Чемпіон Паралімпіади 2016 Богодайко: після анексії Криму багато втратили
Український плавець Євген Богодайко став найтитулованішим спортсменом Паралімпіади-2016. Уродженець Полтави завоював в Ріо відразу 9 медалей – чотири золоті, три срібні і дві бронзові.
Ще будучи в Бразилії 22-річний спортсмен присвятив паралімпійський “золото” воїнам АТО. На Батьківщині, Женю, як і його колег по збірній України, зустріли в Києві як національних героїв. Про виступ в Ріо, емоціях і свої подальші плани Богодайко розповів в інтерв’ю “Обозревателю”.
– Ти став найтитулованішим спортсменом в Ріо. Які відчуття від Паралімпіади?
– Відчувається гордість – за країну, за себе, за паралімпійську родину. Радий, що домігся такого успіху. Приємно, що багаторічний праця не минула даремно.
– Розкажи про умови, які були в паралімпійської селі. Чи все було нормально або виникали проблемі?
– Умови були напрочуд гарні. Тому що там відразу пройшла Олімпіада і багато олімпійці, при чому всі країни, не дуже добре відгукувалися про олімпійському селі. Але я не знаю, як було у них, а з Паралімпіадою проблем взагалі ніяких не було. Емоції тільки позитивні. Можу сказати, що все було на дуже високому рівні.
Говорили, що були якісь крадіжки або проблеми з харчуванням або транспортом. Не знаю, у нас такого не траплялося – все було відмінно.
– Крім спортивної частини, чи зумів відпочити, подивитися Ріо-де-Жанейро?
– Це, напевно, одні з перших змагань, де ми крім басейну і готелі щось ще подивилися. Ріо – це місто контрастів. З одного боку, там все дуже красиво, багато. А з іншого – проїжджаєш трохи далі і починаються трощоби, фавели. Дивишся, як там живе народ, і стає їх дуже шкода.
– Чи можна порівнювати такі умови проживання з Україною?
– Ні, я б не порівняв ніяк, тому що велика різниця. Все-таки Бразилія і Україна – дві зовсім різні країни. Складно їх порівнювати, але, я думаю, що наша країна веде (посміхається).
– Сильно втомився від Ігор?
– Так дуже. І моральне виснаження і фізичне теж.
– Що було найскладнішим для тебе на цій Паралімпіаді?
– В принципі, все було складно. Щось одне виділити важко. Всі дні були як один – складні морально і фізично. Але, Слава Богу, все вийшло.
– Чи відчував підтримку в Ріо?
– Звичайно. Це був сильний фурор для всієї нашої паралімпійської родини. Ми не очікували, що нас будуть так підтримувати. Було дуже приємно. Це нас стимулювало і давало ще більший поштовх для перемог.
– Розраховував, що зможеш досягти такого неймовірного результату?
– Чесно зізнаюся, на стільки медалей не розраховував. Хоча до кінця, напевно, ще не віриться, скільки я виграв.
– Наскільки умови для підготовки в Україні сприяли такому приголомшливому результату?
– Хотілося б сказати окреме спасибі нашому паралімпійському президенту Валерію Михайловичу (Сушкевичу – Ред.). Він дуже багато робить для паралімпійської родини. Думаю, 80% наших перемог – його заслуга.
– Українські паралімпійці показали неймовірні результати в Ріо, хоча залишилися без найпотужнішою бази в Євпаторії після анексії Криму. Якщо буде побудовано щось подібне – варто чекати ще більш потужних показників?
– Безумовно. Паралімпійська база підготовки в Криму давала дуже багато. На даний момент все-таки у нас немає таких умов, які були в Євпаторії. Тому, звичайно, ми дуже багато втратили.
– Як в цілому оціниш виступ збірної України на цій Паралімпіаді?
– Це найкращий виступ за всю історію і я його оцінюю дуже добре. Всі наші хлопці молодці, вони дуже сильні, розумниці, спасибі їм, я всіх люблю.
– Кому присвячуєш свої перемоги?
– В першу чергу, звичайно, хотів би присвятити свої перемоги бійцям АТО. Тому що вони – справжні герої. Те, що вони роблять на сході нашої країни – просто неймовірно емоціями. Звичайно ж, вдячний усім тренерам, батькам і нашому президентові Валерію Сушкевичу.
– Чи плануєш перевершити своє ж досягнення на наступній Паралімпіаді?
– Звичайно, хотілося б. Але не будемо загадувати, оскільки це все-таки спорт. Бувають і невдачі – знову ж таки, потрібно, щоб дозволило здоров’я. Тому подивимося.
– Які враження від атмосфери по прильоту на Батьківщину?
– Просто непередавані емоційно. Красиво, класно. І спасибі всім, хто вболівав. Насправді, це дуже відчувалося. Величезне дякую всім! Ви нас підтримуєте, а ми будемо далі намагатися дивувати нашу країну і прославляти її. Хочеться, щоб наш гімн звучав якомога більше.
– Очікував, що так зустрінуть?
– Правда, не очікував. Насправді, мені дуже приємно.
– Які твої подальші плани?
– Планів особливо не будував. Перш за все, треба відпочити. Поки не можу сказати, скільки буду перебувати у відпустці і відновлюватися в плані здоров’я. Це найбільш важливо, тому що здоров’я серйозно сідає і моральне виснаження дуже сильне. Все-таки ми майже рік не були вдома – були постійні збори, підготовка. Тому хочеться побути з рідними.
Інформаційна довідка
Євген Богодайко – чемпіон і срібний призер чемпіонату Європи 2009 року. Чемпіон, багаторазовий срібний призер і дворазовий бронзовий призер чемпіонату світу 2010 року. Багаторазовий чемпіон Європи 2011 року (100м, 43м, 50м, естафети 4х50 м і 4х100 м вільним стилем, 200 м комплексним плаванням, 100 м на спині, 50 м батерфляй, 100 м брас), дворазовий срібний призер (400м вільним стилем, естафета 4х50м комплексним плаванням).
Майстер спорту України міжнародного класу. Триразовий Паралімпійський чемпіон і дворазовий срібний призер Літніх Паралімпійських ігор 2012 року та Літніх Паралімпійських ігор 2016 року.
Нагадаємо, що Україна посіла третє місце в медальному заліку Паралімпіади-2016. Нашу країну обійшли тільки Китай і Великобританія.