Московський патріархат спробує стати “вселенським” – Зоря

Московський патріархат свідомо загострює конфлікт з Вселенським Патріархатом з метою зробити Росію “всеправославним координуючим центром”.

Про це написав у Facebook речник УПЦ КП, архієпископ чернігівський і ніжинський Євстратій (в миру – Іван Зоря).

“Бачимо, що з 2016 року МП свідомо загострює конфлікт з Вселенським Патріархатом. Яка ж мета цього? На мою думку – мета є простою: самим посісти місце “першого патріархату”. А для того, щоб цього досягти, потрібно це місце “очистити”, – впевнений Зоря.

Він зазначає, що МП фактично ухопився за привід рішень Вселенського Патріархату щодо України як за можливість заявити, що місце всеправославного кординуючого центру – вакантне.

 На підтвердження цієї думки речник УПЦ КП цитує слова головного дипломата МП митрополита Іларіона Алфєєва. Алфєєв наголошує, що Константинопольський патріархат “більш не є координуючим центром православного світу”.

“Мы сейчас встали перед новой церковной реальностью: у нас больше нет единого координирующего центра в Православной церкви, и мы должны это очень ясно сознавать. Константинопольский патриархат в качестве такового центра самоликвидировался”, – сказав Іларион в эфірі російського Першого каналу.

Зоря вказує, що заявляючи про “самоліквідацію Константинопольського Патріархату”, МП показує свою справжню мету – під приводом “захисту від агресії” (в мінському синодальному рішенні вжито слова “вторгнення на канонічну територію РПЦ”) захопити місце першого Патріархату.

“Раніше я писав, що від 2016 року Москва прагне скликати свій “Всеправославний собор”. І зараз ми побачимо спроби провести таке сепаратне зібрання, залучивши до нього ієрархів окремих Помісних Церков. Хоч я впевнений, що задум цей провалиться”, – резюмував Зоря.

В Українській православній церкві Київського патріархату вважають, що Російська православна церква намагається чинити тиск на Вселенський патріархат.

“На що розраховує МП, оголосивши “Мінську схизму“: а) на мобілізацію інших помісних церков проти Вселенського патріархату і його рішення; б) на фінансовий тиск через втрату доходів, які російські паломники (в т.ч. мільйонери і мільярдери) приносили на Афон”.

За його словами, ще з 2016 року “було ясно видно, що РПЦ прагне зібрати навколо себе коаліцію церков – як противагу вселенському патріарху”.

 “Коаліція виявилася слабка і малоефективна, бо її учасники були не стільки вірними Москві, скільки діяли разом з нею через свої власні інтереси. З 14 запланованих учасників Собору на Криті Москву підтримали лише 3, тож вона від початку опинилася в меншості”, – зазначив Євстратій Зоря.

“Протягом літа 2018 року після паралельних дипломатичних візитів переговорників від МП і від Константинополя у помісні церкви з приводу української автокефалії виявилося, що максимум, на який може розраховувати Московська патріархія, – це заяви про “глибоку стурбованість”, – додав він.

За словами речника УПЦ КП, “після провального візиту московського патріарха до вселенського, після призначення екзархів у Київ та реакції Синоду РПЦ з частковим розірванням відносин двох патріархатів – знову ж таки, реакція помісних церков була стриманою”.

“Навіть найближчі до МП – обмежилися “глибокою стурбованістю”, жодна помісна церква не ухвалила рішень слідувати прикладу РПЦ і почати розрив відносин з Константинополем. Тож розрахунок на те, що зараз Москва таки зможе сколотити якусь анти-Константинопольську коаліцію – лише марення, яке виглядає реальністю хіба що з московських вікон”, – заявив він.

“В нинішніх умовах очевидно, що змусити Константинополь відступити Москва вже не здатна, адже йдеться про майбутнє і авторитет самого вселенського патріархату: відступивши він поховав би одне й інше. Тож розрахунок на “коаліцію” та що вона змінить ситуацію на користь РПЦ – марний”, – констатує архієпископ.

Євстратій зазначив, що Синод РПЦ заборонив своїм мирянам і духовенству їздити в афонські монастирі, хоча Пантелеймонівський монастир та Ватопед популярні у vip-паломників з Росії – “чиновників високого ранку та інших багатіїв”, які давали монастирям пожертви в десятки мільйонів євро.

“Забороняючи вірянам МП паломництва на Афон, Синод РПЦ розраховує на те, що зменшення таких значних надходжень змусить монастирі Афона виступити проти вселенського патріарха”, – вважає речник УПЦ КП.

Євстратій нагадав, що на Афон полюбляв їздити екс-президент Віктор Янукович, який через санкції тепер не може їздити до Греції, та люди з його оточення.

Він також нагадав про видворення з Греції російських дипломатів та звинувачення у підкупі Москвою грецьких архієреїв та провідних осіб з Афону.

На думку Євстратія, обрана Синодом РПЦ “стратегія самовідлучення” є провальною.

11 жовтня Синод Вселенського патріархату підтвердив намір дати українській церкві автокефалію, зняв анафему з патріарха Української православної церкви КП Філарета та предстоятеля Української православної автокефальної церкви Макарія, позбавив московського патріарха права висвячувати київського митрополита.

15 жовтня Синод Російської православної церкви визнав неможливим її подальше перебування у євхаристійному спілкуванні з Константинопольським патріархатом.