Перевіряти доходи українців будуть щодня

Згідно з новими правилами Національного банку всі банки України вимушені змінити підходи до вивчення фінансової діяльності клієнтів і тепер будуть більш ретельно перевіряти походження коштів.

Так, наприклад, якщо раніше банки аналізували і звітували щодо ризикових операцій щоквартально, то тепер вони змушені аналізувати ризик клієнтів щодня.

“Тепер для відкриття депозиту в банківській установі на значну суму українцям треба довести, що ці кошти вони заробили легально. Те ж стосується будь-яких придбань на значні суми, які проходять через банки. Наприклад, купівля нерухомості або дорогої машини. Раніше вимоги фінмоніторингу – Державної служби фінансового моніторингу – були формальністю. Особливо коли мова йшла про операції рядових клієнтів банків. Останні нововведення регулятора змінили ситуацію”, – йдеться в статті.

Згідно з постановою НБУ банк з урахуванням ризик-орієнтованих підходів повинен здійснити документально підтверджену перевірку джерел походження коштів (активів) клієнта на підставі офіційних документів, належним чином завірених їх копій чи інших джерел, якщо така інформація є публічною.

Простими словами, якщо громадянин іде в банк проводити операцію на суму понад 150 тисяч грн і раніше не був частим гостем цієї фінансової установи, його можуть попросити надати низку документів:

1. Копія декларації про майновий стан і доходи, тобто податкова декларація з відміткою контрольного органу про її отримання (для резидентів).

2. Копія декларації про майно, доходи, витрати і фінансові зобов’язання особи, уповноваженої на виконання функцій держави або органу місцевого самоврядування, з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, формується і ведеться Національним агентством з питань запобігання корупції.

3. Для нерезидентів України таким документом може бути копія податкової декларації про доходи з відміткою контрольного органу іноземної держави про отримання.

4. Інші документи, що підтверджують джерела походження власних коштів і активів фізичних осіб: зарплата, дохід, отриманий за реалізацію продукції, надані послуги, продаж майна, отримання спадщини, отримання страхової суми за договором страхування, виграш у лотерею, придбання права на скарб.

Давність документів не має значення.

Тобто, якщо клієнт вісім років тому продав квартиру за 2 млн грн, то це може бути поясненням, звідки у нього депозит на 1 млн грн. Якщо чотири роки тому у клієнта була зарплата 30 тис. грн на місяць, а зараз він тимчасово безробітний, логічно, що клієнт може дозволити собі проведення операції на 180 тис. грн.

За словами банкірів, зміни можуть торкнутися не тільки нових клієнтів банку, але і старих, які тримають значні суми на депозитах. Розривати депозити банки не будуть, проте в разі пролонгації й укладення нового договору в банку можуть виникнути питання.

Деякі опитані ЕП банкіри висловили думку, ще це може привести до перерозподілу ресурсної бази, адже в системі багато депозитів, походження яких клієнти навряд чи зможуть пояснити. Особливо це стосується політиків і чиновників.

Зрештою, учасники ринку припускають, що багатьох обійдуть нові вимоги.

Loading...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *