Два місяці трагедії в Княжичах: хто намагається зам’яти справу
Версії МВС і ГПУ про те, що сталося в елітному селищі, відрізняються
Сьогодні виповнюється рівно два місяці з моменту трагічних подій в селищі Княжичі під Києвом. Нагадаємо, 4 грудня в ході перестрілки між співробітниками спецпідрозділу КОРД і поліцією охорони загинуло п’ять силовиків. Розслідуванням причин інциденту зайнялася Генпрокуратура, з органів МВС було звільнено високопоставлені чиновники, які відповідали за проведення операції в Княжичах, проте родичі загиблих запевняють, що справу навмисно намагаються зам’яти. Як просунулося слідство, розбирався “Апостроф”.
розслідування МВС
За слідами перестрілки в Княжичах в самому МВС провели внутрішнє розслідування. У селищі навіть влаштували слідчий експеримент, щоб детально відтворити події кривавої бійні. Правда, результатами розслідування, яке вмістилося на 40 сторінках, керівництво МВС не вважало за потрібне поділитися з суспільством. Глава МВС Арсен Аваков озвучив лише сухі цифри. “В результаті розслідування 8 осіб звільнено і близько 12 осіб отримали дисциплінарні стягнення. В тому числі неповну службову відповідність оголошено начальнику поліції міста Києва полковнику Крищенку і начальнику райвідділу Герману Преступі”, – заявив Аваков.
За словами виконуючого обов’язки глави Нацполіціі Вадима Трояна, саме Андрій Крищенко підписував наказ про притягнення корду до спецоперації в Княжичах. Генпрокурор Юрій Луценко зажадав відставки Крищенко, однак Аваков поспішив його осадити: “Я думаю, що генеральний прокурор має свої повноваження радити в своїй структурі і говорити має право після того, як ознайомиться з матеріалами”, – відрізав міністр.
А ось усний наказ, за версією ГПУ, про звільнення “заручників” силами корд давав начальник управління карного розшуку Нацполіціі столиці Леонід Курята. “З точки зору слідства, саме цей наказ на звільнення заручників без проведення необхідних підготовчих етапів, визначених посадовими інструкціями, і викликав подальші події”, – пояснив Юрій Луценко.
Відзначимо, що полковник Леонід Курята був начальником Деснянського районного управління поліції Києва, але влітку 2015 року був звільнений особисто Аваковим як співробітник, який не знайшов своє місце в оновленій поліції. “Не хочете працювати за новими правилами – працюйте в іншому місці”, – пригрозив тоді Аваков. Але виходить, що публічна “порка” від міністра тільки посприяла кар’єрному зростанню поліцейського начальника. Більш того, Курята навіть висував свою кандидатуру на конкурс глави Нацполіціі, але пізніше добровільно відмовився від участі.
Але, якщо поліцейські начальники відбулися лише “легким переляком” і зіпсували своє професійне досьє, то кримінальної відповідальності з тих, хто особисто натискав на курок і винен в загибелі п’ятьох силовиків, ніхто не знімав. Виявляється, в Нацполіціі вже визначили винних, точніше винного. Відповідаючи на питання, чи можуть співробітники КОРД опинитися на лаві підсудних, Вадим Троян заявив, що в Княжичах по автомобілю поліції охорони стріляла одна людина і він вже помер! По всій видимості, мова йде про загиблого майора Віталія Валецький. Таким чином, ГПУ ніби як більше і не потрібно нічого розслідувати – винний знайшовся, тільки карати його вже пізно.
розслідування ГПУ
Однак у Генпрокуратури своя версія подій в Княжичах, куди більш скандальна. Це і зрозуміло, адже очікувати гучних викриттів від Авакова і компанії, які розслідують свої ж провали, було б наївно.
У ГПУ відкрили кримінальну справу за статтею “Умисне вбивство”, причому під цю статтю хочуть підвести і поліцейських начальників, які керували операцією, а це зовсім інша відповідальність на відміну від “злочинної недбалості”. До речі, генпрокурор повідомив, що під час спецоперації її керівники перебували в ресторані (за інформацією “Апострофа”, в “Княжому Дворі”), але що вони там робили: реально керували або просто відпочивали, Луценко поки не знає.
В ході досудового слідства в ГПУ вже встигли допитати 4 потерпілих, 37 свідків, призначити 15 судових експертиз: трасологічної, балістичну.
