Київщина на п’ятому місці антирейтингу по вирубці лісів в Україні: хто знищує наші легені?
Як відомо, ліси є не лише легеням Землі, але й притулком для багатьох тварин, однак для деяких людей дерева є “золотою жилою”, яка дозволяє швидко розбагатіти. Тому “Моя Київщина” вирішила розібратися, як «почувають» себе ліси Київщини, та хто керує ними
На даний час, щоб дізнатися про масову вирубку лісу, не треба довго шукати. Можна просто зайти у спеціальні додатки, які дозволяють побачити динаміку “облисіння”. Таким є Global Forest Watch. Якщо відкрити його та подивитися, що в Україні робиться за останні десять та двадцять років, то картина лякає. На Київщині вирубка лісів перевищує за масовістю Карпати. Приріст лісів – мізерний.
Якщо територіально, то рекордсменами в цьому антирейтингу є Іванківщина (зникло 26,3 тис. га лісу), Вишгородщина (15,7 тис. га), Бородянщина (10,6 тис. га), колишній Поліський район (10,4 тис. га) та Макарівщина (6,47 тис. га). Більше того – перші три місцини спричинили 57% усіх втрат деревного покриву на Київщині в період між 2001 і 2019 роками.
Київщина на п’ятому місці антирейтингу по вирубці лісів в Україні: хто знищує наші легені?
Київщина на п’ятому місці антирейтингу по вирубці лісів в Україні: хто знищує наші легені?
Якщо заглянути у звіти державної агенції лісових ресурсів за 2019 рік, то там сказано, що в Київській області за вказаний період було зафіксовано наступні обсяги незаконного вирубування дерев – 1472 куб. м. Ця цифра виносить Київщину на п’яте місце антирейтингу з вирубки в Україні. Однак це тільки виявленні порушення, а левова частина нищення належать вирубкам, які під виглядом “оздоровлення” нищать ліси.
Зокрема, у листопаді минулого року гучний скандал був навколо ДП “Київоблагроліс” та 10 лісогосподарських підприємств, що входили до його складу. Прокуратурою тоді було встановлено, що підприємства незаконно рубали дерева під виглядом “оздоровлення” лісу. Таке неподобство тривало два роки, що принесло державі понад 87 млн грн шкоди.
На Київщині ледь не кожного дня можна зустріти новини щодо незаконних вирубок. Наприклад, нещодавно відбувся одиночний пікет на захист Біличанського лісу, де жителька просить захистити його. Також значно страждають ліси від браконьєрів, яких хоч і ловлять правоохоронці, але значна частина деревини ними вивозиться та успішно продається.
Часто трапляється, що землі лісового фонду якимось невідомим чином потрапляють в оренду, де тимчасові власники починають активну вирубку. Нещодавно ділянку площею 1,5 га прокуратура повернула ДП “Димерське лісове господарство”, яка у 2008 році розпорядженням Вишгородської райдержадміністрації була передана в оренду базі відпочинку. Таких випадків наразі можна привести дуже багато, однак важко розібратися, як вони були передані в оренду чи у власність. Мабуть, діє складна схема між очільниками лісгоспів та місцевою владою, а прокуратура через десятки років, коли на тих місцях стоять гнилі пеньки, починає розбиратися чия то територія.
В області лісовими насадженнями керує Київське обласне та по м. Києву управління лісового та мисливського господарства. Йому підпорядковано 16 підприємств, основним завданням яких є збереження та підвищення природоохоронних, захисних, санітарно-гігієнічних, та інших господарських функцій лісу. Також вони займаються вирощуванням лісу для задоволення потреб у деревині місцевих підприємств.
Отже, такими підприємствами є:
- ДП “Білоцерківський лісгосп”;
- ДП “Богуславський лісгосп”;
- ДП “Бориспільський лісгосп”;
- ДП “Вищедубечанський лісгосп”;
- ДП “Димерський лісгосп”;
- ДП “Іванківський лісгосп”;
- ДП “Київський лісгосп”;
- ДП “Клавдієвський лісгосп”;
- ДП “Макарівський лісгосп”;
- ДП “Поліський лісгосп”;
- ДП “П-Хмельницький лісгосп”;
- ДП “Ржищівський лісгосп”;
- ДП “Ржищівський військовий лісгосп”;
- ДП “Тетерівський лісгосп”;
- ДП “Фастівський лісгосп”;
- Дніпровсько-Тетерівське ДЛМГ.
Ми вирішили подивитися, хто очолює ці лісгоспи, а також які статки у керівництва цих структур.
ДП “Білоцерківський лісгосп” розташоване в південно-західній частині Київської області та складається з восьми лісництв. Загальна площа лісових насаджень становить 35276,8 га. Керівником даного підприємства з 2014 року є Анатолій Вітряк.
Якщо заглянути в його декларацію, то за 2019 рік він заробив на цій посаді 318,3 тис грн та 18,1 тис грн додаткового доходу. Готівкою разом із дружиною вдома зберігає пів мільйона гривень, а на банківських рахунках має 23 тис грн.
