Хто і навіщо гальмує санкції проти Росії у Вашингтоні
Адміністрація президента США Дональда Трампа незадоволена низкою положень схваленого сенатом пакету санкцій проти РФ та Ірану, повідомляє газета The Washington Post з посиланням на високопоставлене джерело в Білому домі.
Повідомляється, що адміністрація Трампа незадоволена внесеним до законопроекту положенням про те, що президент не зможе скасувати санкції проти Москви і Тегерана без згоди законодавців.
Претензії Трампа відносяться саме до питання розподілу повноважень, а не до конкретного питання взаємин з Росією, відзначається в повідомленні.
З критикою законопроекту також виступав і державний секретар Рекс Тіллерсон під час спілкування з членами Палати представників у кінці минулого тижня.
Нагадаємо, Сенат США, 15 червня, переважною більшістю голосів прийняв законодавчу ініціативу про введення нових санкцій відносно Ірану і Росії.
The Washington Post пише: «Представник Міністерства внутрішньої безпеки США повідомив в середу, що пов’язані з російським урядом особи намагалися зламати комп’ютерну систему голосування в 21 штаті».
«На слуханнях в комітеті Палати представників у справах розвідки колишній глава міністерства Джей Джонсон заявив, що втручання Росії, яким керував президент Володимир Путін, було «безпрецедентним за масштабом і обсягом того, що вони зробили». Ці свідчення він дав через день після заяви прес-секретаря Білого дому Шона Спайсера про те, що йому невідомо, чи вважає президент Трамп, що Москва дійсно втручалася в хід президентських виборів в 2016 році».
Небажання президента визнати роль Росії в американських виборах в поєднанні з небажанням його держсекретаря розглядати можливість посилення санкцій проти Росії – ганебний відступ від власних поглядів республіканців, які стверджували, що Гілларі Клінтон займала занадто м’яку позицію щодо Росії – продовжує ставити в глухий кут спостерігачів. Крім необхідності розплатитися з Росією за її підтримку на президентських виборах і здійснення фінансових операцій за участю членів сім’ї Трампа, про які може повідомити Росія (іншими словами – шантажувати), складно знайти інші причини, що пояснюють, чому Трамп, який хоче «перемогти» і знову зробити Америку великою, поводиться настільки струнко перед обличчям російської загрози.
CNN повідомляє: «Росія скасувала зустріч між високопоставленими чиновниками США і РФ, на якій повинні були обговорюватися шляхи вирішення проблем, що існують у відносинах між двома країнами. Про це стало відомо відразу після того, як США розширили санкції у відповідь на безперервну кризу в Україні».
З огляду на той факт, що зустріч скасувала російська сторона, адміністрації та Конгресу тепер ні в якому разі не можна поступатися. Це може стати сигналом, що такого незначного кроку, як скасована зустріч, цілком достатньо, щоб вибити їх з колії. Президент РФ Володимир Путін вже склав певну думку про президента США. Якщо Трамп відкладе або спробує перешкодити введенню санкцій, Путін відразу ж вирішить, що президент США – слабак. (І це зовсім не безпідставний висновок, враховуючи, що він готовий спустити Росії з рук втручання у вибори, і що він передав росіянам надзвичайно секретну інформацію, на розголошення якої Ізраїль не давав свого дозволу). Трамп, можливо, вважає, що заперечення факту втручання Росії служить його інтересам і сприяє реалізації його політичних цілей, але Путін вважає це слабкістю, якщо навіть не відвертою дурістю.
На жаль, зараз створюється враження, що республіканці Палати представників просто намагаються тягнути час після скарг держсекретаря Рекса Тіллерсона на санкції.
The Hill пише: «Член Палати представників Кевін Брейді зазначив, що багато конгресменів вважають цей законопроект очевидним порушенням, оскільки конституція вимагає, щоб законопроекти, що стосуються доходів держави, вносилися на розгляд тільки Палатою представників».
«Палата представників, безсумнівно, буде домагатися дотримання вимог Конституції. Або Сенат може забрати цей законопроект, внести в нього зміни і знову передати його в Палату представників», – повідомив Брейді репортерам у вівторок.
Все це більше схоже на привід, за допомогою якого Палата представників хоче пом’якшити Білий дім і позбавити себе від необхідності голосувати проти законопроекту про санкції. Це зайвий раз підтверджує справедливість припущення про те, що республіканці набагато більше зацікавлені в тому, щоб захистити Трампа від наслідків розслідування його зв’язків з Росією, ніж в тому, щоб захистити власну країну від Росії. «Відтоді як розвідувальне співтовариство заявило про те, що Росія атакувала демократію, пройшло вже п’ять місяців, а Пол Райан і республіканці Палати представників так нічого і не зробили, – каже екс-чиновник Держдепу Макс Бергманн. Замість того щоб підтримати законопроект про антиросійські санкції, схвалений сенаторами від обох партій, Пол Райан, якому стало відомо про втручання Росії ще рік тому, грає на руку Путіну, блокуючи законопроект в Палаті представників. Слабкість, яку республіканці демонструють перед обличчям російської агресії, тільки провокує нові атаки на Америку. Їм необхідно негайно прийняти жорсткі санкції проти Росії.
Лідер меншості в Сенаті Чарльз Шумер теж досить різко розкритикував республіканців. «Можете не сумніватися, заяви про формальне порушення конституції – це всього лише відмовка з боку республіканців Палати представників, які придумали її, щоб захистити президента, який демонструє надмірну м’якість до Росії».
Шумер має рацію, і республіканці – від президента до рядових членів партії – будуть виглядати слабкими і нерішучими, якщо вони негайно не підтримають антиросійські санкції. Москва пильно стежить за їх діями.