Серед іноземців-бізнесменів у Польщі найбільше українців
У лютому цього року чотири з п’яти економічних іммігрантів з України мали плани або збиралися розпочати власний бізнес у Польщі. Про це повідомляють польські медіа з поcиланням на дані агентства з працевлаштування Gremi Personal.
Це означає, що з минулого року група українців, які хочуть розпочати власну справу в Польщі, зросла на третину. Цю тенденцію можна побачити у реєстрах Інститутів соціального страхування (ZUS): кількість українських громадян, які ведуть бізнес у Польщі, за останній рік зросла на 20 відсотків – до 5,9 тисяч.
Чим приваблює Польща
Польща приваблює українських бізнесменів з кількох причин: географічна близькість, схожа мова, стабільна економіка, і перш за все – прозорі умови для відкриття та ведення бізнесу для іноземців. Прозорі податкові норми та державні норми також є важливою причиною. Українці вважають, що поляки мають менталітет, схожий до їхнього, але європейський підхід до ведення бізнесу.
Видання “Rzeczpospolita” подає приклад українського бізнесмена Дмитра Волкова з Києва. Він керував перукарнею пана Моргана у Варшаві з серпня, оцінює в Польщі політичну та економічну ситуацію, яка є набагато стабільнішою, ніж в Україні, та податки, сприятливі для компаній. Він додає, що його варшавська перукарня, яка працює вже шість років, працює краще, ніж та, якою він керував у Києві п’ять років.
На думку експертів, український бізнес у Польщі стає все більш цивілізованим та упорядкованим. Українки, які раніше прибирали будинки та офіси, тепер самостійно відкривають клінінгові компанії. У свою чергу, будівельники з-за східного кордону створюють з поляками ремонтно-будівельні компанії, укладаючи офіційні контракти та виставляючи рахунки.
Також пандемія породила нову тенденцію економічної імміграції з України – минулого року до неї долучились власники збанкрутілих малих та середніх компаній, які активно шукають роботу в Польщі, і з часом, коли вони вивчать мову, вони адаптуються – відкриють власний бізнес.
Коронавірус вплинув на плани українців
Інтерес українців до ведення бізнесу у Польці не зменшився навіть із початком пандемії. Українці частіше перевіряють можливість відкриття власного бізнесу у галузях, стійких до можливих блокувань, тобто в галузі торгівлі продуктами харчування, логістики, реконструкції та будівництва або в невеликих сферах послуг.
Однак є багато підприємців, які зосереджуються на бізнесі в галузі гастрономії, на який сильно впливають наслідки блокування. Українець Олег Яровий, який разом із дружиною більше п’яти років керує мережею кафе “Добро і Добро” у Польщі, зізнається, що компанія прискорила свій розвиток під час пандемії. Торік мережа подвоїлася до 12 кафе, здебільшого завдяки франчайзингу, який використали українці-початківці у бізнесі.
Під час пандемії український підприємець швидко адаптував пропозицію своїх кафе до нових потреб, представивши сніданки та вечері з доставкою додому, а також запустивши нову мережу Sushi Cafe.
“Ситуація складна, доходи кафе впали на 30-40%, але зараз привабливіші місця простіше знайти”, – цитує Олега Ярового “Rzeczpospolita”. Він хоче розширити мережу Dobro & Dobro до ста точок. Найголовніше для нього, щоб ніхто не заважав.
Згідно зі статистикою, у 2020 році другою за чисельністю нацією, яка реєструвала свій бізнес у Польщі були білоруси. Торік їх кількість зросла на п’яту частину, до понад 2000, чому допомогла урядова програма Poland Business Harbor, розпочата влітку, яка допомагає білоруським ІТ-спеціалістам, а також компаніям, включаючи стартапи з галузі ІКТ, почати працювати в Польщі.
Серед західних країн, які найчастіше інвестують у польську економіку, є також Німеччина, Нідерланди та Кіпр. У 40 тисяч польських компаній 17,2 відсотка власності належать німецькій фірмі. Більше 13 відсотків компаній мають основного власника від Нідерландів, і майже кожен десятий з Кіпру.
Більше новин читайте на сайті “Діловий Переяслав”