Росія готує Україні новий 2009 газовий рік
Росія останнім часом все частіше вдається до різких змін тиску газу при подачі його для транзиту через Україну в країни ЄС і до збільшення заявок на добовий транзит. Експерти не виключають, що такі кроки є нагадуванням Європі про проблеми, які були з транзитом в 2009 році. Не виключено, що РФ таким чином намагається змусити Україну відновити закупівлі газу у “Газпрому”.
В останні кілька місяців російський “Газпром” кілька разів знижував тиск в мережі при поставках газу для транзиту через територію України. Фактично, це порушує умови транзитного контракту від 2009 року, згідно з яким постачання газу для транзиту повинні відповідати певним умовам. Зокрема, доповненнями до контракту зафіксовано, що газ на ключовому пункті входу газу – газовимірювальної станції (ГВС) “Суджа” – повинен подаватися під тиском не нижче 60 атм., А на ГВС “Писарівка” – не нижче 70 атм. Однак наприкінці липня ПАТ “Укртрансгаз”, що є оператором української ГТС, фіксувало поступове зниження тиску. На ГВС “Суджа” тиск зменшився з 63,5 атм 19 липня до 52,3 атм 26 липня. Схожа ситуація була зафіксована і на ГВС “Писарівка”, повідомили в НАК “Нафтогаз України”. Причому, згідно з даними НАК, подібна ситуація виникала і в кінці червня, але українська сторона так і не отримала будь-яких пояснень з боку “Газпрому”.
“Такі випадки падіння тиску і очевидна відсутність співпраці з боку російського оператора є технічним викликом, який ставить під загрозу стабільність транзиту російського газу в ЄС”, – заявили в НАК і звернулися до Європейської комісії (ЄК) з проханням розглянути питання про створення моніторингової місії для перевірки фактів.
Тоді в ЄС відповіли, що не бачать в ситуації проблеми. “Ми залишаємося в контакті в тристоронньому форматі. До сих пір не було необхідності збиратися (по цій проблемі). Зараз теплий літній час”, – заявила офіційний представник ЄК Анна-Кайса Ітконен.
В кінці серпня ситуація повторилася. В “Нафтогазі” припустили, що “Газпром” не в змозі стабільно підтримувати тиск в системі на необхідному рівні через незадовільний технічний стан частини російської газотранспортної інфраструктури.
На цей раз в ЄС занепокоїлися і створили моніторингову місію, яка провела аналіз ситуації на території України. Віце-президент Єврокомісії Марош Шефчович в ході візиту до Києва 2 вересня заявив, що ЄК має намір звернутися до Росії з проханням провести перевірку і на її території. Поки реакції РФ на цю заяву немає.
Побоювання ЄС цілком обгрунтовані, переконаний Богдан Соколовський, який в 2008-2010 роках займав пост уповноваженого президента України з міжнародних питань енергетичної безпеки. На початку 2009 року Росія також “грала” зниженням тиску і зміною обсягів поставок газу, щоб створити ситуацію, яка дозволила б звинуватити Київ у несанкціонованому відборі палива з транзитних обсягів і сформувати імідж України як ненадійного транзитера газу. В результаті проблеми з поставками газу виникли у Угорщини, Сербії, Македонії, Хорватії, Болгарії, Туреччини, Греції, Боснії, Італії, Польщі, Франції, Чехії, Австрії, Словаччини та Словенії.
Серйозного загострення ситуації тоді вдалося уникнути, оскільки 19 січня “Газпром” і “Нафтогаз України” підписали контракти на закупівлю та транзит газу, умови яких були невигідні Києву. “Зараз, судячи з останніх дій,” Газпром “цілком може повторити ситуацію 2009 року”, – зазначив Соколовський.
До того ж, 5 вересня “Газпром” суттєво збільшив обсяг транзиту газу через територію України. Заявка зросла на 20% при тому, що за контрактом добове збільшення транзиту може бути не більше 6,5%.
При такому різкому стрибку на вході газу, Україна, щоб забезпечити такий же обсяг на виході, повинна використовувати власний газ. Ця послуга балансування коштує дорого і умови її надання були прописані в доповненні до транзитного контракту. Однак з 2014 року таке доповнення не підписувалася. Таким чином Україна зараз має всі підстави не проводити балансування. Поки, стверджують в НАК, всі транзитні заявки, в тому числі і збільшені, українською стороною виконуються. У зимовий період активного використання газу це робити буде складніше.
У тому, що “Газпром” буде використовувати будь-які способи для дискредитації України як надійного транзитера газу, впевнений і генеральний директор ТОВ “Нафтогазбудінформатика” Леонід Уніговський. До того ж, він не виключає, що якщо запаси газу в підземних сховищах (ПСГ) не збільшити і залишить на рівні 14,5 млрд кубометрів, то за умови тривалого періоду похолодання Україні доведеться “залазити в транзит”, і тоді цією ситуацією скористаються ” Газпром “. “Росіяни можуть використовувати ті прийоми, про які ви говорите … Але головне – якщо ми заліземо в транзит на 2-5 днів, це відразу буде відомо всім в Європі”, – зазначив Уніговський.
До сих пір збільшити обсяг газу в ПСГ до встановленого урядом рівня в 17 млрд кубометрів “Нафтогазу” не дозволяла відсутність коштів. Кредит Світового банку (СБ) в $ 500 млн не міг бути отриманий без виділення чергового траншу Міжнародного валютного фонду. Питання з МВФ зважився на днях – рада директорів Фонду може схвалити виділення Україні чергового траншу в $ 1 млрд вже 14 вересня. Якщо це станеться, то кредит СБ буде доступний НАК в кінці вересня.
На відміну від умов кредиту ЄБРР в $ 300 млн, які дозволяли закуповувати газ лише у європейських постачальників, кредит СБ дає можливість купувати газ і у російського “Газпрому”. У НАК “Нафтогаз України” не виключають, що закупівлі газу в РФ можуть відновитися в четвертому кварталі, однак лише за умови підписання додаткової угоди до контракту, скасування зобов’язання “бери або плати” і прийнятною ціною. “Наша пропозиція (щодо закупівлі газу, – ред.) Поширюється на всі компанії, включаючи” Газпром “, якщо він готовий запропонувати прийнятну ціну і дотримуватися правил”, – заявив днями глава НАК Андрій Коболєв.
Російська сторона поки що відмовляється починати переговори про коригування умов постачання газу в Україну. Однак устами міністра палива і енергетики РФ вже заявила, що ризиків транзиту газу в країни ЄС можна буде уникнути, якщо Київ закупить у “Газпрому” 2-3 млрд кубометрів газу.