Олігархат знищує середній і малий бізнес України, який є основою змін, — економіст Лановий
Говоримо про інфляцію, бізнес, ситуацію в сільському господарстві та промисловості України з економістом Володимиром Лановим
Гість ефіру — професор, президент «Центру ринкових реформ», економіст Володимир Лановий.
Дмитро Тузов: Сьогодні Національний банк погіршив прогноз інфляції цього року. З 9,1% до 12,2%. В економіці це може мати вагомі наслідки.
Наталя Соколенко: Наслідки уже почалися. Станом на 19:30 за Києвом, гривня почала втрачати свої позиції.
Дмитро Тузов: Що це означає?
Володимир Лановий: У цьому році відбувається інфляція, вона і в першій половині року вища, ніж в попередньому році, і в другій половині ще більше прискорилась, особливо з вересня – більше 2%. Причини: те, що назвав Нацбанк присутнє, тобто штучне підвищення мінімальної зарплати звичайно нічим не забезпечено: ні робочими місцями, ні фондами бюджетного характеру чи матеріальними засобами в торгівлі – під будь-які гроші треба, щоб був товар і послуги, інакше вони будуть знаходитись в нестійкому співвідноношенні.
Що зараз відбувається? Грошей дали більше, економічно це не підтримали, але окрім того, що сказав Національний банк – присутня інша причина, у нас зараз криза в сільському господарстві, промисловість впала за 9 місяців, і сільське господарство впало, хоча урожай один з найбільших – і зернових, і рапс, інші культури. Але у нас нестача м’яса, в магазинах стало менше м’яса. Чому? Тому що все зерно вивозиться за кордон, і в країні виник дефіцит. Ці олігархічні холдинги працюють тільки на валюту, тому для чого їм продавати всередині України? Виробництво збільшилось, але його продають, в основному, за кордон, всередині України поставка м’яса не збільшується – це цілеспрямовано, щоб тримати ціни.
У нас був такий період, коли збільшилось виробництво курятини, і впали ціни. Монополісти тримають ціни. Це «Гаврилівські курчата», «Наша ряба», «Миронівський хлібопродукт». Найбільші птахофабрики у Європі – це в Україні. Чому? Тому що чим більша фабрика, тим дешевше м’ясо. Але вони не хочуть збільшувати постачання всередині України. Можливо м’яса курятини не вистачає, але конкуренти з яловичиною, бараниною, з кролятиною, рибою мали б вийти, але фермери, які їх вирощують, не отримують грошей у нас, і з ними борються, у них забирають землі, їм не дають кредити, дотації.
Наталя Соколенко: Мова йде про те, що на ринку м’яса України утворилася монополія. Є Антимонопольний комітет
Володимир Лановий: Який нічого не робить, а спостерігає.
Наталя Соколенко: Чому?
Володимир Лановий: Я не знаю. Можливо тому, що вони безсильні, безвольні, ставлять таких людей в антимонопольному керівництві, які слухаються когось, а у нас в країні командують олігархи, які володіють і промисловістю, і сільським господарством. Для того, щоб країна розквітла — треба середній клас, клас заможних людей, відносно заможних, в середньому заможних, незалежних від політики, від Уряду, які працюють своєю працею, а олігархи — це той клас, якому малий та середній бізнес заважає. Ви бачите як знищують різні ринки, дрібні торгові точки, а чому? Тому що всі ці хлопці їм заважають. У всіх країнах малий та середній бізнес підтримується. У центрі Парижа збирається базар, з шостої до десятої ранку пройшов, все склали,помили, і знову чудова вулиця. Малий та середній бізнес, підприємництво є рушійною силою революції реформ, тому що вони за конкурентів, вони за свободи, рівні можливості, рівні відсоткові ставки і так далі. Саме це суперечить ідеології, світогляду олігархів, які думають, як проникнути в державу, взяти бюджетні кошти, підняти тарифи, як отримати кредити, як не повертати кредити, тобто як діяти всіма засобами, які не пов’язані з ринками та економікою.