Також вказано, що він має недобудований будинок в селі Фурси та об’єкт площею 186,18 м2 . Задекларував чотири квартири в місті Біла Церква. Вони знаходяться в спільній власності. Двома разом володіє його син із Мариною Павленькою, яка ділить третю квартиру з дружиною Вітряка, а остання із самим очільником ДП “Білоцерківський лісгосп . Дружина Вітряка має земельну ділянку в селі Бирюки. Сам голова ДП “Білоцерківський лісгосп” володіє двома земельними ділянками в Білій Церкві та в селі Фурси.
ДП “Богуславський лісгосп” знаходиться на правому березі річки Дніпро в південній частині області. Загальна площа лісгоспу становить 30164,5 га. У його складі є сім лісництв.
Починаючи з 2013 року очільником лісгоспу є Валентин Підмогильний. Він почав свій трудовий шлях із 1988 року. Тоді чоловік був лісорубом. У 2005 році за вагомий внесок у розвиток і підвищення ефективності ведення лісового господарства був нагороджений нагрудним знаком «За 10 років бездоганної служби в державній лісовій охороні». Має значну кількість грамот за гарну роботу.
За 2019 рік Валентин Підмогильний задекларував 622,4 тис грн доходу. Готівкою зберігає 810 тис грн. Їздить на авто ВАЗ 21214, яка більша відома під назвою «Ніва».
ДП “Бориспільський лісгосп” має площу 19285 га. На даний час держлісгосп має чотири лісництва. Директором підприємства є Віталій Сироватка. Він за 2019 рік отримав 287,3 тис грн, однак готівкою має 340 тис грн. У спільній власності з дружиною має квартиру в столиці.
ДП “Вищедубечанський лісгосп” розташоване в північній частині Київської області в міжріччі Десни та Дніпра. Його площа складає 30700 га. До складу підприємства входять тринадцять лісництв, цех з переробки деревини, гараж та ЛПС.
З 2005 року лісгоспом керує Михайло Головецький. За освітою – інженер лісового господарства. Має безліч нагород та подяк за роботу. Також він кандидатом сільськогосподарських наук.
Якщо заглянути в його декларацію, то заробляє очільник лісгоспу не мало. Лише за 2019 рік він отримав 1,2 млн грн, де заробітна плата за місцем роботи становить 938,1 тис грн. Їздить на авто Toyota Land Cruiser та має 4 земельні ділянки у Вишгородському районі, дві в Києві та будинок в межах столиці. Багата людина, і не надто зрозуміло, звідки в нього все це добро.
ДП “Димерський лісгосп” розкинувся на площі 30835,6 га, де панівною породою є сосна звичайна. Розташований в північно-західній частині Київської області та має у своєму складі сім лісництв.
Директором лісгоспу є депутат Вишгородської районної ради Василь Гущенко, який балотувався туди від партії «Слуга народу». У раді він член комісії з питань земельних відносин, агропромислового розвитку, екології, надзвичайних ситуацій та проблем Чорнобильської катастрофи.
За 2019 рік отримав за місцем роботи 573,2 тис грн та 889 тис грн з інших джерел. На рахунках зберігає 493,7 тис грн.
Володіє чотирма земельними ділянками в межах Київщини, має одну квартиру в столиці, ще одну – в Іванкові, дачу в селі Глібівка, будинок в селі Лютіж, чергову квартиру в Вишгороді та гараж.
ДП “Іванківський лісгосп” тримає у своїх руках Віктор Шихненко. На території підприємства знаходиться 11 об’єктів природо-заповідного фонду. А загальна площа становить 43622 га.
Шихненко має один будинок та п’ять земельних ділянок в межах Київщини, а його дружина – сім. Також остання є власницею квартири у столиці, має свій дім у селі Дівички. Також ділить з чоловіком будинок в селі Прибірськ. Їздить Шихненко на Toyota Highlande 2011 року випуску.
ДП “Клавдієвський лісгосп” було засновано у 1938 році. Територія лісгоспу становить 22091 га. З 2013 року керівником підприємства є Олександр Лавренюк. Свій трудових шлях почав із помічника лісничого в 1992 році.
На посаді керівника за 2019 рік має 265,6 тис грн, а готівкою зберігає 9,5 тис доларів США та 90 тис грн. Має два вантажних автомобіля марки ЗІЛ, а один КАМАЗ. А також є власником човна. Серед нерухомості – земельна ділянка у селі Лютіж та квартира в Богуславі, яка знаходиться у спільній власності з його дружиною.
Варто сказати, що нещодавно місцеві жителі різко критикували роботу лісгоспу. Річ у тому, що на території неподалік села Блиставиця лісники провели начебто офіційну вирубку дерев. За словами останніх, на даному місці вік дерев перевалив за сто років, але мешканці сказали, що сосни та інші породи були там “живими”, водночас наголосили, що в лісі є значна кількість ділянок, де треба проводити оздоровчі вирубки, але там лісники “чомусь” не ходять.
