Філарет: Якби наперед знали зміст томосу, ми б не погодились

Почесний патріарх Української православної церкви Філарет заявляє, що якби українські церкви наперед знали зміст томосу, то вони б на нього не погодились.

Про це він сказав в інтерв’ю “Настоящеему времени” (проект Радіо Свобода за участі “Голосу Америки”).

“Склалося об’єднання єдиної української православної церкви. На підставі цього об’єднання константинопольський патріарх дав нам томос про автокефалію. Але ми на Соборі не знали його змісту. Дізналися вже після об’єднання. Якби ми знали зміст цього томосу, то ми не погодилися б на такий томос”, – сказав він.

За словами Філарета, томос ставить ПЦУ “майже в таку ж залежність, в якій перебуває Українська православна церква (Московського патріархату) від Москви”.

 “Якщо Українська православна церква, то це означає, що всі українці, які живуть на території України або в еміграції – в Європі, Америці, Канаді, Австралії, Латинській Америці, які входять в Київський патріархат, то вони є нашою паствою, нашої частиною. А томос нам говорить: “Ні, ці українці, які вам належали, тепер належать не вам, а належать тепер Константинопольського патріархату”, – розповів Філарет.

Він також не погоджується з іншим пунктом томосу – щодо мира.

“У томосі сказано, що ми не маємо права варити миро. Миро – це святиня, без якої не відбувається таїнство миропомазання. Якщо ми миро повинні отримувати з Константинополя, зі Стамбула, то значить, ми залежні”, – сказав почесний патріарх.

Третім суперечливим пунктом томосу, за його словами, є те, що якщо виникають конфліктні ситуації в ПЦУ,  то їх вирішує Константинопольський патріархат.

“Три пункти, які відбирають у нас права автокефальної церкви. За назвою ми – автокефальна, а на ділі ми залежна від Константинопольського патріархату церква. Так само, як Українська православна церква Московського патріархату має незалежність в управлінні, але входить до складу Московського патріархату”, – пояснив Філарет.

Він додав, що у жодної автокефальної церкви, яка отримала томос про автокефалію від Константинопольського патріархату, немає таких пунктів.

“Ми не відмовляємося від томосу, але не будемо виконувати ці три умови, які записані в томосі. Не будемо виконувати”, – сказав Філарет, відзначивши, що зокрема, вони варитимуть миро, коли виникне така потреба.

Водночас Філарет заперечує, що виникає новий розкол у церкві.

“Розколу немає, тільки різний підхід. Одні хочуть зберегти Київський патріархат, а інші хочуть знищити його. У нас не розкол. Є розбіжності в питаннях будівництва Української православної церкви”, – підсумував почесний патріарх.

Почесний патріарх Української православної церкви Філарет вважає нечесним те, що екс-президент Петро Порошенко й митрополит Епіфаній не дотрималися домовленостей.

В інтерв’ю проекту “Радіо Свобода” за участі “Голосу Америки” “Настоящее время” він наполіг, що зобов’язався не висувати свою кандидатуру на керівництво нової церкви за посередництва Порошенка.

Патріарх Філарет наголосив, що висував кандидатуру Епіфанія саме на підставі домовленостей: “Ми домовилися із президентом і архієреями на нашому соборі, що я висуваю кандидатуру Епіфанія у предстоятелі”.

“Мені сказали: “Ви відмовтеся висувати свою кандидатуру”, – а я мав на це право і, думаю, був би обраний. Але вселенський патріарх поставив умову: томос буде, якщо я відмовлюся від висунення своєї кандидатури”, – заявив керівник офіційно розпущеної УПЦ КП.

 “І я погодився на це. Про це ми говорили з президентом, з Епіфанієм, і на архієрейському соборі. Ми говорили, що я відмовляюся, але після отримання томосу я буду керувати цією церквою всередині України. А на ділі він показує, що він – предстоятель, а я – ніхто”, – заявив Філарет.

На запитання, чому порушено домовленості, він відповів: “А це ви у нього запитайте. Він мені сказав: “Не все від мене залежить“.

Від кого б це могло залежати й чому вселенський патріарх Варфоломій ставив умову не висуватися, патріарх Філарет не знає.

“Це він сказав президенту. І вимагав від мене підписати папір про те, що я відмовляюся від висунення своєї кандидатури. Якщо з точки зору канонів і свободи, то умови такі ставити неможливо”, – додав почесний патріарх.

“Вимагав президент. А від президента вимагав патріарх Варфоломій… Я написав, що не буду висувати свою кандидатуру на предстоятеля Української православної церкви”, – сказав Філарет, але зазначив, що це не публічний документ, і показувати його відмовився.

“Оригінал у вселенського патріарха. Йому передав Порошенко. Тобто була домовленість, від якої відмовився і президент Порошенко, і митрополит Епіфаній. І це нечесно”, – заявив Філарет.

Нагадаємо:

  • 15 грудня 2018 року українські церкви об’єдналися у єдину Православну церкву України, її очолив митрополит Епіфаній. Представники РПЦ (УПЦ МП) переважно відмовилися визнати її, але окремі парафії переходять до ПЦУ.
  • 5 січня 2019 року у Стамбулі було підписано Томос про автокефалію української церкви, 6 січня патріарх Варфоломій передав його Епіфанію.
  • На початку травня Філарет заявляв, що УПЦ КП не ліквідована, та направив майже усім єпископам ПЦУ запрошення на зустріч на бланках неіснуючого Київського патріархату.
  • На сайті колишньої УПЦ КП було оприлюднене різке звернення Філарета до Епіфанія та запрошення його на святкування пам’яті святого священномученика Макарія, також на бланку Київського патріархату.
  • У відповідь на заяву Філарета у Міністерстві культури заявили, що Українська православна церква Київського патріархату припинила існування й увійшла до Православної церкви України.
  • 12 травня Філарет заявив, що допускає поділ Православної церкви України. Він також стверджував, що, як і предстоятель ПЦУ, уповноважений скликати Собор.
  • Пізніше він дав прес-конференцію, на якій звинуватив Епіфаній у тому, що він намагався усунути його від служіння, що не Епіфаній керує ПЦУ, а ним керують.
  • Крім того, за словами Філарета, предстоятель ПЦУ уникає спілкування з ним.
  • У свою чергу предстоятель помісної церкви України митрополит Епіфаній заявив, що звинувачення почесного патріарха Філарета неправдиві.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *