Reuters: Чому Деканоїдзе поповнила ряди відставних реформаторів
Глава Національної поліції України Хатія Деканоїдзе пішла у відставку після року роботи над ключовою постреволюційної реформою і зажадала від влади відмовитися від втручання в роботу правоохоронних органів.
Деканоїдзе сказала в понеділок, що їй не вистачило “повноважень і волі для різких змін”.
“Очистити від корупції і зловживання владою найбільший правоохоронний орган країни – це набагато складніше завдання, що вимагає не одного року роботи і жорсткої політичної волі. Ми заклали основу, і я дуже сподіваюся, що на цьому перетворення не зупиняться”, – сказала Деканоїдзе на брифінгу.
Відставка стала другою за останні дні помітною втратою в лавах варягів-реформаторів, покликаних в проєвропейську команду президента Петра Порошенка після втечі колишнього керівника Віктора Януковича в Росію від революції 2014 року. До цього дверима грюкнув одеський губернатор, екс-президент Грузії Михайло Саакашвілі: він звинуватив Порошенка в корупції та протидію реформам і пообіцяв боротися за владу.
Деканоїдзе визнала, що їй не вдалося викорінити корупцію в поліції і дорікнула владу в тиску. Схожі звинувачення звучали з вуст попередніх відставників, включаючи Саакашвілі і міністра економіки в колишньому уряді Айварас Абромавичус.
“Вважаю своїм обов’язком звернутися до політиків і чиновників на всіх рівнях, починаючи від народних депутатів і закінчуючи найвищими кабінетами, з проханням і навіть вимогою: відмовитися від втручання в роботу Національної поліції. Не можуть і не повинні призначення в правоохоронних органах узгоджуватися з політиками. Не можуть і не повинні політики використовувати сили правопорядку для захисту своїх політичних інтересів “, – сказала Деканоїдзе.
“Без розуміння цього країна рано чи пізно знову буде приречена на протистояння між суспільством і владою”.
Деканоїдзе починала кар’єру в рідній Грузії в уряді Саакашвілі і відповідала за освіту, в тому числі поліцейське. Після зміни влади вона в числі інших соратників Саакашвілі перебралася на Україну, і з листопада минулого року відповідала за будівництво з нуля патрульної поліції, покликаної стати обличчям нової влади.
На зміну дореволюційним даішникам і міліції Деканоїдзе випускала на вулиці великих міст важливих і уважних молодих людей в стильній формі на нових японських автомашинах з гібридними двигунами і постійно включеними проблисковими маячками.
Одночасно представники старої міліції проходили переатестацію, за підсумками якої Деканоїдзе оголосила в кінці жовтня, що чверть керівників правоохоронних органів були звільнені, тисячі – підвищені або знижені на посаді.
Стара система без бою не здається, поскаржилася Деканоїдзе.
“Існуючий порядок речей рано чи пізно призведе або вже призводить до ціннісним конфліктів між тими, хто хоче і змінюється, і тими, хто застряг в минулому”, – сказала вона.
Минулого тижня в тому ж дусі висловився Саакашвілі: “сили регресу атакують все прогресивне, все починання вбиваються на корню”, сказав він і звинуватив владу в “зраді ідеї української революції”. Особливий гнів викликають у Саакашвілі керівник митниці і податкової служби Роман Насиров, а також начальник Деканоїдзе – міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, одного разу запустив в екс-президента Грузії склянкою після перепалки на нараді у Порошенка.
Поразка в публічному протистоянні з Насирова в понеділок визнала 27-річна протеже Саакашвілі Юлія Марушевская, активіст Майдану, покликана рік тому на передову боротьби з корупцією – в керівники Одеської митниці.
“Сьогодні я написала заяву про звільнення, – сказала Марушевская на брифінгу в понеділок. – Після року боротьби, на жаль, а не створення чогось нового, ми вичерпали всі інструменти. Сьогодні це питання політичної волі з Києва”.
“Ми стали заручниками саботажу, слабкості, боягузтва вищих керівників держави і ключових чиновників”.