Страсна п’ятниця 2019: історія, головні традиції і заборони

Страсна п’ятниця, або Велика п’ятниця – це особливий день перед Великоднем, коли ми згадуємо страсті Христові, його муки, смерть на хресті і подальше воскресіння.

Великої п’ятницею здавна прийнято називати п’ятий день Страсного тижня. У християнській традиції – це час скорботи і жалоби. Згідно біблійної історії, саме в п’ятницю засудили і розіп’яли на хресті Ісуса Христа. Тому в цей день всі християни світу згадують про пережиті страждання Спасителя, описані в Біблії.

П’ятий день Страсного тижня вважається самим траурним, адже саме в п’ятницю розіп’яли Христа. У церкві відбувається ритуал винесення плащаниці, на якій зображений Ісус, що лежить в труні.

Коли страсна п’ятниця 2019?

Страсною називають п’ятницю останнього тижня Страсного тижня, шостого тижня Великого посту. Це час, що передує святу Великодня. Фіксованої дати немає, все залежить від дати святкування Великодня.

У цьому році в Україні Світле Христове Воскресіння відзначатимуть 28 квітня. Значить, Страсна п’ятниця буде напередодні цього дня, тобто 26 квітня.

Католики відзначають Великдень на один тиждень раніше, отже, Страсна п’ятниця у них буде 19 квітня. До слова, іноді свято Пасхи і у католиків, і у православних випадають на одні й ті ж дати. Так, наприклад, сталося в 2017 році, коли Христове воскресіння відзначали 16 квітня.

Страсний тиждень: що означає?

Слово «страсть» з церковнослов’янської перекладається як страждання. Під час Страсного тижня православні віруючі згадують про страждання, які довелося пережити Спасителю Ісусу Христу. Всі дні цього тижня прийнято називати Великими. Кожен з них присвячений певній події, описаній в Євангелії.

Що таке Страсна п’ятниця: історія

Згідно євангельської історії, саме в п’ятницю Христос, який був зраджений своїм же учнем Іудою за 30 срібних монет, був змушений постати перед судом. Прокурор Понтій Пілат звинуватив його в бунті і підбурюванні, засудив Ісуса до жорстокої страти – розп’яття на хресті.

Стратили Христа на горі Голгофа, а хрест, на якому його повісили, Спаситель сам ніс по вулицям міста. Разом з Ісусом в той день розіп’яли двох розбійників, причому один з них покаявся в гріхах.

Згідно з біблійною легендою, два дні Христос провисів на хресті. А на третій воскріс. Ця подія і стала головним торжеством в православній вірі і тепер носить назву Великдень.

Страсна п’ятниця у православних

У Велику п’ятницю традиційно проводиться православна літургія, під час якої розповідається про муки Ісуса.

Крім того, під час богослужіння прийнято співати особливий канон, а з вівтаря священнослужителі виносять так звану плащаницю – тканину, на якій зображений Ісус, що лежить в труні.

Страсна п’ятниця: що можна робити, а чого не можна

Вважається, що Страсна п’ятниця – найсуворіший день всього Великого посту і Страсного тижня зокрема. У цей день потрібно дотримуватися Великого посту. Більш того, до виносу плащаниці взагалі не можна вживати їжу, а після – тільки хліб і воду.

Страсна п’ятниця – час скорботи і жалоби. Тому в цей день категорично заборонено вдаватися до веселощів, влаштовувати вечірки, гуляння, танці або азартні ігри. Замість цього потрібно зосередитися на молитвах, каятті в гріхах, а також на допомозі іншим людям.

Страсна п’ятниця: народні прикмети

Крім православних традиції на Страсну п’ятницю існують і народні вірування, які нерідко мають спільне коріння з язичництвом. Так, наприклад, за часів Русі в цей день прийнято було палити багаття, які, згідно з віруваннями, мали захистити від нечистих сил і поганої енергії.

Також в Страсну п’ятницю заборонялося займатися землеробством і ковальськими роботами. Жінки не повинні були шити і в’язати, заборона стосувалася і роботи по дому. А ось піч навпаки дозволялося: за легендою, хліб, приготовлений в цей день, мав цілющу силу.

У деяких країнах влаштовують театралізовані ритуали, які не завжди схвалює церква. Так, наприклад, в селі Сутуд в Філіппінах практикують ритуал розп’яття і самобичування. Подивитися на нього приїжджають католики зі всього світу. А ось в Мексиці організовують карнавал-ходу за євангельськими мотивами.

Згідно з повір’ям, після смерті Христа і до його воскресіння вся нечисть виходить в наш світ і лякає праведних віруючих.

Страсна п’ятниця 2019: що не можна робити?

Як вже говорилося, на Страсну п’ятницю потрібно дотримуватися особливо суворого посту. Так, тим, хто поститься заборонено вживати їжу до того, як в храмах не винесуть Плащаницю. Після цього дозволено їсти тільки хліб, а пити – тільки чисту воду.

На Велику п’ятницю категорично заборонено займатися важкою працею, наприклад, прибирати, прати, рубати дрова, вишивати, шити і т.д. Всі справи по дому слід закінчити до Чистого четверга.

На згадку про муки, перенесені Христом, не можна нічого робити з землею. За віруваннями, якщо посіяти в цей день насіння, то врожаю не буде.

Також під забороною будь-які веселощі – вечірки, гуляння, дискотеки, танці тощо. Давня приказка говорить – «хто в Страсну п’ятницю веселиться, той весь рік буде плакати».

 Існує вірування, що в Страсну п’ятницю не можна йти до церкви вагітним жінкам. Однак підтвердження цьому немає. На думку священнослужителів, жінка повинна покладатися виключно на свої відчуття і сили. Якщо вона відчуває потребу у відвідуванні храму – то можна йти. На пізніх термінах краще відвідувати церкву в супроводі або ж взагалі утриматися від походу.

Страсна п’ятниця – це, перш за все, день для молитви і внутрішніх роздумів. Кожен віруючий повинен задуматися про власне життя, зрозуміти що робить не так. Так що не забувайте, що в молитві кожен знайде розраду і допомогу.

Весь тиждень не можна забувати про суворість Великого посту, тобто займатися обжерливістю. Продовжуйте утримуватися від м’яса, солодощів, риби і молочних продуктів.

Під час Страсного тижня заборонено відмовляти в допомозі тому, хто просить. Вважається, що в цей період з проханням до людей звертається сам Бог.

 Пам’ятайте, що в ці дні не можна сваритися і лихословити. Вважається, що вся негативна енергія повертається назад потрійний силою.

Також в цей час не проводяться весілля, хрещення і вінчання.

 
Loading...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *