На ремонт доріг забрали кілька мільонів доларів у головного онкоцентру України
В Україні вирішили пустити на ремонт доріг гроші, спрямовані на боротьбу з онкозахворюваннями. Понад 3,5 мільйони доларів спочатку були виділені на головну онкологічну лабораторію в країні, якій давно потрібен ремонт. Але замість лабораторії ремонтувати вирішили дороги.
«Тут понад 30 років не було ремонту. Меблі всі застарілі, устаткуванню – понад 10 років», – розповіла завідувачка лабораторією Наталія Храновська в коментарі телеканалу «Настоящее время».
Саме тут проводять основну діагностику раку. Багато досліджень робити зовсім не можуть, тому що немає необхідного обладнання. Те, що є, куплене переважно за гроші спонсорів.
Ще в 2017 році влада пообіцяла провести реконструкцію цієї лабораторії. Підготували проєкт, з бюджету виділили понад 3,5 мільйони доларів, але через бюрократію роботи досі не почалися, говорить Храновська.
«Лабораторія такого рівня в Національному інституті раку, вона зараз тримається виключно на ентузіазмі співробітників цієї лабораторії, які фанати і фахівці своєї справи, справжні фахівці своєї справи і просто хочуть продовжувати свою роботу», – повідомила лікар.
А в жовтні цього року в уряді вирішили, що, оскільки гроші не використали, основну частину віддадуть на ремонт доріг і на реконструкцію монастиря у Львівській області та місцевого університету.
У МОЗ розповіли, що гроші забрали, бо їх не витратили в самому інституті: не провели тендери, не зробили документацію. А, згідно із законом, виділені гроші потрібно витратити до кінця бюджетного року.
«Вони не подали ці запити, і гроші були б просто розподілені, в будь-якому випадку, на інші статті. Єдина проблема, що не подумали з іміджевої точки зору в Кабміні, що можна було їх розподілити просто на медичні різні потреби. Просто контраст між онко і дорогами дуже великий», – говорить Олексій Жмеренецький, депутат фракції «Слуга народу».
В Інституті раку не згодні, що вони винні в ситуації, що склалася. Кажуть, що вони – автори проекту реконструкції і без якісної лабораторії функціонувати такій медустанові практично неможливо.
«З юридичної точки зору, Інститут раку не є замовником робіт. Замовник робіт – державне підприємство «Укрмедпроєктбуд» МОЗ. Вони виконують всі роботи», – говорить співробітниця Інституту Наталія Храновська.
Після скандалу в Міністерстві охорони здоров’я пообіцяли виділити гроші вже з наступного бюджетного року і відразу ж почати ремонт.
Нагадаємо:
Уманський заявив, що гроші із «ковід фонду», які пішли на будівництво доріг, освоїв дорожній картель. А реалізація програми «Велике будівництво» у часи пандемії та медичної кризи свідчить про те, що влада втратила «адекватне сприйняття реальності».
Раніше в «Укравтодорі» спростували існування коронавірусного фонду. Там заявили, що спеціальний фонд, з якого виділяли гроші на будівництво доріг, коронавірусним назвали випадково.
13 квітня Верховна Рада на позачерговому засіданні ухвалила в цілому законопроект №3279-д. Згідно з документом, у системі держбюджету утворюється фонд боротьби з коронавірусом в обсязі 64,7 млрд грн. Більшу частину коштів освоїли на ремонті доріг, і лише 16% – безпосередньо на медицину та на покращення медичної інфраструктури.