Сам Юрій Луценко поділився попередніми результатами розслідування. За версією генпрокурора, в рядах МВС затесалися перевертні в погонах, але не серед поліцейської розвідки, як на цьому наполягав екс-радник голови МВС Костянтин Стогній, а серед співробітників ДСО. Луценко стверджує, що злощасний будинок в Княжичах, де повинна була з’явитися реальна банда, дійсно був пограбований злочинцями, а потім чужим майном поживилася і поліція охорони. “Будинок був пограбований двічі. Спочатку професійними людьми, які мали зв’язок з колишніми працівниками поліції. І, ймовірно, це зробили також і працівники поліції охорони ДСО, які прибули на місце після того, як перша хвиля грабіжників вже від’їхала. У нас є докази, що вони вже винесли з пограбованого приміщення елітні спиртні напої і тут помітили розвідників, які за цим стежать. Затримали їх. А далі сталося те, що сталося “, – сказав генпрокурор.
Крім того, Луценко стверджує, що, проаналізувавши записи з нагрудних камер спостереження поліцейських, слідство дійшло висновку, що першими вогонь відкрили саме співробітники поліції охорони, зробивши попереджувальний постріл в повітря.
Рідні не вірять
Рідні загиблих поліцейських запевняють, що керівництво МВС і ГПУ буде намагатися всіляко зам’яти справу і приховати від суспільства реальні результати розслідування, адже в справі замішаний КОРД – елітний спецпідрозділ, розпіарений Аваковим.
“На створення КОРДу витрачені великі гроші. Для них наймалися спеціальні інструктори і керівництво МВС неодноразово заявляло, що це спецпідрозділ побудовано за європейським стилем. Але якщо це і є така робота спецпідрозділу, то виходить, що такий підрозділ Україні не потрібний. Ніхто не захоче це визнавати “, – сказав кум загиблого поліцейського охорони Сергія Орлова Сергій Батюк.
За його словами, вже зараз видно, як неохайно ГПУ веде розслідування. “Службовий автомобіль, в якому розстріляли пацанів, забрали на експертизу тільки на 47 день. Весь цей час він простояв в боксі Броварського райвідділу поліції. Ну, знаєте, якщо автомобіль такий час стоїть в боксі, то з ним можна зробити все що завгодно, тому в правдивість офіційної інформації я не вірю “, – підкреслив Батюк.
Родич загиблого Сергія Орлова додав, що рідних “кинули” і з компенсаціями, які обіцяв радник глави МВС Антон Геращенко. “Сім’ям допомогло тільки управління поліції охорони. По суті, жоден чиновник МВС навіть не зв’язався з сім’ями. Виходить, що все це були порожні розмови в розрахунку на те, що” піпл схаває “. Ніяких грошей і компенсацій так і не надійшло. Зараз батько Сергія Олександр Орлов, оскільки надії на генпрокурора немає, написав заяву Порошенку і чекає на відповідь. Залежно від відповіді президента готуватимуться матеріали для подачі позову до Європейського суду з прав людини для об’єктивного розслідування причин трагедії “, – резюмував Сергій Батюк.
У свою чергу правозахисник Едуард Багіров пояснив , що по тих результатах розслідування, які виносяться ГПУ і МВС в публічну площину, можна зробити висновок: трагедія в Княжичах – це результат непрофесіоналізму поліції.
“Тут міг бути і людський фактор, і трагічна випадковість, і непрофесіоналізм організаторів, всі разом. Людський фактор в тому, що співробітники поліції були погано інструктовано, як правильно діяти в екстремальних ситуаціях. Зброя є, натискаєш на курок і отримуєш результат, а результат вийшов зворотний. Непрофесіоналізм в тому, що, коли проводиться така масштабна операція, необхідна злагоджена робота всіх підрозділів поліції і інших силових структур. Але, на жаль, різні підрозділи поліції не довірилися один одному, намагаючись зберегти операцію в секреті “, – підкреслив Багіров.
Версію про те, що поліція сама причетна до пограбувань будинків в елітному селищі правозахисник вважає малоймовірною, але не відкидає повністю. “Такі злочинні угруповання так чи інакше взаємодіють з поліцейськими, діляться доходами за прикриття, але ймовірність таких подій мала. Коли відбувається масштабне пограбування, і злочинець має зв’язки серед керівництва поліції, то, як правило, з цієї території прибираються поліцейські, патрулі, щоб вони не завадили грабіжникам, а в Княжичах були всі “, – додав Багіров.
Втім, ветеран МВС Геннадій Москаль упевнений, що поліція діяла спільно з бандою грабіжників, яку все ж затримали після того, як стало відомо про трагедію. “Ніхто не хоче зізнатися, як воно було насправді. Я відразу сказав, що не могла ця стрілянина початися з нічого. Моя думка, що тих, кого затримали, просто прикривали, і ніхто не збирався їх затримувати”, – розповів Москаль.