Ріо-2016: рекорди, курйози і скандали першого тижня ігор
Коли завершують свої змагання плавці і вступають в боротьбу легкоатлети, це означає, Олімпійські ігри наполовину пройдені. Зазвичай до цього моменту вже визначається п’ятірка лідерів загального медального заліку, є перші рекорди, несподівані перемоги і сенсаційні поразки. Чим запам’ятається перший тиждень Ігор в Ріо?
басейн закритий
У Ріо-де-Жанейро завершилися змагання плавців. Американець Майкл Фелпс завоював на цих Іграх ще п’ять золотих і одну срібну медаль, ставши 23-кратним олімпійським чемпіоном. На думку фахівців, цей рекорд навряд чи буде побитий в найближчі років 100, якщо взагалі коли-небудь буде побитий. Фелпс увійшов в історію як найтитулованіший олимпионик планети всіх часів.
Шанувальник і кривдник Фелпса
І все ж знайшовся спортсмен, який зумів потіснити Фелпса на незвичне для нього друге місце. Ним став сінгапурський плавець Джозеф Скулінг, фінішував першим в запливі на 100 метрів батерфляєм і встановив новий рекорд Олімпійських ігор – 50,39 секунди.
Додатковою значущості перемоги Скулінга надають дві обставини: по-перше, обіграний їм Фелпс був його дитячим кумиром, а по-друге, це перша золота олімпійська медаль в історії Сінгапуру.
волосся Лохте
Ще один лідер збірної США з плавання Райан Лохте, шатен від природи, вирішив до Ігор в Ріо змінити імідж і постав перед публікою платиновим блондином.
Однак, після перших же запливів голова плавця почала набувати зеленуватий відтінок. Деякі стилісти кажуть, що засіб, яким були обесцвечени волосся спортсмена, вступило в реакцію з хлоркою в басейні. Питання про те, чому перукар Лохте цього не передбачав, залишається відкритим.
На жаль, завойовані медалі і зелені волосся – не єдине, що привернуло до Райану Лохте увагу світової преси. Його і ще трьох товаришів по команді пограбували на вулицях Ріо-де-Жанейро, погрожуючи зброєю.
Компанія друзів поверталася в олімпійське селище після вечірки в представництві збірної Франції. За словами спортсменів, їх таксі зупинили люди, яких спочатку вони прийняли за дорожню поліцію.
Грабіжники вихопили зброю і почали вимагати від американців віддати їм гаманці, годинники та інші аксесуари, у кого вони були. У своєму “Твіттері” Лохте написав, що всі вони в порядку і благополучно повернулися в село.
Ювілейне золото
В олімпійському басейні Ріо збірна США завоювала свою 1000-у за рахунком золоту медаль за історію сучасних літніх Олімпійських ігор.
Це золото в скарбничку американської команди принесли Кейтлін Бейкер, Ліллі Кінг, Дана Воллмер і Симона Мануель, які перемогли в комбінованій естафеті 4х100 метрів.
Як підрахувало агентство Ассошіейтед прес, якщо збірні інших країн продовжать вигравати золоті медалі Олімпіади в тому ж темпі, що і зараз, Китай отримає своє 1000-е золото не раніше 2100 року, а Німеччина – не раніше 2204-го.
Сенсації в тенісі
Перша в історії країни медаль приїхала і в Пуерто-Ріко. Її здобула тенісистка Моніка Пуїг, сенсаційно виграла одиночний турнір Олімпіади в Ріо-де-Жанейро.
Пуїг ніколи не піднімалася вище 33-го рядка світового рейтингу, і на її рахунку всього один титул турніру WTA в одиночному розряді.
Лідер світового тенісу Серена Вільямс програла вже в третьому колі українській тенісистці Еліна Світоліной з рахунком 4: 6, 3: 6.
А в парному розряді сестри Вільямс зазнали поразки в першому ж матчі турніру від чешок Люсі Шафаржовой і Барбора барбора заглавова-стрицова.
Таким чином, олімпійські чемпіонки 2000, 2008 і 2012 років вперше в своїй кар’єрі програли матч в парному розряді на Олімпійських іграх.
А в чоловічому одиночному розряді Енді Маррей став єдиним в історії дворазовим олімпійським чемпіоном, як серед чоловіків, так і серед жінок. Перше олімпійське золото він завоював на Іграх в Лондоні чотири роки тому.