ДП “Макарівський лісгосп” розташоване в західній частині Київської області. В адміністративно-господарському відношенні лісгосп поділяється на шість лісництв. Щорічний об’єм заготівлі лісової продукції на підприємстві становить майже 120 тис м3. Вона реалізується як для споживачів внутрішнього ринку, так і на експорт (Польща, Румунія, Туреччина, Китай, Корея).
Очільником є Віталій Смолін. Він на цю посаду був признечений нещодавно – влітку минулого року. До цього обіймав посаду директора державного підприємств «Київське лісове господарство».
У північній частині області знаходиться на площі 16329 га ДП “Поліський лісгосп». Головним завданням даного лісгоспу є відтворення лісів. На території лісгоспу є природно заповідний фонд, а саме Ботанічний заказник місцевого значення «Городещино».
Керує підприємством вже сім років Ігор Бородаєв. За 2019 рік отримав 1,25 млн грн. Серед нерухомості має квартиру в Обухові, житловий будинок у селі Зелена Поляна. У спільній власності з дружиною має квартиру в Коцюбинському, земельну ділянку в селі Пилява та квартиру у столиці. Своює чергою його дружина володіє двома ділянками, житловим будинком та двома квартирами в Коцюбинському.
До складу ДП “П-Хмельницький лісгосп” входять чотири лісництва: Березанське – 4568га, Студениківське –6652га, Переяславське –а 1779га, Стовп’язьке –3179 га. Підприємство здійснює реалізацію ділової деревини, технологічної сировини, дров для опалення, посадкового матеріалу та новорічних ялинок.
Забезпечує роботу лісгоспу Борис Даниленко, який за 2019 рік задекларував будинок в Іванкові та чотири земельні ділянки. Дохід чоловіка склав 585,2 тис грн, а готівкою зберігає 200 тис грн.
ДП “Ржищівський лісгосп” має невелику площу – 11396 га, а т.в.о. підприємства є Роман Сатира. У його декларації за 2019 вказано, що він має п’ять земельних ділянок на Київщині, на дружину записано квартиру у Білій Церкві та у спільній власності ділить з чоловіком будинок у селі Синява.
Основними напрямками діяльності ДП “Ржищівський військовий лісгосп” є використання лісу, як захисного бар’єру військових об’єктів та всебічний розвиток лісового господарства і лісопереробки, з метою забезпечення раціонального використання лісів, їх охорони і захисту, відтворення. А забезпечує безперервну роботу Василь Бруй.
На цій посаді він за рік отримує 204 тис грн, а готівкою зберігає 250 тис грн. Серед рухомого майна має Chevrolet Niva та Suzuki Grand Vitara. А з переліку нерухомого – дві земельні ділянки та будинок у селі Пірнове, який на половину належить його дружині.
Із 2015 року ДП “Тетерівський лісгосп” знаходиться в руках Дмитра Гоцуляка. За віддану роботу має чимало подяк. А сама посада очільника лісгоспу за 2019 рік принесла йому 710,1 тис грн. Має чоловік чималі збереження: 19,5 тис доларів США, 25 тис грн, 8,5 тис євро. Рухомого майна не має, однак серед нерухомого – одна земельна ділянка та житловий будинок в спільній власності.
ДП “Фастівський лісгосп” існує з 1831 року. На підприємстві створено 4 шкільні лісництва. З літа минулого року директором є Олександр Калапац.
За 2019 рік вказав у декларації 518,9 тис грн доходу. Має авто ГАЗ 31029, причіп та дві одиниці сільськогосподарської техніки. Володіє двома земельними ділянками та четвертою частиною квартири в місті Фастів.
Дніпровсько-Тетерівське ДЛМГ розміщене в північній частині Київської області. Площа 30402,3 га. Його керівником є Василь Юхимчук. Він має два атомобіля – ЗАЗ-110307 Volkswagen Polo . Заробляє на посаді очільника лісгоспу 298 тис грн. Серед нерухомості – квартира у селі Сухолуччя, де його право власності становить 25 відсотків.
На перший погляд, біографії та декларації більшості не викликають підозр. Деякі мають нагороди та грамоти за гарну роботу, однак незаконна вирубка триває.
На жаль, колишнє керівництво лісовими справами Київщини не захотіло давати коментарі на рахунок багатьох болючих питань щодо лісів. Чому? Про це нескладно здогадатися. Лісовики є закритою кастою, яка не хоче розмовляти. Загалом з 2001 по 2019 рік Україна втратила 1 млн га деревного покриву – більш ніж десяту частину лісів. І ніхто не зупиняє наших лісорубів, які мовчки знищують екологію в країні. І поки так відбуватиметься, масова рубка триватиме…
Більше новин читайте на сайті “Діловий Переяслав”