Соцстрах готує перевірки: кого перевірятимуть в першу чергу

Якщо відрахування на лікарняні виросли хоча б на 10%, а зарплати не змінювалися – чекай ревізії

Фонд соціального страхування України (ФССУ) опублікував план документальних перевірок підприємств в Києві і всіх областях на перший квартал 2021 року – щоб підтвердити правильність використання страхових виплат. Про це пише Курс Украины

До компаній та “ФОПів”, які потрапили до списку, прийдуть з ревізією вже в січні-березні.

Допущення помилок при обліку, зокрема, виплат за листками про непрацездатність (лікарняними) може коштувати підприємцям штрафів. При цьому перевірити можуть будь-який бізнес, незалежно від масштабу – достатньо лише викликати підозру у ФССУ по ряду критеріїв.

Юристи пояснили, в яких випадках істотно зростає ймовірність бути включеним до переліку суб’єктів перевірки Фонду, при цьому нагадавши, що готовим до ревізії краще бути завжди.

Крім щоквартальних планових перевірок, про які сповіщають заздалегідь, Фонд може проводити і позапланові виїзні або невиїзні перевірки, про які вже не попередить.

ЩО ПЕРЕВІРЯЮТЬ

Фонд соцстраху регулярно перевіряє правомірність нарахування таких видів матеріальної допомоги:

тимчасової непрацездатності (лікарняні, догляд за хворою дитиною);
вагітності;
на похорон;
на допомогу потерпілим від нещасних випадків на виробництві.
Найчастіше, кажуть юристи ЮК “Наказ” Філіп Орлов і Наталія Чацкіс, об’єктом перевірки стають саме лікарняні та нещасні випадки на виробництві.

Соцстраху не подобається переоформлення співробітників

За словами голови Асоціації малого і середнього бізнесу Руслана Соболя, почастішання перевірок за лікарняними в минулому році було пов’язане з проблемами на ринку праці і необхідністю оптимізувати витрати на персонал.

“Щоб повністю не втратити штатну одиницю, підприємці відправляли її на лікарняний, “удальонку”, на суміжну роботу. Соцстрах це бачив і його це турбувало, так як бюджет недоотримав кошти”, – зазначив Соболь.

Перевірці підлягає як обгрунтованість нарахування коштів, так і їх використання.

У зв’язку з цим на вимогу контролерів підприємцю потрібно буде надати їм всі пов’язані документи: виписки з банку, касові документи, листки про непрацездатність, розрахунок середньоденної зарплати, виходячи з якої визначається сума виплат і т.д.

Всі можливі цілі перевірки, її причини та порядок розписані у відповідній постанові правління Фонду.

Перевірки можуть продовжити

Що стосується самих ревізій, всього їх є кілька видів.

Перша – камеральна перевірка – проводиться без участі суб’єкта господарювання та без необхідності попереднього погодження. Піл ча її проведення звіряються дані ФССУ із заявами-розрахунками підприємців про виплати, а також дані Держреєстру застрахованих осіб, отриманих від Пенсійного фонду.

В ході перевірки з’ясовують своєчасність подачі звітів і повернення коштів до Фонду, наявність заборгованостей тощо.

На її підставі вже можуть бути призначені планові та позапланові перевірки. Графік планових публікується на наступний квартал до 20 числа місяця, що передує його початку.

У той же час повідомлення про прихід перевіряючих має бути надано під розпис уповноваженій особі суб’єкта госпдіяльності як мінімум за 10 днів до самої перевірки. Апріорі ревізія здійснюється за місцезнаходженням страховика, але за письмовою заявою може бути перенесена до територіального відділення ФССУ.

Максимальний термін проведення планової перевірки не може перевищувати 10 робочих днів, а для малого і мікробізнесу бізнесу – 5 днів. При цьому можливе продовження терміну на 5 і 2 дні відповідно, що має бути оформлено спеціальним наказом виконавчої дирекції Фонду.

Період позапланової ревізії обмежений 5 днями для середнього та великого бізнесу, і 2 днями – для малих підприємців. У той же час позапланова перевірка проводиться тільки щодо тих питань, на підставі яких було виписано направлення на неї.

На яких підставах приходять

Ризик перевірки не залежить безпосередньо від масштабів бізнесу. У найбільш ризикову групу потрапляють підприємці, у яких спостерігається наявність кількох пунктів-маячків, підставою для яких може стати ревізія.

Основні “сигнальні лампочки” для планової перевірки:

борг по ЄСВ;
близький до максимального розрахунок матеріальної допомоги;
зростання суми виплат від Фонду порівняно з аналогічним періодом минулого року.
“Наприклад, в січні 2019 го ви оплачували 3 лікарняних листа, а в січні 2020 року – 10. В обох випадках мова йде про зимовий аналогічний період, високий поріг захворюваності, але чомусь в 2020 році ваші співробітники стали хворіти набагато частіше” , – пояснює керівник судової практики ЮК “Наказ” пояснює Наталія Чацкіс.

Причин для позапланової перевірки більше – всього 11 – проте головним чином про майбутній візит представників Фонду, відзначає керуючий партнер “Наказ” Філіп Орлов, можуть свідчити, такі:

30% і більше лікарняних виписані від одного і того ж лікаря або медичного закладу;
фонд оплати праці у роботодавця не росте, а виплати з ФСС зросли щонайменше на 10%;
реорганізація або ліквідація підприємства, припинення діяльності ФОП, процедура банкрутства.
Також ревізія може прийти за скаргою від співробітника або вимозі правоохоронців, або ж суду.

Що робити

За порушення використання страхової суми підприємець буде зобов’язаний повернути її в ФССУ протягом 10 робочих днів після дня одержання припису, а також сплатити штраф у 50% від цих коштів.

У разі неповного повернення коштів або прострочення сплати призначається штраф в 10% від суми, а також налічується щодобовий пеня в 0,1% від загальної неповерненої суми.

Щоб уникнути покарання, до перевірок експерти радять готуватися заздалегідь. Усунення помилок виключить підстави для проведення планової або позапланової перевірки.

Слід зазначити, що ФССУ має право проводити ревізію в одному суб’єкті господарювання не частіше, ніж один раз в три роки при відсутності причин для цього. У той час як при наявності таких проведення перевірки можливі один раз на рік.

План – графік проведення документальних планових перевірок страхувальників по управлінню в Київській області на I квартал 2021 року можна переглянути тут

У Переяславі заплановано в 1 кварталі 2021 року перевірити: 

Переяслав-Хмельницька районна державна лікарня ветеринарної медицини

Комунальне підприємство Київської обласної ради “Переяслав-Хмельницьктепломережа

Комунальне підприємство Переяславське виробниче управління комунального господарства Переяславської міської ради