В міській раді Переяслав екс-бургомістр Майк Райхель ділився досвідом територіальної реформи в Німеччині
-1979В рамках програми «Європейці за мир» з 21 по 28 серпня у Переяславі-Хмельницькому відбулася міжнародна молодіжна зустріч «Німецько-українські зустрічі молоді». Про це йдеться насайті міської ради. Одним з керівників німецької делегації був Майк Райхель, який є директором Федеральної установи з питань політичної освіти Земля Саксонія-Ангальт. Раніше Майк працював бургомістром у Людцені і саме за час його головування у Німеччині відбувалася територіально-адміністративна реформа. Так як це питання нині актуальне на Переяславщині, міський голова Тарас Костін запропонував провести круглий стіл за участю очільників району – голови РДА Андрія Пряхіна та голови районної ради Петра Качкалди. Також до зустрічі долучилися працівники виконавчого апарату міської ради та районної адміністрації, депутати.
Майк Райхель запропонував провести зустріч у вигляді діалогу. Він розповів, що населення Людцену становить 4500 жителів, у результаті об’єднання воно зросло до 10000. Територіальна реформа на сході Німеччини розпочалася у 2007 році з поділу на району, а вже потім жителі добровільно об’єднувалися у, так звані, комуни. На федеральному рівні було визначено низову одиницю – 10000 жителів, але до цієї одиниці прийшли не одразу. Нині йде політика на укрупнення таких комун, тому варіант об’єднання міста Переяслав-Хмельницький та району він назвав вірним. Голова РДА Андрій Пряхін поцікавився чому нині реформа проходить лише у окремій частині Німеччини. Майк пояснив, що ще у 70-х роках цей процес розпочався на півдні, нині ж у Баварії йдуть розмови про укрупнення районів, тож цей процес безперервний. Звичайно є вихідні положення об’єднання, як і в Україні є затверджена методика об’єднання, але громада також могла виробляти свої принципи під час добровільного етапу об’єднання.
Міський голова Тарас Костін запитав чи виникали потреби у оптимізації системи освіти, зокрема закритті шкіл. Майк Райхель розповів, що, так як громада сама визначається з кількістю шкіл, то виникло питання лише з однією школою. Було вирішено зробити її приватною, нині там навчається більше дітей, ніж в державній. Початкова освіта фінансується за рахунок комуни (матеріальна частина-за рахунок комуни, заробітна плата-за рахунок федеральної землі), середня та вища – за рахунок крайсів (нім. Kreis – район, налічує 100 тис. жителів).
Щодо закладів охорони здоров’я, Майк розповів, що, як правило, в межах району діє одна-дві лікарні. У Німеччині дуже розповсюджена приватна практика лікарів. Тож у населення не виникає жодних проблем у медичному обслуговуванні.
У Німеччині дуже складна система оподаткування. За рахунок бюджету комуни ремонтуються дороги, заклади, які знаходяться на її території. 25-30% бюджету йде на утримання виконавчого апарату, який складає 30 осіб. Рішення по розподілу фінансів приймаються 21 депутатами на чолі з бургомістром. Загальний бюджет комуни Майк не назвав, але зазначив, що навіть невеличка фірма щороку податків сплачує 20 тис. євро. Його дуже здивували питання щодо приховування доходів або несплати податків, адже у Німеччині все проходить дуже чіткий контроль. Спроби звичайно є, але 95% підприємств та громадян чесно сплачують податки.
На завершення зустрічі учасники детально оглянути карту територій Саксонії, а Майк запевнив, що шлях укрупнення громад є найбільш вірним шляхом.