НАБУ відкрило свої провадження у відповідь на розслідування ГПУ щодо Углавы

Першого заступника директора Національного антикорупційного бюро Гізо Углаву Генеральна прокуратура підозрює в ухиленні від сплати податків і приховуванні громадянства Грузії. НАБУ називає дії співробітників ГПУ “злочинними”.

Відкриття Генеральною прокуратурою кримінального провадження проти першого заступника директора Національного антикорупційного бюро України Гізо Углавы є спробою тиску на бюро. Про це йдеться в заяві на сайті НАБУ.

Як зазначають, відомості про початок розслідування щодо Углавы були внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань наприкінці березня 2017 року з ініціативи ГПУ і Служби безпеки України.

“Вочевидь, це провадження ГПУ вважає одним із пріоритетних, бо його розслідуванням займається прокурорська група з 16 осіб, роботою якої керує особисто заступник Генерального прокурора Юрій Столярчук”, – заявили в НАБУ.

В Антикорупційному бюро впевнені, що Углава не порушував законодавства про громадянство.

“Згідно з конституцією Грузії, громадянство Грузії втрачається автоматично за умови набуття громадянства іншої країни. До того ж між Україною та Грузією з 2007 року діє Угода про спрощений порядок набуття та припинення громадянства громадянами Грузії, які постійно проживають в Україні, та громадянами України, які постійно проживають у Грузії, та попередження випадків безгромадянства та подвійного громадянства. За цією угодою датою оформлення громадянства однієї країни є дата припинення громадянства іншої”, – зазначили в Бюро.

Таким чином, констатують у НАБУ, із моменту отримання Углавою 17 квітня 2015 року громадянства України він утратив громадянство Грузії. Отже, його призначення на посаду першого заступника антикорупційного бюро “було здійснено в повній відповідності із законодавством України”.

Також у НАБУ називають безпідставним й інше обвинувачення ГПУ – про несплату податків Углавою.

“Податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2016 рік Гізо Углава подав 25 квітня 2017 року. Податковий кодекс України передбачає подання податкової декларації за попередній рік до 1 травня року, що настає за звітним, тоді як податки за звітний рік мають бути сплачені до 1 серпня”, – зазначають у відомстві.

Отже, ГПУ розслідує епізод несплати податків “наперед”, адже термін їх сплати закінчується 1 серпня 2017 року, заявили в НАБУ, додавши, що навіть якщо б терміни сплати не були дотримані, сума несплати, про яку заявляє ГПУ (608 526,9 грн) все одно була б недостатньою для кримінального переслідування, оскільки, відповідно до ч. 1 ст. 212 Кримінального кодексу України, сума правопорушення повинна перевищувати 800 тис. грн.

“За час, що минув із дати реєстрації провадження, ГПУ мала всі можливості перевірити вказані факти та закрити провадження за відсутністю складу злочину. Тому твердження генерального прокурора про те, що у розслідуванні цього провадження з боку ГПУ немає політичної мотивації, є сумнівними”, – вважають у Бюро.

За таких умов НАБУ розцінює дії працівників ГПУ як “злочинні, спрямовані на чинення незаконного тиску на працівників НАБУ”.

“За вказаними фактами Управління внутрішнього контролю Національного бюро зареєструвало кримінальні провадження за фактами службового підроблення та втручання в діяльність першого заступника директора НАБУ”, – повідомили у відомстві.

Як ідеться у рішенні Печерського районного суду Києва від 13 травня, Генпрокуратура проводить розслідування щодо Углави за підозрою в ухилянні від сплати податків і приховуванні громадянства Грузії.

За словами генерального прокурора Юрія Луценка, заяву про скоєння злочину Углавою подали юридична компанія і два народні депутати. Він стверджує, що зараз ГПУ тільки перевіряє цю заяву.

Колишній народний депутат від “Народного фронту” Микола Мартиненко заявляв, що саме Углава фактично керує НАБУ, а не його голова Артем Ситник. Він також говорив, що НАБУ є “політизованою філією грузинської мафії”.