“Золоті” веселуни
Німецький метальник диска Крістоф Хартінг, який завоював золото в минулу суботу, піддався критиці з боку ряду ЗМІ Німеччини за те, що під час церемонії нагородження пританцьовував під національний гімн своєї країни.
“Чому я не міг стояти спокійно на подіумі? Напевно тому, що я людина, якій потрібен ритм, який любить хорошу музику, і досить важко танцювати під національний гімн”, – пояснив пізніше Хартінг.
Схоже, це у них сімейне. Брат Крістофа Роберт Хардінг на Олімпіаді-2012 в Лондоні теж виграв золоту медаль в метанні диска і так бурхливо відсвяткував цю подію, що втратив акредитацію, не зміг потрапити до олімпійського селища і вимушено ночував на вокзалі.
Травма не дозволила Роберту повторити успіх в Ріо, і золото дісталося Крістофу, який, судячи з усього, теж не проти повеселитися.
Спасибі прабабусі
Південноафриканський бігун Вайді ван Нікерк став олімпійським чемпіоном на дистанції 400 метрів, побивши при цьому тримався 17 років світовий рекорд американця Майкла Джонсона.
У фінальному забігу на 400 метрів ван Нікерк показав час 43,03 секунди, що на 0,15 секунди краще рекорду знаменитого Джонсона і на 0,45 секунди краще за попереднє особистого рекорду самого ван Нікерк.
Тренувати нового рекордсмена початку його прабабуся, якій сьогодні вже 74 роки. Звичайно, зараз в підготовці бігуна беруть участь фахівці, але прабабуся і раніше відіграє важливу роль в його тренерському штабі.
Вона сказала “так”
Завоювала срібну медаль зі стрибків у воду китаянка Хе Цзи в прямому сенсі слова оніміла як риба, коли після церемонії нагородження її товариш по команді Цинь Кай опустився на коліно і зробив їй пропозицію.
Молодій людині довелося щось довго говорити своїй обраниці, тому що вона кілька хвилин не могла прийти в себе. Трибуни не чули цього монологу, але з нетерпінням чекали розв’язки.
Коли Хе закивала головою, у водному центрі імені Марії Ленк грянула овація.
Рекорд вічної молодості
Незадоволена сьомим місцем в турнірній таблиці спортивна гімнастка Оксана Чусовітіна заявила, що має намір провести ще один олімпійський цикл і виступити на наступних літніх Іграх в Токіо у віці 45 років.
Приїхавши змагатися в Ріо, де більшість її суперниць лише на рік-два старший за неї сина, Чусовітіна вже довела, що людські можливості безмежні.
Чусовітіна в різний час виступала за СРСР, Німеччину, а тепер за Узбекистан, де вона народилася і провела більшу частину життя. Оксана – чемпіонка Європи, триразова чемпіонка світу в особистих і командних розрядах, а також олімпійська чемпіонка Барселони-1992 у командній першості.
На Олімпіаді в Ріо в своєму коронному опорному стрибку вона використовувала так звану “комбінацію Продуновой”, названої так на честь радянської гімнастки Олени Продуновой, вперше виконала цей стрибок.
За всю історію стрибок Продуновой намагалися повторити лише шість спортсменок: чотири з них, включаючи Чусовітіна, вдало, дві – невдало, з приземленням на спину.
Через свою складність цей стрибок має найвищу базову вартість – 7 балів. Судді нерідко називають його “мертвою петлею”, майже ніхто зі спортсменів не включає його в свою програму через його травмоопасності.
Виконуючи стрибок на Іграх в Ріо Чусовітіна приземлилася на шию і, за словами фахівців, лише дивом уникла серйозних наслідків. Крім Оксани, з усіх гімнасток, які приїхали до Бразилії, “стрибок Продуновой”, робить тільки спортсменка з Індії Дипа Кармакар.
шаблі наголо
Головний тренер збірної Росії з фехтування Ільгар Мамедов, який пообіцяв поголитися налисо, якщо команда завоює на Олімпіаді в Ріо дві золоті медалі, стримав слово.
Кардинально змінити зачіску тренеру допомогли його підопічні – олімпійські чемпіони Яна Єгорян і Тимур Сафін.
Процес стрижки був знятий на відео і викладений в інтернет.
Російські фехтувальники на Іграх в Ріо завоювали чотири золота, срібло і дві бронзи.