КАСТРУЛІ І СКОВОРІДКИ: У ТУРЕЧЧИНІ ПРОТЕСТУЮТЬ ПРОТИ РЕЗУЛЬТАТІВ РЕФЕРЕНДУМУ

У чотирьох районах Стамбула незгодні із результатами референдуму щодо розширення повноважень президента Туреччини вийшли на вулиці з каструлями і сковорідками, висловлюючи свій протест.

Про це інформує Reuters.

Деякі били у каструлі та сковорідки, просто висовуючись з вікон своїх будинків.

Раніше голова Центральної виборчої комісії Туреччини Сади Гювен підтвердив, що більшість тих, хто проголосував на референдумі, висловилися за зміну конституції, що істотно розширює повноваження президента.

Виборчком також назвав несуттєвими претензії опозиції, яка заявила, що велика кількість облікованих бюлетенів не мала офіційної печатки комісії.

Згідно з даними за підсумками підрахунку 99,33% бюлетенів, за зміни до конституції Туреччини, що передбачають перехід до президентської республіки, проголосувало 51,36% (24 млн 935 тис. 426) виборців, проти – 48,64% (23 млн 616 тис. 345).

Найбільше проти розширення повноважень президента голосували жителі Стамбула, Анкари, курортних районів на узбережжі, а також районів із переважно курдським населенням.

Поправки до конституції, за які турки проголосували на референдумі, багато повноваження парламенту передають президенту. Замість прем’єр-міністра з’являться віце-президенти, які будуть залежати від президента, і не будуть володіти тими повноваженнями, які сьогодні має прем’єр.

Ердоган тепер отримає право пропонувати бюджет, бути членом політичної партії (зараз у нього немає такого права), видавати укази, що мають силу закону, змінювати структуру міністерств і держустанов, розпускати парламент, оголошувати надзвичайний стан, призначати більшість верховних суддів країни, призначати міністрів без схвалення парламенту.

Крім того, референдум обнулить формальні терміни правління Реджепа Ердогана, що дозволить йому залишитися президентом Туреччини до 2029 року.

Президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган повідомив про намір відновити в країні смертну кару.

Про це він заявив після оголошених результатів конституційного референдуму

Відновлення практики страти буде його “першим завданням”, заявив Ердоган у Стамбулі під час виступу перед своїми прихильниками.

Для схвалення смертної кари потрібна підтримка не менше двох третин депутатів турецького парламенту. Якщо серед депутатів ця ідея не отримає достатньої підтримки, тоді буде проведено референдум, сказав Ердоган. При цьому референдум можливо буде провести якщо за пропозицію проголосує 60 відсотків членів парламенту.

Про можливість повернення до смертної кари Ердоган заговорив після невдалої спроби державного перевороту, що сталася влітку 2016 року. У Брюсселі відзначили, що відновлення вищої міри покарання поставить хрест на планах Туреччини вступити до Євросоюзу.