Міністр фінансів: Україні потрібно припинити пряме фінансування МВФ

Міністр фінансів Сергій Марченко заявив, що економічна ситуація в Україні за підсумками 2020 року виявилась кращою, ніж очікувалось і дефолт нам не загрожує.  До 2023 року Мінфін прагне змінити формат роботи з МВФ, відмовившись від прямого фінансування,  а також хоче отримувати більше підтримки від ЄС. Глава Мінфіну в інтерв’ю німецькому виданню «DER STANDARD» розповів про збитки від запуску «Північного потоку-2», назвав головний результат роботи за час на посаді та дав прогноз на зростання ВВП і дефіцит бюджету у 2021 році, пише UA.NEWS

Економічна ситуація в Україні виявилась значно кращою, ніж прогнози. «Ми запланували дефіцит бюджету в 7,5 відсотка на 2020 рік і, зрештою, мали лише 5,3%». У 2021 дефіцит прогнозується у 5,5% ВВП.  Мінфін очікує зростання ВВП України у 2021 році на рівні 4,6%. За минулий рік наша економіка впала на 4,8%, «ми могли б бути в дещо кращому становищі з мінус 4,5 відсотка».

Через пандемію уряд у 2020 році скоротив бюджет на 100 мільярдів гривень (3,3 мільярда євро) доходу, звільнив бізнес від контролю і видав людям гроші. «2020 рік був непростим для будь-якого міністра фінансів», попри це Марченко вважає Мінфін «роботою своєї мрії».

Основна проблема, яку вирішив Марченко, стало збільшення дохідності з податкової на 50 млрд грн. та виконання плану на митниці. Для цього він замінив глав ДПС та ДМС. «В останні роки фіскальні органи нагадують статистичні агентства, які визначають скільки надійшло грошей, а не максимізують доходи і не боряться з тіньовою економікою». Нинішніх очільників податкової і митниці міністр вважає ефективними. 

В Україні зараз відсутні економічні причини для дефолту і у 2021 році їх теж не буде, наполягає Мінфін.  «Найбільшу суму, трохи більше 2 мільярдів доларів, ми повинні будемо повернути у вересні. До цього часу ми знайдемо варіант рефінансування».

Партнерство з МВФ потрібно не через його кредити, а щоб  мати можливість  успішно працювати з іншими донорами, зокрема ЄС та Світовим банком, та отримувати позики за прийнятними ставками. «МВФ важливий як інституційний кредитор, а не через суми грошей, які він надає. Більшу частину коштів ми позичили на міжнародних фінансових ринках».

Україна хоче змінити формат співпраці з МВФ та відмовитись від прямого фінансування до 2023 року.  Зараз фонд дає кошти прямо у бюджет для фінансування дефіциту. «Ми хочемо, щоб МВФ виділяв гроші на резерви НБУ, або лише надавав технічну допомогу, тобто гарантії, що гроші будуть доступні у випадку надзвичайної ситуації».  Україні потрібно припинити пряме фінансування МВФ, аби позичати на ринкових умовах та бути незалежними щодо своїх позик.

Україна прагне отримувати більше допомоги від ЄС, що значно полегшить нашу євроінтеграцію та підготує до вступу у Євросоюз. «До вступу в ЄС інші східноєвропейські країни вже отримували субсидії, інвестиції в інфраструктуру та економіку. Нам довелося вирішувати наші проблеми самостійно протягом 30 років». ЄС за 6 років надав Україні субсидій на 156 мільйонів євро, які пішли на експертну та технічну допомогу.  Також Євросоюз виділив 4,4 млрд євро кредитів. «Цього для такої великої країни, як Україна, недостатньо».

 Від запуску російського газопроводу «Північний-потік-2» Україна втрачатиме 1,5 мільярда доларів на рік. «Ми втратимо свої транзитні можливості, наша інфраструктура буде простоювати. Це втрата ресурсів та втрата робочих місць».