Кабмін погодив законопроект про “тарифну революцію”: тарифи на комуналку виростуть:
Кабінет міністрів погодив законопроект про “тарифну революцію” на засіданні 9 жовтня. Тарифи зможуть встановлювати “на місцях” на рівні “економічно обґрунтованих”
Кабінет міністрів України погодив законопроект, який дозволить підвищити тарифи на житлово-комунальні послуги в країні. Так, в п’ятницю уряд узгодив проект закону, яким пропонується змінити принципи встановлення тарифів на тепло, гарячу і холодну воду.
Варто відзначити, що на даний момент тарифи затверджує Національна комісія, що здійснює регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕ) для своїх ліцензіатів (27 підприємств теплопостачання, як правило, у великих містах, і 53 – водопостачання) і місцева влада.
У пояснювальній записці до законопроекту зазначається, що на даний момент тарифи переглядаються “несвоєчасно”, тому зростають збитки комунальників. За даними уряду, особливо різко зросли збитки ліцензіатів НКРЕ: по теплу в 3,2 рази, по воді – вдвічі.
У той же час стрімко збільшується обсяг боргів підприємств. Так, якщо в 2011 році кредиторська заборгованість становила 13,2 млрд, то зараз вона досягла 58,2 млрд.
Цю проблему пропонують вирішити, повністю передавши питання тарифів на місцевий рівень. Плюс самі тарифи пропонується зробити “економічно обґрунтованими”.
“Тобто, йде підготовка до підвищення цінника на комуналку. Що, власне, прописано в меморандумі з МВФ”, – попереджають експерти.
У свою чергу Мінрегіон вже підготувало “дорожню карту” щодо тарифів. На першому етапі буде проведено аналіз всіх боргів, потім запропонований план їх реструктуризації, в тому числі, для населення. Паралельно буде визначено, яка частина боргів виникла через “різницю в тарифах”, яка виникла через необґрунтовані, на думку уряду, цінники на житлово-комунальні послуги.
Після цього місцевій владі доведеться переглянути тарифи таким чином, щоб у комунальників не було збитків і боргів.
За НКРЕ залишиться тільки регулювання виробництва тепла на ТЕЦ, а також розробка тарифних формул. При цьому будуть скорочені фахівці, що займаються тарифами, і за рахунок їх зарплат бюджету в 2021 році вдасться заощадити 68,7 млн гривень.
У свою чергу голова профільної асоціації Олександр вважає, що питання з тарифами в зв’язку з новою ініціативою Кабміну, стало неоднозначним. За його словами, в тарифи можна закласти все, що завгодно, аж до шикарних автопарків комунальників. Все це порахують в собівартість тарифу і в реальності структуру собівартості особливо ніхто не контролює. Тому як “економічно обґрунтований” можна визнати будь-який цінник.
“І, якщо у випадку з затвердженням тарифів до НКРЕ комунальникам ще доводилося хоч якось попрацювати, щоб переконати регулятора в правильності свого тарифу, то з місцевою владою домовитися буде простіше. Як показує практика, найвищі тарифи у нас саме в тих містах, де все визначають місцеві чиновники “, – повідомляють експерти.