Loading...

Британія готова заарештувати накопичення українських корупціонерів: майно піде в англійську казну

Навесні 2017 року Англії очікується по-справжньому проривна реформа в сфері боротьби з фінансовими злочинами і корупцією – введення unexplained wealth order.

Новий механізм дозволить англійським правоохоронцям заарештувати сотні об’єктів нерухомості, які іноземці придбали в Англії за рахунок доходів неясного походження, повідомляє ЕП

Відповідний законопроект, Criminal Finances Bill, пройшов друге читання в Палаті громад, і до 24 листопада має бути розглянутий в комітетах.

Не секрет, що Англія, і особливо Лондон – привабливе місце для інвестування іноземцями грошей, здобутих порівняно чесним шляхом. National Crime Agency Великобританії оцінює щорічний оборот брудних грошей в Англії в 100 мільярдів фунтів стерлінгів (більше торішнього ВВП України) – і ці гроші, в значній частині, йдуть на покупку дорогої нерухомості, предметів мистецтва, колекційних автомобілів, ювелірних виробів.

До сих пір, навіть маючи підозри в незаконному походженні грошей, англійські влади рідко могли щось вдіяти: для цього був потрібний вирок у кримінальній справі або в країні походження коштів, або в Англії. Зрозуміло, що в реальному житті корупціонери мають багато можливостей блокувати або затягувати процес у себе на батьківщині практично до безкінечності.

Більш того, навіть якщо вирок вольовим зусиллям нової влади буде продавлений, багато шансів, що іноземний кримінальний процес не буде відповідати англійською стандартам, і вирок не визнає англійський суд.

В результаті, будь-який арешт майна передбачуваного корупціонера міг не отримати підтримки вироком, а це означало, що держава повинна буде компенсувати збитки від арешту. У такій ситуації ризикувати англійцям не хотілося.

Тепер англійська погода може змінитися радикальним чином.

Criminal Finances Bill передбачається, що якщо у англійських влади є всього лише розумні підозри, що майно вартістю понад 100.000 фунтів було придбано за рахунок доходів, одержаних злочинним шляхом, суд може видати unexplained wealth order – зобов’язати власника майна розкрити джерело його придбання.

Такий наказ може відразу ж супроводжуватися арештом активів.

Якщо цей наказ суду ігнорується, або виконується неналежним чином, на майно може звертатися стягнення як на отримане за рахунок злочинних доходів (в тому числі на підставі Proceeds of Crime Act 2002).

Таким чином, закон більш не вимагатиме наявності вироку щодо власника майна і доказів, що майно придбано за рахунок доходів від злочину. Достатньо буде лише “розумних підстав підозрювати”, що майно отримано незаконним шляхом.

Найцікавіше, що дія закону не обмежується ні в часі, ні по колу можливих власників – будь-яка власність в Англії вартістю понад 100.000 фунтів, незалежно від того, коли вона куплена і на кого зареєстрована, зможе бути предметом unexplained wealth order.

Досить очевидно, до чого це може привести.

Transparency International в своїй публікації оцінює, що “в Великобританії існують сотні об’єктів, щодо яких є серйозні підозри, що вони придбані на корупційні доходи”.

За даними Земельного реєстру Великобританії, тільки в Великому Лондоні офшорні фірми володіють 40 тис. Об’єктів нерухомості. У Guardian підрахували, що в Сіті і Вестмінстері кількість таких об’єктів сягає 10% всієї зареєстрованої нерухомості.

Офшори володіють навіть знаменитим будинком Арки Адміралтейства на Трафальгарській площі. Вартість цих об’єктів Transparency оцінює в “мільярди фунтів”.

Природно, звернення стягнення на такі об’єкти буде дуже сприятливо сприйнято страждає від Brexit англійської скарбницею.

Гірше того, не виключено, що після бета-тестування процедури в Англії, аналогічні процедури будуть введені і в інших країнах, щонайменше – в рамках ЄС. Англійці ж не схильні своїми руками необдумано вбивати інвестиційну привабливість своєї ж держави. Цілком ймовірно, що аналогічні обмеження будуть наполегливо рекомендуватися по всьому світу як “хороша практика в цивілізованих країнах”.

Під удар з часом цілком можуть потрапити особняки в Тоскані і на Корсиці, вілли на Лазурному березі і на Женевському озері, австрійські та швейцарські готелі, одним словом – все “запасні аеродроми” наших співвітчизників, традиційно люблять вкладатися за кордоном саме в нерухомість.

Безумовно, застосування unexplained wealth order зовсім не так просто, як здається.

По-перше, і це ключова проблема, для остаточного звернення стягнення на майно, арештоване за unexplained wealth order, владі все одно доведеться виграти суд проти власника – або кримінальний, або в цивільному процесі довести, що майно отримано за рахунок незаконних доходів.

Звичайно, виграти по цивільному стандарту доказування (preponderance of the evidence) набагато простіше, ніж засудити іноземного корупціонера в Англії в кримінальному процесі. Проте, варто очікувати, що під приціл, перш за все, потраплять ті активи, щодо яких вже є хороші докази їх незаконного походження.

По-друге, ще незрозуміло, як до всієї цієї концепції поставиться Європейський суд з прав людини.

Звичайно, англійська законопроект намагається максимально врахувати вимоги Конвенції: unexplained wealth order накладається тільки судом, тільки суд може заарештувати майно і тільки через суд воно стягується. Законопроект отримав значну підтримку в експертному співтоваристві.

Проте, не виключено, що після того, як перші накази будуть видані англійською судом, їх очікує останній тест в стінах Євросуду.

Наостанок: не варто очікувати, що англійці зроблять за нас, українців, всю роботу по переслідуванню наших вітчизняних корупціонерів за кордоном.

Справа в тому, що майно по процедурам Proceeds of Crime Act 2002 у разі успіху стягується в англійську казну.

Безумовно, англійська сторона може прийняти якісь заходи з передачі стягнутих активів українським потерпілим – але в будь-якому випадку тільки після того, як будуть в повному обсязі компенсовані її власні витрати на розслідування, суди та інше.

Так що навряд чи варто розраховувати в такому особовій справі на англійців.

Loading...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *