Чому Рада блокує НАБУ
Безпорадність НАБУ, помітна широкому загалу, пояснюється декількома факторами. Один з головних – недостатнє, а часом суперечливе, законодавче забезпечення.
В Україні навіть не приступили до створення Вищого антикорупційного суду, який повинен стати судом першої інстанції у справах, підслідним НАБУ. Його наявність передбачено Законом “Про судоустрій і статус суддів”.
Але створити його поки неможливо. Конкурс на посади цих суддів можна буде оголосити тільки після прийняття спеціальних вимог до них і правил організації самого суду. Ці вимоги повинні бути затверджені іншим законом – “Про антикорупційні суди”. Проведення конкурсу повинно бути призначено протягом 12-ти місяців з дня набрання чинності цим законом.
Але, схоже, в парламенті не зацікавлені запалити документу зелене світло. Він зареєстрований тільки в лютому 2017 року, і в даний час немає ніяких надій на прискорений його розгляд. Не секрет, як в парламенті вміють затягувати розгляд незручних законопроектів. Таким чином, діяльність суду, який повинен замкнути антикорупційну ланцюг, фактично заблоковано ВР.
Допускаю, що багато політичних і фінансово-промислових груп зацікавлені блокувати будь-які кроки, здатні наблизити НАБУ до юридичної легітимізації. Адже, незважаючи на всі недоліки, НАБУ – найменш залежний від влади антикорупційний орган. Тому з прийняттям закону “Про антикорупційні суди”, фактично одного з базових, діяльність НАБУ стане менш аматорською та ефективнішою, пише Андрій Довбенко
Старт повноцінної антикорупційної судової системи в складі Вищої антикорупційного суду (ВАС) і Антикорупційної палати Касаційного кримінального суду ВСУ змінить існуючі правила, до яких політикум вже адаптувався. До складу ВАС увійдуть 70 суддів, серед яких не буде осіб, звільнених за порушення присяги або тих, які не витримали кваліфікаційного оцінювання. З ними буде важче домовлятися, ніж з діючими нині суддями.
Досить складна і багатоетапна система добору суддів навряд чи пропустить до фіналу одіозних і заангажованих представників. А високий рівень їх фінансового та соціального забезпечення вселяє надію в високий рівень антикорупційного імунітету обраних суддів. Адже тільки посадові оклади суддів ВАС і Антикорупційної палати складуть відповідно 75 і 94 мінімальних зарплат. Це без урахування інших значних бонусів.
На формування антикорупційного суду закон передбачає дев’ять місяців. ВАС запрацює після призначення не менше 25-ти суддів, а антикорупційна палата – 11-ти суддів.