Рахункова палата виявила неефективні витрати 700 млн гривень на Чорнобильську АЕС

Рахункова палата виявила використання з порушеннями 702 млн гривень з витрачених 2,57 млрд гривень на підтримку в безпечному стані енергоблоків та об’єкта «Укриття» і заходи щодо підготовки до зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС (ЧАЕС) в 2018 – 2019 роках. Про це йдеться в звіті за результатами аудиту ефективності використання коштів держбюджету.
Відповідальний за проведення аудиту – член Рахункової палати Віктор Богун. Головним розпорядником 2,57 млрд гривень було Міністерство екології та природних ресурсів (у вересні 2019 перейменовано в Міністерство енергетики і захисту навколишнього середовища України), а відповідальним виконавцем бюджетної програми, на яку їх виділили – Державне агентство України з управління зоною відчуження (ДАЗО).
У зв’язку з неналежним внутрішнім контролем і неефективними управлінськими рішеннями Мінекоенерго і ДАЗО 340 млн гривень з державного бюджету витрачено з ознаками нецільового використання. Велика частина з них, а саме 309 млн гривень, витрачені на погашення заборгованості перед Пенсійним фондом, що не передбачено Загальнодержавною програмою зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС (ЧАЕС) і перетворення об’єкта «Укриття» в екологічно безпечну систему. В результаті це призвело до фактичного зменшення фінансування безпосередньо заходів з підтримки в стані і підготовки до зняття з експлуатації ЧАЕС.
Також аудит виявив неефективне управління бюджетними коштами в обсязі 17 млн ​​гривень, які повернули до держбюджету як невикористані. Збитки державного бюджету оцінюються в 20 млн гривень, які примусово стягнули на користь ВАТ «НАК«Нафтогаз України» за рішенням суду через несвоєчасну сплату за газ в 2014 році.
Крім того, 240 млн гривень були використані неекономно, 47 млн ​​гривень – не результативно, а 38 млн- використано без внесення змін до планів заходів.
Разом з тим в 2018-2019 роках не фінансували науково-технічний супровід робіт зі зняття з експлуатації ЧАЕС.
Аудит показав, що Загальнодержавна програма не виконується в планових обсягах і у встановлені терміни. Відставання за поточним другого етапу (остаточне закриття і консервація реакторних установок) становить 6 років. Етап припинення експлуатації 1-3 енергоблоків ЧАЕС завершився в 2016 році, але проект остаточного їх закриття і консервації станом на 1 січня 2020 реалізований на 4,4%.
Відзначається, що Система поводження з радіоактивними відходами (РАВ) в повному обсязі не створена. З передбачених трьох об’єктів інфраструктури створено тільки один – завод з переробки рідких РАВ (працює з II півріччя 2019). Будівельні роботи на сховищі відпрацьованого ядерного палива (СВЯП-2) і новому безпечного конфайнмента (НБК) завершені. Однак, об’єкти в експлуатацію все ще не ввели, а отже належний рівень їх захисту не забезпечений.
У Рахунковій палаті наголошують, що необхідно забезпечити контроль за плануванням, виконанням робіт і використанням коштів держбюджету на підтримку в безпечному стані і підготовку до зняття з експлуатації ЧАЕС. Для реалізації необхідно ввести виконання Загальнодержавної програми через державні інвестиційні проекти і відповідні бюджетні програми.