Черги — штучні, а ажіотаж — серед терористів: як Росія роздає паспорти на Донбасі
Більшість жителів окупованого Донбасу залишилися байдужими до видачі російських паспортів. У черги побігли колишні бойовики і та молодь, у якої, крім фейкової “ДНРівської” корочки, немає жодних документів.
Як відбувається паспортизація жителів “Л/ДНР” — у матеріалі OBOZREVATEL.
“Український паспорт цілком влаштовує”
Жителі окупованих територій не поспішають отримувати російські корочки.
“Я розмовляла зі своїми знайомими пенсіонерками. Так жінки кажуть, що російський паспорт можуть взяти лише в тому разі, якщо Росія дасть їм хорошу пенсію. А так вони вважають, що українська пенсія у них хороша і втрачати її через новий паспорт вони не хочуть. Оце сидять і чекають, що буде далі”, — розповіла донеччанка Наталія Павловська
За словами Наталії, багато жителів Донецька взагалі не реагують на ці заклики.
“Їх український паспорт цілком влаштовує”, — додає жінка.
Щоправда, деякі не від хорошого життя змушені отримувати документ, оскільки через низку причин в українському паспорті вони вчасно не вклеїли фото, і тепер цей документ недійсний.
“Моя дружина пішла здавати документи. Бо український документ у неї виявився простроченим, у 45 років вона не змогла вклеїти фотографію. Річ у тім, що на багатьох підприємствах у нас заборонили виїзд на підконтрольну територію. Пригрозили звільненням, і вона не могла виїхати. Сидить тут, як у полоні. А так хоча б російський документ отримає”, — скаржиться житель “ДНР” Віктор Васильович.
Черги — штучні, а ажіотаж — серед терористів: як Росія роздає паспорти на Донбасі
Новий паспорт ідуть отримувати і деякі студенти і школярі, яким виповнилося 16 років. Їм пообіцяли, що так їх хоча б зможуть взяти на роботу в РФ.
“Дочка закінчить навчання у виші, їй видадуть диплом “ДНР”. Школу вона закінчила з атестатом “ДНР” і у 16 років їй видали паспорт “ДНР”. Їздити за документами на мирну територію ми не могли, я працюю, чоловік теж, ми виїхати не можемо. Отримувати український атестат теж, їй би довелося вступати до вишу на підконтрольній території, платити за житло, у нас немає грошей, нам мало платять. Ситуація така ось склалася, тому російський паспорт для неї — вихід”, — вважає Оксана Матвієнко з Донецької області.
За паспортами рвонули бойовики
Але от справжньою популярністю російський паспорт користується у колишніх бойовиків, тих, хто повоював на боці “республік”.
“Вони бояться, що рано чи пізно їм звідси все одно доведеться тікати. Тому потрібен документ. Ось у мене є сусід, йому за 50. Він до війни працював на шахті. У 2014 році їх там так вмовляли: “Ідіть захищати Донбас, інакше прийдуть бандерівці і всіх нас почнуть вбивати. А ми вас тут на шахті чекати будемо, зарплату збережемо”. Він піддався пропаганді, пішов, договір уклав. Стояв на блок-посту, розповідає, що на місяць його навіть відправляли в цей ДАП “на м’ясо”. Але повернувся. І тепер шахти закрили, тільки одна у нас тут працює. До шахтарської пенсії він не допрацював, не знає, що робити. З російським паспортом на заробітки в Росію поїде”, — розповіла Наталія Павловська.
І таких людей зараз там дуже багато.
“Багато молоді зараз іде на службу до бойовиків через безробіття. На підприємствах платять дуже мало. Ось вам приклад. Коли “Норд” продали росіянину, то новий господар зібрав людей і пообіцяв, що платитиме їм у середньому по 40 тисяч рублів. Але потім до нього прийшли і пояснили, що платити більше 10 тисяч він не буде, бо на передовій платять по 15 тисяч, і вони побоюються, що всі звідти розбіжаться. Потім вони повертаються з війни і не знають, що їм робити, з паспортом “ДНР” в Росії їх теж не надто вітають. Зараз нахапаються російських паспортів і до них поїдуть на заробітки”, — впевнений Віктор Васильович.
Черги — штучні
Жителі окупованих територій, ті, хто все ж таки вирішив отримати російський документ, скаржаться, що черги в паспортних столах створюються штучно. І лають так звану спрощену систему отримання документа.
Їм не подобається, що потрібно надавати оригінали та нотаріально завірені копії українського паспорта, паспорта “ДНР” або “ЛНР”, свідоцтва про народження, шлюб або розлучення, про зміну прізвища, про народження дитини. У багатьох з цим виникають проблеми.
Також говорять про те, що їздити в Ростов за документами їм невигідно. “Ну хоч за наших “міністрів” я спокійна, собі ж вони паспорти “ДНР” видали, а Пушилін вже і автобус організовує для комфортної поїздки до Ростова”, — невдоволена Ірина Горячева.
Також жителів окупованих територій не влаштовує і ціна — 3800 рублів за паспорт. Для багатьох це дуже пристойна сума.
“У більшості людей таких грошей немає. Можливо, така пропозиція буде цікава тим, хто під шумок просто хоче отримати російське громадянство”, — припускають донеччани.