Чи можуть в Україні перенести місцеві вибори на тлі наростаючої пандемії
В Україні захворіли коронавірусом вже більше 265 тисяч чоловік. На тлі наростаючої пандемії небезпечного вірусу в кулуарах влади заговорили про можливе перенесення місцевих виборів, запланованих на 25 жовтня. Чи реально це і чи можуть Україну “закрити” до кінця жовтня – в матеріалі “Рубрики“.
Що відбувається зараз і чому це небезпечно
Основна причина заворушень – невтішна статистика захворюваності коронавірусом. Щодня лабораторно хвороба підтверджується у кількох тисяч українців. За останні кілька тижнів ситуація значно погіршилася.
Наприклад, починаючи з 1 жовтня кількість хворих практично кожен день перевищує 4 тисячі осіб. А кілька днів тому число перевищило психологічну позначку в 5 тисяч. У зв’язку з цим Кабінет міністрів вже ввів червону зону в Сумах і Каневі, а частина великих міст (Луцьк, Вінниця, Львів, Житомир та інші) перейшли в помаранчеву.
На рівні Офісу президента і уряду також говорять про перехід шкіл, університетів на дострокові канікули, а також чергових обмеження для розважальних закладів. Зокрема міністр освіти Сергій Шкарлет заявив, що канікули попередньо очікуються з 15 по 30 жовтня.
На цьому тлі в кулуарах парламенту заговорили про можливе перенесення місцевих виборів. Зокрема, за словами нардепа від “Слуги народу” Олександра Качури, якщо ситуація в найближчі дні стане катастрофічною, то влада може прийняти політичне рішення і перенести вибори.
“Дані статистики, яка є, – це дані про кількість протестованих людей. Тобто їх можна помножити, але точно не поділити. І якщо буде критична ситуація – і під час місцевих виборів ми перейдемо поріг в 10 тисяч хворих на добу і більше, то нам потрібно буде прийняти політичне рішення, взяти волю в кулак і ввести надзвичайний стан “, – зазначив нардеп в ефірі телеканалу NewsOne.
Також цю тему активно обговорюють і різні анонімні телеграм-канали з десятками тисяч підписників. Наприклад, канал “Резидент” (понад 85 тисяч підписників) з посиланням на свої джерела пише, що в Офісі президента всерйоз готуються до скасування голосування 25 жовтня. Мовляв фінальне рішення ось-ось прийме президент Володимир Зеленський.
Джерело “Рубрики” в Київському штабі “Слуги народу” також підтверджують цю інформацію. “Дійсно такий варіант обговорюється в Центральній виборчій комісії, Кабінеті міністрів і на рівні Офісу президента. Є ризик, що люди будуть вмирати просто на виборчих дільницях, тому прораховуються різні сценарії. Хто на себе візьме цю відповідальність? ЦВК може просто прийняти рішення, що вони не можуть забезпечити проведення виборчого процесу, а там вже робіть що хочете “, – підкреслив співрозмовник видання.
Правда, в історії з перенесенням голосування не все так просто. Крім політичних ризиків, про які поговоримо трохи нижче, є і юридичні проблеми.
Як розповів “Рубриці” юрист Центру політико-правових реформ Олександр Марусяк, в Україні не передбачено скасування, призупинення або перенесення виборчого процесу, за винятком введення в країні або окремих регіонах воєнного чи надзвичайного стану.
“Однак, якщо Рада змінить Виборчий кодекс і передбачить нинішню ситуацію, то теоретично можна говорити про перенесення дати. Але в такому випадку одразу постане питання про конституційність акта. Давайте згадаємо рішення Конституційного Суду, яке було прийнято в серпні. Там говорилося про те, що карантинні обмеження без введення воєнного чи надзвичайного стану були неконституційними “, – підкреслив Марусяк.
Тобто без введення особливого стану перенести вибори, які пройдуть через два тижні, юридично дуже складно. А швидше за все і неможливо. Не виключено, що в разі перенесення знайдеться достатньо народних депутатів, які звернуться в КСУ і цілком законно зможуть скасувати рішення.
Юридичні наслідки для Офісу президента і партії “Слуга народу” будуть дуже серйозними.
У владі очікують гіршого?
Невигідно скасовувати вибори і за політичними мотивами. Кампанія вже в самому розпалі, а до її закінчення залишилося менше двох тижнів. Кращих результатів у СН через перенесення голосування точно не буде, тому “тягнути гуму” для президентської партії точно не має особливого сенсу.
Цю тезу підтверджує і політтехнолог Борис Тизенгаузен. За його словами, СН сильно втратить в електоральному плані в разі скасування кампанії, тому голосування для них краще провести в термін.
“Розмови про те, що вибори можуть не відбутися, дійсно йдуть. Зараз все залежить від динаміки захворюваності. Але якщо говорити з точки зору політичної вигоди, то “Слузі народу” такий варіант точно не потрібен. Якщо рейтинг президента зберігається, то партійний падає. перенесення на тлі пандемії точно не зіграє в плюс “, – підкреслив політтехнолог.
Про те, що не буде перенесення виборів, пише і нардеп від “Слуги народу” Максим Бужанський. “Парламент за це не проголосує. Незалежно від того, де хто помітив чию машину”, – написав він у своєму телеграм-каналі.
З урахуванням всіх “за” і “проти”, вибори ймовірно відбудуться 25 жовтня. Як з юридичної, так і з політичної точки зору перенесення голосування дуже сильно вдарить по іміджу команди Володимира Зеленського. Правда, після передвиборної кампанії України очевидно чекає неминуче посилення карантину