сировинним придатком “, – додав Милованов.

Він написав також, що в його планах залишається “посилення європейського газового ринку”, щоб “зробити його більш гнучким і динамічним, залучаючи до нього українські складські та транспортні потужності”.

Відзначимо, що під час перебування заступником керівника Офісу президента (ОП) з економічних питань прем’єр-міністр Олексій Гончарук також висловлював думку про перегляд мораторію на експорт лісу-кругляка з-за його нібито неефективність.

Нагадаємо, що Україна ввела заборону (мораторій) на експорт необробленої деревини в ЄС в 2015 році з метою боротьби з незаконною вирубкою лісів. За це ЄС відмовився надавати Україні транш на суму 600 млн євро, оскільки мораторій на експорт є порушенням міжнародних зобов’язань України.

Але, після введення мораторію значно зросла контрабанда деревини під виглядом дров.

Одним з пріоритетом Володимира Зеленського була боротьба з екологічними злочинами. “Доповісти керівникам ДБР, СБУ і Нацполіціі по боротьбі з незаконним вирубуванням лісів, грабіжницьким видобутком природних копалин, які належать усьому українському народові”, – сказав Зеленський на першій нараді за участю новопризначеного Кабміну і керівництва Верховної Ради (ВР) IX скликання, правда при цьому він не вказав точної дати, коли силовики повинні відзвітувати за лісову та інші мафії.

За результатами дослідження британської неурядової організації Earthsight, яка досліджувала 18 лісозаготівельних ділянок в чотирьох найбільших лісозаготівельних регіонах України, за чотири роки експорт українського лісу в країни ЄС зріс на 75%, переступивши позначку в 1 млрд євро в 2017 р

По експорту незаконного дерева Україна обійшла країни Латинської Америки, Африки і Південно-Східної Азії разом узятих, незважаючи на те що в Євросоюзі з 2013 року діє Регламент ЄС, що встановлює критерії експорту деревини на ринок країн ЄС, – EUTR прямо забороняє імпорт дерев, незаконно отриманих в країні походження. Крім цього, імпортери лісу повинні проводити ретельні юридичні перевірки, щоб мінімізувати ризик потрапляння контрабандної деревини на внутрішній ринок Євросоюзу.

Однак, дослідники впевнені, що перевірки легко обійти через що норма EUTR фактично не виконується, тобто підприємства-гіганти Євросоюзу негласно підтримували контрабанду деревини з України.

Серед них:

австрійський лісопильний гігант Holzindustrie Schweighofer,який споживає 70% всієї української деревини;

австрійська компанія з виробництва дерев’яних панелей для будівництва і дешевих меблів Egger;

австрійський виробник деревних плит Kronospan;

швейцарська компанія з оптової торгівлі деревиною Swiss-Krono та інші.