Тарифи “Укрпошти” будуть зростати, бо інакше збитки держкомпанії вираховуватимуться сотнями мільйонів
У нашій країні можуть зрости тарифи на пересилання поштою, тому що в протилежному випадку державна «Укрпошта» може виявитися збитковою. Про це повідомив Ігор Смілянський, генеральний директор поштового оператора.
На яку суму зростуть тарифи?
За словами Смілянського, якщо державний регулятор не приведе тарифи у відповідність з ростом ринкових цін, то за підсумками поточного року Укрпошта понесе понад семисот мільйонів гривень збитків. Це пов’язано зі зростанням цін:
Тарифи на авіаперевезення зросли в кілька разів.
Мінімальна зарплата зросла на 25-37 відсотків.
Паливо, оренда і комунальні послуги подорожчали на 20-60 відсотків.
Деякі тарифи “Укрпошта” все-таки підвищила, наприклад, на доставку пенсій – на одинадцять відсотків. При цьому, наприклад, тарифи на доставку листів залишаються такими ж, як і раніше. Пропонується підвищити і їх з першого липня не менше, ніж на десять відсотків.
Смілянський пророкує проблеми для більш ніж двох мільйонів пенсіонерів, звільнення понад чотирнадцяти тисяч співробітників, і нарешті – можливе закриття «Укрпошти». Також він повідомив, що компанія планує продовжувати боротися за своє майбутнє, і в травні пройде прес-конференція, на якій оприлюднять точні дані про причини, які зробили державного поштового оператора збитковим.
У четвер була опублікована Неаудована звітність компанії. Відповідно до неї, за січень-березень поточного року компанія отримала 127,758 мільйонів гривень збитку, але при цьому збільшила чистий дохід від реалізації послуг на 27,4% – до 2,62 млрд грн. У свою чергу, собівартість реалізованої продукції в першому кварталі 2021 року склала 2,38 млрд грн проти 1,77 млрд грн за аналогічний період 2019 роки (зростання на 34,5%).
Смілянський написав:
Сьогодні Укрпошта також розкриває результати за 1 квартал 2021 року – 128 мільйонів гривень збитку. Невже Укрпошта зіпсувалася, забила на бізнес або (що, звичайно, найстрашніше) у гендиректора так зросла зарплата, що з’їла весь прибуток? Поспішаю розчарувати моїх шанувальників: ні, зарплата ні на гривню не змінилася ні в 2020 ні в 2021. Більш того, за 1 квартал приріст в найконкурентнішому сегменті посилок (в штуках) склав рекордні 36%, а в сегменті міжнародних посилок – більше 30% порівняно з 1 кварталом 2020 року.
Як же, запитаєте ви, міг здоровий організм, що росте так швидко, перетворитися на руїни? Та дуже просто. Для цього потрібно потрапити в руки некомпетентного, який не любить тебе або страждає популізмом лікаря або регулятора. Чи може компанія, де тарифи на авіаперевезення зросли в 3-4 рази, мінімальна зарплата на 25-37%, паливо, оренда, комуналка на 20-60% працювати за тарифами 2020? Може, правда тоді лінія незмінного тарифу буде нагадувати пряму «лінію смерті» на кардіограмі.
Насправді кожна адекватна людина розуміє, що не може. А ось регулятори, які встановлюють нам тарифи на державні послуги, мабуть, в цю категорію не входять і пропонують компенсувати збільшені витрати «соціальною відповідальністю». Судячи з усього, це якийсь аналог біткоінів, який можна зарахувати на рахунок замість гривні. І якщо тарифи на доставку пенсій були, хоч і з запізненням, підвищені на 11% з 1 квітня, то тарифи на листи як були 9 гривень в 2020 році, так вони 9 гривень залишаються і в 2021. Справедливості заради НКРЗІ запропонували нам підвищити їх на 10% з 1 липня (або 5% за рік). Але при зростанні витрат на 30-40%, на таку пропозицію можна відповісти лише словами Шарапова у фільмі «Місце зустрічі Змінити можна»: «Спасибі тобі, папаша, за доброту, за щедрість твою спасибі, 20 пляшок горілки купити зможу!»
Більш того, якщо тарифи залишаться такими як зараз, і Постанова Кабміну 277 щодо примусового переведення пенсіонерів в банк залишиться в силі, то, крім стресу і проблем для 2+ мільйонів пенсіонерів, і звільнення 14000+ співробітників, Укрпошта закінчить рік з 700+ мільйонами гривень збитку. А з цим закінчиться й історія успішної реформи в державному секторі. На всіх каналах знову будуть лаяти Смілянського, Наглядовою Раду, високі зарплати, і ніхто не згадає деяких тихих, непомітних чиновників, які, прикриваючись оскаженілим популізмом, насправді стояли (змінюючи особи) всі ці 30 років за розвалом української економіки, а тепер стоятимуть за огорожею на похоронах реформ Укрпошти. Ну їм, як то кажуть, не вперше.
Чи є вихід? Є. По-перше, ми, я особисто, продовжимо боротися до кінця. Боротися за 2 мільйони бабусь і дідусів в містах та селах, які в період епідемії не повинні ризикувати захворіти в маршрутках або залишитися без грошей і товарів першої необхідності. За тисячі робочих місць співробітників Укрпошти. І за десятки тисяч годин роботи команди менеджменту Укрпошти за останні 5 років, яка хотіла довести, що навіть така компанія як Укрпошта може викликати добру усмішку у клієнтів і надію на те, що в Україні можуть бути успішні реформи, за які не соромно.
Більше новин читайте на сайті “Діловий Переяслав”