Швейцарська прокуратура: фірма зі «справи Мартиненка» проковтнула мільярд доларів
Фірма, через яку екс-депутат Микола Мартиненко начебто легалізував свій хабар, відмила для українців більше мільярда доларів?
Швейцарська прокуратура звернулась по допомогу до Національного антикорупційного бюро України у розслідуванні сумнівних багатомільйонних транзакцій через компанію Randstone Commercial LLP. Мовляв, бенефіціари фінансових оборудок ховаються в Україні.
Про це йдеться в ухвалі Солом`янського суду Києва, яка була оприлюднена вчора у судовому реєстрі.
Назва компанії – Randstone Commercial LLP – вже відома в Україні. Адже згідно з фабулою іншого розслідування, яке здійснює НАБУ, про вимагання та отримання хабара екс-нардепом Миколою Мартиненком, саме через її латвійські рахунки політик відмивав кошти, сплачені чеською компанією Skoda JS.
Завдяки запиту швейцарців про надання міжнародної правової допомоги з`ясувалось, що портфоліо британської фірми значно ширше. Вони виявили підозрілі транзакції, в ході яких Randstone Commercial LLP отримала $9 млн від компанії з Кайманових островів Aircraft Portfolio Management. Більше того, швейцарські слідчі зазначають, що з 2008-го по 2013 рік через Randstone Commercial LLP пройшли фінансові операції на загальну суму понад $1 млрд. Кілька сотень мільйонів були згодом перераховані в український Prime Bank, йдеться у запиті зі Швейцарії.
Що «нарили» швейцарці про фірму-мільярдера, яка раніше «засвітилась» у «справі Мартиненка»?
Подробиці можна дізнатись із тексту запиту Швейцарії до України про надання міжнародної правової допомоги. Згідно з цими матеріалами, директор зазначеної вище Aircraft Portfolio Management, повідомив слідчим Швейцарської конфедерації, що фірма спеціалізується на торгівлі запасними частинами та обладнанням для літаків «АН-32» та інших. Мовляв, саме за ці товари фірма з Кайманових островів сплатила $9 млн британській Randstone Commercial LLP.
Документально ці поставки не підтвердились. Натомість, з`ясувалось інше: фірма, за даними швейцарських слідчих, не має офісу та використовувалася протягом декількох років для фіктивного посередництва між офшорними компаніями. Рахунки Randstone Commercial LLP у латвійському Regionale Investiciju Bank відкривались та керувались українцями. Отримані гроші переводились іншим підприємствам, переважно на території України. Слідчі вбачають у цьому спробу приховати справжніх отримувачів грошей.
Наприклад, наприкінці 2000-х Randstone Commercial LLP перерахувала понад $110 тис. держпідприємству «Івченко-Прогрес». Це державна машинобудівна компанія України, яка виготовляє двигуни та турбіни для вертольотів, літаків, газових компресорних станцій. Входить у концерн «Укроборонпром».
У зв’язку з цими фактами федеральна прокуратура Швейцарії просила Національне антикорупційне бюро отримати від «Укроборонпрому» всі документи щодо продажу товарів та послуг компаніям Aircraft Portfolio Management та Randstone Commercial LLP у період 2008-2013 років. Солом`янський суд Києва задовольнив відповідне клопотання.
Як писав «Главком», згідно з інформацією сайту opencorporates.com, директорами Randstone Commercial є добре знайомі українцям юридичні особи – белізькі компанії Ireland&Overseas Acquisitions Limited і Milltown Corporate Services Limited. Саме через ці фірми «Чорноморнафтогаз» купив одну з двох бурових установок (горезвісні вишки Бойка) по $400 млн.
Крім того, назву Randstone Commercial LLC можна віднайти у судовій тяганині чотирирічної давнини між податковою і спільним українсько-ізраїльським підприємством «Лісова компанія «Лаванда». З цієї суперечки можна дізнатися про контракт на $1 млн, укладений сім років тому «Лавандою» і фірмою-нерезидентом Igor Shargel (Гамбург) на постачання дерев’яних щитів. Остання не сплатила частину коштів та перевела борг на фірму Randstone Commercial. Не так цікава сама угода, як її учасники. Згідно з держреєстром юросіб, засновниками «Лаванди» є віргінський офшор «Тагнікс Холдінгс Лімітед» і корпорація «Галичина-Ліс», оформлена на кіпрську «Максфілд Холдінгс Лімітед». Раніше «Наші гроші» писали, що остання виступає співзасновником КУА «Максфілд Ассет Менеджмент», директором якої є Ігор Керезь. Останній відомий як співвласник «Діамантбанку». 2,48% цієї фінустанови, яку днями оголосили неплатоспроможною, належать Мартиненку, 23,8% – екс-нардепу Давиду Жванії.