В Україні будуть саджати за дорогі особняки «з пляжем»
Згідно з вітчизняним законодавством, не можна будувати ближче 25-100 м до води, але багаті українці давно навчилися обходити ці обмеження
Будинки біля води, які за останні роки набудували в більшості міст країни і позиціонують як дороге елітне житло «для обраних», незабаром можуть стати недоступними навіть для українців з грошима, інформує еizvestia.com.
У Верховній Раді з’явився законопроект №5721 нардепа Юрія Шухевича (Радикальна партія Олега Ляшка), що пропонує ввести кримінальну відповідальність за порушення правового режиму використання прибережних захисних смуг.
Документ гранично «компактний» і містить лише один пункт – про внесення до статті 242 КК наступного доповнення: внесення представниками місцевого самоврядування свідомо неправосудних рішень в земельну документацію, що стосується ділянок в прибережних зонах і передача останніх у власність або оренду фізичним або юридичним особам, карається позбавленням права обіймати певні посади на строк до п’яти років або позбавленням волі на такий же термін.
У пояснювальній записці до законопроекту говориться: прибережні зони, за Конституцією, є національною власністю. Але ця норма в країні давно не витримується. Більш того, елітні забудовники часто змінюють берегову лінію, намивають берега, штучно поглиблюють акваторії. Це не тільки позбавляє доступу до води простих українців, а й помітно шкодить водним об’єктам і загальнонаціональній інфраструктурі, скажімо, на березі не завжди можна поставити потрібну гідротехнічну споруду.
Згідно з чинним законодавством, ширина захисних зон, в межах яких можна будувати, становить для малих річок і озер площею до 3 га – 25 м, для середніх водойм (більше 3 га) – 50 м, для великих річок, водосховищ та озер – 100 м . Якщо схили берегів крутіше 3 градусів – норми подвоюються.
Але заможні українці давно навчилися обходити ці заборони. Для легалізації будівництв біля води, як правило, використовується наступна схема: у статті 88 Водного кодексу зазначено, що прибережні захисні смуги встановлюються за окремими проектами землеустрою, які затверджують місцеві органи влади. Тобто, купивши у місцевих чиновників дозвіл, українці можуть будувати садиби на березі практично без жодних обмежень.
У 2014 р цю схему фактично узаконив Верховний суд (справа № 6-206цс14). Розірвати це порочне коло може хіба що крайній захід: якщо чиновнику загрожуватиме п’ять років за гратами, він остережеться розбазарювати народні землі за хабарі, вважає автор законопроекту.
Чи вдасться Ю.Шухевичу отримати підтримку колег. Тим більше, що чимало народних обранців і самі мають садиби в найбільш ласих прибережних зонах. Про долю таких будівель в законопроекті нічого не сказано: очевидно, вже побудовані об’єкти пропонується не чіпати, а карати тільки за нові випадки розбазарювання берегової лінії. Так що, цілком можливо, нардепи підтримають ідею, щоб гарантовано захиститися від потенційних сусідів.