Як не придбати замість смартфона “мильницю”: шахрайські схеми, про які треба знати

В Україні існує безліч схем обману покупців мобільних телефонів. Підробкою може виявитися як занадто дешевий смартфон, так і товар, який купується з рук на вулиці. Хоча навіть у солідних магазинах електроніки покупця можуть обдурити, підсунувши бракований гаджет. Про це в ексклюзивному бліцінтерв’ю OBOZREVATEL розповів виконавчий директор Союзу споживачів України Максим Несміянов. 

Схема №1. Телефон зі знижкою 90%, але без пам’яті та камери

Часто люди звертають увагу на привабливу рекламу в соціальних мережах, де обіцяють телефони зі знижкою 70%, 90%. Шахраї підкуповують ще й тим, що не вимагають передоплати. Мовляв, прийдете на пошту, подивіться і заберете, якщо сподобається.

Ви замовляєте телефон, приходьте на пошту і перше, що кидається в очі, – коробка не має жодного маркування. Назва телефону є, але ніякої інформації про виробника, про дату виготовлення – ні англійською, ні українською.

Усередині коробки – телефон, який дуже схожий на оригінальний. Гарантійного талона немає, паспорта немає. Ви можете увімкнути телефон, але по факту вам ніхто не дасть увімкнути камеру, тому що для цього треба зняти захисну плівку.

Коли ви оплачуєте телефон і вмикаєте камеру, виявляється, що там камера не така, як на відомому флагманському телефоні, а 0,3 мегапікселя. І ще одна фішка – там немає пам’яті! Там немає нічого! Це “мильниця”. Фактично людина просто дістає найпростішу “дзвонилку”.

Що це за телефони? Це репліки-підробки, які можна купити на тому ж AliExpress, які в Україні просто перепродають. Ми провели експеримент – поїхали за адресами, вказаними на цих сайтах. Виявилося, що таких магазинів просто не існує.

Потім ми зробили кілька дзвінків, спробували з’ясувати, що це за телефон, куди його надсилати. Після таких дзвінків із вами на зв’язок уже ніхто не виходить, ваш номер блокують – і люди губляться.

Якщо ви потрапили в таку історію, не варто намагатися повернути телефон, тому що часто шахраї йдуть ще далі й вони пропонують відправити телефон назад. Ви відправляєте його – і у вас ні грошей, ні телефона.

Схема №2. “Купив на подарунок, не підійшов”: як обманюють з невеликою знижкою

Є шахраї, які йдуть іншим шляхом. Вони пропонують не таку шалену знижку, а невелику, наприклад, 10%. Такі оголошення можна знайти на будь-якому майданчику приватних оголошень. При цьому продавець розповідає слізну історію – мовляв, “купив на подарунок, не підійшов, хочу продати”. І пропонують телефон трохи дешевше, ніж він коштує на ринку. Це теж копія.

При цьому оплату вимагають тільки готівкою і тільки при особистій зустрічі. Зустрічі, як правило, вони призначають у вечірній час.

Ви стоїте на вулиці та розглядаєте цю копію, а вони спостерігають, чи пройде фокус, чи не пройде. Якщо проходить, якщо вони “впарюють” цей телефон, отримують гроші, а SIM-карту телефону, за яким зв’язувалися з вами, викидають і зникають. Знайти правду неможливо, тому що чеку ніхто не видає.

Схема №3. Просто контрабанда

Люди часто купують телефони у контрабандистів на сірих майданчиках. Вони забивають у Google модель телефону, знаходять майданчики, які роблять порівняння за цінами, і знаходять найдешевші пропозиції.

При цьому звичайна людина ніколи не зможе визначити, новий це телефон чи ні, чи був він у ремонті тощо. Це може встановити тільки фахівець.

Закон про захист прав споживача нікого не захищає

Великі торгові мережі працюють відповідно до закону “Про захист прав споживачів“, але проблема в тому, що цей закон обманює покупця.

Як це виглядає? Завжди у всіх партіях товарів є певний відсоток заводського браку. Це відомий факт. Наприклад, ви купили телефон і навушники, вийшли за касу і звертаєте увагу, що щось не працює. Наприклад, звуку немає. І ви вимагаєте повернути гроші. Але так просто вирішити проблему вже не можна.

Є приклад: люди через 1-2 дні після покупки телефону виявили брак. Їм кажуть: відповідно до закону, ми вам цей товар відремонтуємо. Таки виходить, що покупець спочатку купує поламаний товар, який тут же йде на ремонт.

У законі написано, що виробник вирішує, ремонтувати товар або повернути гроші. І чомусь не передбачено, що якщо брак виявлено в перші дні, то покупець може повернути гроші. Закон прописаний так, що він на боці бізнесу, а не на боці покупця.

Де гарантовано купити якісний телефон

Приходьте в звичайний стаціонарний магазин, вибирайте потрібну модель. Беріть коробочку, роздруковуйте, все перевірте на місці, по змозі, до каси. Якщо камера ціла, подряпин немає, зарядник працює, телефон не заяложений, в гарантійному талоні поставили печатку і є фіскальний чек – все, видихнули і купили.

Більше новин читайте на сайті “Діловий Переяслав”

Відвідайте новий сайт БЕЗКОШТОВНИХ ОГОЛОШЕНЬ “Діловий Переяслав”.  Підписатися на наш сайт можна у Telegram