Справу про розтрату 600 млн грн пенсійного фонду Нацбанком можуть «зам’яти»
Заарештований директор ПФ НБУ буде «мовчати» про роль ICU і Гонтаревої?
Заарештований десять днів тому екс-директор Недержавного пенсійного фонду НБУ Олег Макаренко, якого підозрюють в розкраданні на суму 600 млн грн., В найближчі дні може вийти на свободу. За даними джерел в правоохоронних органах, відносно невисока сума застави в розмірі 2 млн грн. призначена колишньому чиновнику судом навмисно.
СБУ висуває Макаренку обвинувачення за ч. 5 ст. 191 КК України – привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем. Екс-чиновнику загрожує до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна. Тим часом, за інформацією від джерел в правоохоронних органах, вже нібито досягнута домовленість про те, що колишній директор НПФ НБУ (навіть якщо справа буде доведена до суду) максимум може отримати умовне покарання. А головною умовою такої індульгенції називається мовчання з приводу ролі та участі в угодах з «сміттєвими» цінними паперами компанії «Інвестиційний капітал Україна» (ICU), якій, до призначення главою НБУ, керувала Валерія Гонтарєва.
Нагадаємо, раніше ЗМІ повідомляли, що компанія «Інвестиційний Капітал Україна» нібито продала корпоративного пенсійного фонду НБУ «сміттєвих» цінних паперів на суму майже півмільярда гривень, а реалізація схем розкрадання коштів працівників Нацбанку тривала і після приходу Валерії Гонтаревої на пост голови НБУ.
Можна припустити, що відкрите в на початку 2015 р гучна справа про розкрадання в ПФ Нацбанку, який обслуговує понад 10 тисяч колишніх і нинішніх співробітників держрегулятора, дійсно планувалося без зайвого розголосу поховати. Але карти, цілком можливо, змішала скандальна прес-конференція Валерії Гонтарєвої, що відбулася в кінці липня цього року.
Чиновниці тоді довелося відповідати на безліч неприємних вопросов.Как раз незадовго до цього в ЗМІ була опублікована інформація, в якій вказувалося на причетність компанії ICU, в період керівництва Гонтаревої (і ще кілька місяців після її переходу на посаду голови НБУ), до схем виведення грошей з НПФ.
«Дані з біржі«Перспектива»за 2013-2014 роки, які вдалося отримати виданню, підтверджують цей факт. ТОВ «Інвестиційний Капітал Україна» (ICU), виступаючи в якості торговця, протягом з січня 2013 року по серпень 2014 року придбало у активи пенсійного фонду НБУ «сміттєвих» цінних паперів на суму 447,4 мільйона гривень», – писав«Главком» .
На прес-конференції Валерія Гонтарєва заявила, що «це стара історія» і «вся інформація по ній є на сайті Національного банку». Однак журналісти звернули увагу на дещо знервовану реакцію Валерії Олексіївни, і на те, що вона не знає (або намагається зробити вигляд, що не знає), чи знайдені організатори злочинних схем, і яке покарання вони зазнали. В результаті скандальна історія з ПФ НБУ знову потрапила в фокус уваги ЗМІ.
Нагадаємо, деякі деталі розкрадання, про які писали ЗМІ. У для НПФ НБУ була здійснена покупка фіктивних акцій і облігацій. Для цього на дніпропетровській фондовій біржі «Перспектива» була вибудувана схема штучного завищення вартості цінних паперів. Щоб сформувати високу ринкову ценуна акції, їх прокручували в угодах між двома пов’язаними структурами. А потім продавали для пенсійного фонду НБУ.
Одержувачами «пенсійних» коштів нацбанківців стало ряд фірм, які, за даними СБУ, контролювалися зловмисниками. А брокером за більшістю цих операцій, за даними ЗМІ, виступала компанія ICU, якої в той час володіла і керувала Валерія Гонтарєва.
Наприклад, в оприлюднених матеріалах СБУ повідомляється, що протягом 2013-2014 рр. співробітники пенсійного фонду придбали на фондовій біржі «Перспектива» облігації ТОВ «Ековіте» на загальну суму понад 77 млн грн. «Зловмисники достовірно знали про неліквідності цих цінних паперів, оскільки особисто контролювали діяльність«Ековіте». У подальшому отримані кошти були легалізовані через низку підконтрольних шахраям приватних підприємств», – запевняли в СБУ. Як випливає з матеріалів «Головкому», продажем облігацій «Ековіте» для фонду НБУ займалася якраз компанія Гонтаревої.
Сумарно за посередництва «Інвестиційного капіталу Україна», як повідомляють ЗМІ, фонду було продано ЦБ майже на 450 млн грн., Які за фактом втратили свою цінність. У підсумку, за даними міжнародної консалтингової фірми KPMG, на кінець 2014 р вартість чистих активів НПФ НБУ становила всього близько 800 млн грн. Хоча розмір пенсійних накопичень повинен був знаходитися на рівні 1,7 млрд грн.
Купівля «сміттєвих» облігацій на гроші пенсійного фонду Нацбанку припинилася тільки у вересні 2014 г. Тобто, цей процес тривав ще протягом пари місяців після приходу Валерії Олексіївни в керівництво Нацбанку. Керівництво держрегулятора, за словами екс-глави НПФ НБУ Сергія Брагіна (очолював фонд до 2011 р), зажадало від Олега Макаренка перевести кошти Фонду в облігації Мінфіну, звинувативши чиновника у вкладенні коштів в «ризиковані активи».
Втім, згадані вище гарантії про умовне покарання, які нібито були дані Олегу Макаренко, можуть виявитися фікцією – за резонансною справою, судячи з усього, продовжать стежити журналісти і політики.
За словами члена міжфракційної парламентської групи «Депутатський контроль» Максима Полякова, випускати людини у справі про викрадення 600 млн грн. (В 2013 р -майже $ 80 млн) під заставу в 2 млн грн (менше $ 100 тис.) Абсолютно неприпустимо. «Сума застави повинна бути адекватна сумі, яка була розкрадена. Не може бути вкрадено 600 млн грн, а сума застави 2 млн грн Безумовно, це неправильно. Суд повинен виносити рішення, які будуть більш адекватні тому, що пропало», – зазначив нардеп.
«Коли такі події відбуваються, немає впевненості, що справу доведуть до кінця. Будь-які розкрадання з Нацбанку і будь-які події навколо нього припускають групу учасників. А якщо все зводять до одного «крайнього», значить не було комплексного розслідування. Такі операції не може провести одна людина», – вважає президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.
На думку експертів, вже найближчим часом позиція СБУ відносно Макаренка продемонструє, наскільки органи зацікавлені в розслідуванні справи. Дозволять колишньому директору вийти на свободу і виїхати за кордон, значить, зацікавлені позбутися людини, яка може дати свідчення з приводу реальної ролі в схемі з виведення грошей компанії ICU і нинішньої глави Нацбанку Гонтаревої.
Автор: Ігор Мусієнко