Інфляція і акцизи врятували бюджет Яценюка-Гройсмана
Держказначейство опублікувало звіт про виконання держбюджету за 2016 рік. Цифри в уряду зійшлися. Але якою ціною?
Держбюджет на 2016 рік дістався прем’єр-міністру Володимиру Гройсману «у спадок» від Арсенія Яценюка. Що з ним робити, Гройсман, схоже, знав відразу. Пішовши перевіреним шляхом, уряд зробив ставку на інфляцію. І не прогадав.
За рахунок зростання цін і девальвації гривні вдалося забезпечити необхідні бюджету надходження ПДВ і акцизів. Тут все просто: чим більше ціни, тим більше збираємо податків.
За даними Держстату, інфляція в минулому році склала 12,4%. А курс гривні по відношенню до долара скотився з 23,5 грн / $ на початку року до 27,1 грн / $ в кінці. Загалом, показали, як країною треба управляти. Але, звичайно, темпи інфляції і девальвації все ж нижчі, ніж двома роками раніше.
616,2 млрд грн склали доходи Державного бюджету в 2016 році. З цієї суми 503,8 млрд грн – податкові платежі, випливає зі звіту Держказначейства про виконання держбюджету в січні – грудні 2016 року.
У команді прем’єра на закиди можуть заперечити, що їм довелося працювати з тим бюджетом, який дістався після зміни уряду в квітні. Мовляв, довелося діяти по ситуації. Але, за великим рахунком, і бюджет на 2017 рік не сильно відрізняється від попереднього. Наприклад, як і роком раніше, влада підвищила ставки акцизів на тютюнові вироби і алкоголь.
Спершу влада обіцяла, що ставки чіпати не будуть. Але довелося. А що ж ще робити при відсутності відчутних реформ і убогому зовнішньому фінансуванні?
У минулому році, не здивувавши з темпом реформ, Україна отримала лише один транш від МВФ в розмірі $ 1 млрд. Крім того, влада також очікували € 600 млн макрофінансової допомоги від Євросоюзу. Але цей транш поки «підвис».
Структура основных доходов госбюджета в 2016 году
Структура основних доходів держбюджету в 2016 році
Говорячи про надходження минулого року, варто звернути увагу на податок на прибуток. Підсумковий показник вийшов більшим, ніж планували чиновники. Все тому, що прогноз уряду по прибутку компаній виявився занадто песимістичним. Очевидно, це була свого роду страховка на випадок, якщо справи в реальному секторі йтимуть не дуже добре.
З реформами і залученням інвестицій у Гройсмана вийшло гірше, ніж зі збором податків. У цьому плані прем’єр перейняв кілька помилок своїх попередників. Влада так і не змогли провести приватизацію. Звичайно, вигляд робили, що хочуть продавати багато і прозоро. Всі чекали іноземних інвесторів, які вже стали міфічними . В результаті зганьбилися з конкурсом з продажу Одеського припортового заводу, перенесли «до кращих часів» приватизацію держпакетів обленерго і ряду інших об’єктів. Результат очевидний: при запланованому плані з приватизації 17 млрд грн, до держбюджету надійшло майже 189 млн грн.
Це, до речі, це не стало приводом для зміни керівництва Фонду держмайна. Все на своїх місцях. Глава Фонду держмайна Ігор Білоус все ще думає, як продати ОПЗ і інші привабливі для інвесторів держкомпанії
Влада сильно прорахувалися з платежами в бюджет за користування надрами при видобутку газу і нафти. Недобір – в межах 19 млрд грн. Чому так вийшло? По-перше, спочатку був завищений план, про що Мінфін попереджали навіть в ДФС. Рівень видобутку за фактом виявився нижчим за очікуваний.
По-друге, при розрахунку держбюджету на 2016 рік було закладено занадто оптимістичний план по вартості нафти. Тут, втім, помилка не Мінфіну, а Мінекономрозвитку.
Що ж у 2017 році? Для початку можна спробувати вибити близько 12 млрд грн податкового боргу з «Укрнафти». Компанія, контрольована Ігорем Коломойським, неабияк заборгувала державі. Але замість того, щоб навести порядок в компанії, контрольний пакет якої, як ніяк, все ще хоча б формально належить державі, влада знизила ставки ренти на нафтовидобуток. Тим самим підігравши Коломойському. Не в перший раз. Лобістам Ігоря Коломойського вдалося домогтися зниження ставок ренти за користування надрами при видобутку нафти
Як витрачали бюджетні гроші в минулому році? Тут все просто і без сенсацій. Найбільші статті витрат – це пенсії і виплати боргів.
Окрема категорія витрат – Міністерство оборони і МВС. З початком війни на Донбасі фінансування цих відомств помітно зросла. Проте, при формуванні бюджету на 2017 рік і Міністерство оборони, і МВС наполягали на більших ресурсах, ніж їм пропонував Мінфін. Раніше в інтерв’ю Realist`у це підтвердив заступник міністра фінансів Сергій Марченко.
Помітно витратився уряд на соціальні програми. Мова про підтримку багатодітних та малозабезпечених сімей, а також виплати житлових субсидій. Детальніше – в інфографіці.
Основные расходы госбюджета в 2016 году
Основні витрати держбюджету в 2016 році
2017 рік для Кабміну Володимира Гройсмана (якщо, звичайно, не буде зміни уряду) стане показовим з кількох причин.
По-перше, всі досягнення і прорахунки запишуть тільки на рахунок Гройсмана і його команди. Сказати, мовляв, це не ми, а наші попередники справ натворили, не вийде.
По-друге, заділ в реформах, зроблених у 2017 році, визначить майбутнє країни на найближчі кілька років. Звичайно, якщо ці реформи будуть.
Якщо ні, значить варто готуватися до подальшої інфляції та падіння курсу гривні на стільки, скільки буде потрібно бюджету. Інакше влада поки працювати не вміє. Або не хоче.