В Раді готують сюрприз для ФОПів: частину з них позбавлять права на єдиний податок

Законопроект дивним чином виключає ФОПів з переліку платників єдиного податку другої-четвертої груп.

У Раду надійшов законопроект №2200 від 02.10.2019 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування самозайнятих осіб, які провадять незалежну професійну діяльність».

Автори законопроекту вважають за необхідне уточнити статус та порядок оподаткування самозайнятих осіб.

На думку депутатів, в Україні особи, що провадять незалежну професійну діяльність, несуть величезне податкове навантаження, у порівнянні з фізичними особами — підприємцями.

Підпункт 14.1.226 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначає, що самозайнята особа — платник податку, який є фізичною особою — підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.

Наразі фізична особа — підприємець в порядку, визначеному Главою 1 Податкового кодексу, має право обрати спрощену систему оподаткування та сплачувати єдиний податок.

Поряд з цим особи, які провадять незалежну професійну діяльність і також називаються «самозайнятими особами», не мають змоги скористатися вибором системи оподаткування.

Податковий кодекс України вказує на можливість лише сплачувати податки за здійснення незалежної професійної діяльності, що оподатковується згідно зі ст. 167 цього Кодексу податком в розмірі 18 відсотків.

З метою створення справедливої системи оподаткування осіб, що провадять незалежну професійну діяльність, пропонується проект закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування самозайнятих осіб, які провадять незалежну професійну діяльність», який усуне дискримінацію вказаних осіб по відношенню до фізичних осіб — підприємців при сплаті податків.

Законопроектом пропонується встановити особам, які провадять незалежну професійну діяльність, можливість обрання спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності в межах визначених Податковим кодексом України доходів та їх складу.

Особливості, які містить законопроект

По-перше, законопроектом знімається обмеження для самозайнятих осіб мати лише чотирьох найманих працівників. У соцмережах побоюються, що це означає відсутність можливості для спрощенців взагалі наймати працівників.

По-друге, самозайняті особи подають декларації відповідно до обраної системи оподаткування (чи то спрощеної, чи то про доходи фізичних осіб).

По-третє, в законопроекті під діяльністю фізичної особи, яка провадить незалежну професійну діяльність та може бути платником єдиного податку другої та третьої груп, розуміються:

– наукова, літературна, артистична, художня, освітня або викладацька, лікарська діяльність,

– нотаріальна, адвокатська діяльність,

– діяльність арбітражних керуючих (розпорядники майна, керуючі санацією, ліквідатори),

– діяльність приватних виконавців, аудиторів, бухгалтерів, інженерів.

По-четверте (і найважливіше), із переліку платників єдиного податку другої-четвертої груп зникає згадування про фізичних осіб — підприємців. Замість цього платниками єдиного податку другої-четвертої груп зазначені «самозайняті особи». Згадка про фізичних осіб — підприємців залишається лише для платників податку першої групи.

Виходячи з викладеного, сферу застосування єдиного податку для фізичних осіб — підприємців пропонується значно звузити.

/ru/news/publication/152018-v-radi-gotuyut-syurpriz-dlya-fopiv-chastinu-z-nikh-pozbavlyat-prava-na-yediniy-podatok