“Банда зелених”. Чим загрожує Україні високий зелений тариф

“Максим Єфімов, Василь Хмельницький, Рінат Ахметов та Ігор Тинний намагаються прописати правила підтримки” альтернативної генерації “під себе. БізнесЦензор з’ясовував, які правила пропонують” зеленим “лобісти цих бізнесменів.

Вперше стимулювання зростання генерації з відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) застосувала Німеччина ще років 30 назад. У 2009 році ініціативу перейняла Україна.

Драйвером цього процесу став Андрій Клюєв, який в різні роки був народним депутатом, першим віце-прем’єром в уряді Миколи Азарова, секретарем Радбезу і главою Адміністрації президента Віктора Януковича.

Сенс державної підтримки полягає у високому тарифі на виробництво електроенергії. Різниця між ринковою і субсидований ціною лягає на споживачів.

Наприклад, сьогодні за даними Нацкомісії регулюючої енергетику і комунальні послуги (НКРЕКУ), частка альтернативної енергетики в загальному виробітку становить близько 2%, а в загальній вартості – близько 8,5%.

Банда зеленых. Чем грозит Украине высокий зеленый тариф 02

Іншими словами, кожен споживач в тарифі на електроенергію платить 8,5% за зелену енергію.

Клюєв лобіював інтереси своєї групи Activ Solar, яка будувала сонячні електростанції (СЕС). Крім того, Клюєву належав запорізький “Завод напівпровідників” – єдиний в Україні завод, який виробляв полікремній для сонячних панелей.

Клюєв домігся законодавчого закріплення норми, за якою зелений тариф встановлювався лише у разі закупівлі українського обладнання. Тобто, отримати високий тариф могли лише ті компанії, які купували його у заводу Клюєва.

До 2014 року встановлена ​​потужність станцій Activ Solar склала 87% від загальної потужності всіх українських СЕС.

Революція і анексія Криму змінили конфігурацію ринку. Частина станцій Клюєва залишилася в Криму. Частина, що залишилася формально перейшла китайської CNBM International Corporation, яка кредитувала Activ Solar.

Крім власне високого тарифу, Клюєв користувався прямими дотаціями від держави, пільговими кредитами від державних банків і безкоштовним підключенням до електромереж.

Банда зеленых. Чем грозит Украине высокий зеленый тариф 03

Приблизно такі ж преференції, тільки в більш помірному масштабі, вибив для своєї компанії “Вінд Пауер” Рінат Ахметов.

У той час, коли Клюєв розвивав сонячні станції, компанія Ахметова будувала вітрові (ВЕС). Зараз у нього найбільші потужності по генерації електроенергії з вітру.

До альтернативних джерел енергії в Україні прийнято відносити: сонячні і вітрові станції, електростанції на біопаливі і біогазі (енергія генерується за рахунок спалювання відходів рослинництва і тваринництва), електростанції на геотермальних джерелах, а також малі гідроелектростанції.

Найвищий тариф у СЕС та ВЕС. Саме вони займають левову частку в вартості альтернативної енергії.

Замість позитивної ідеї переходу на екологічно чисту енергію, в Україні “підтримка зелених” стала токсичною. Цією підтримкою з самого початку користувалися великі корпорації Клюєва і Ахметова.

Зростання зеленої генерації забезпечив адміністративний ресурс і виписані “під себе” правила.

Для порівняння, в Німеччині зелена генерація становить близько третини в загальному обсязі виробництва електроенергії. При цьому 70% обсягу інвестицій в зелену генерацію складають кошти звичайних громадян.

Які проблеми має Україна через швидке приросту потужностей зеленої енергії

Зростання зеленої енергетики не відповідає зростанню економіки

Зелений тариф – це дотація, яку оплачують всі споживачі. Чим більше споживання електроенергії, тим тонше шар надбавки на зелений тариф, яка закладається в тариф на електроенергію споживачам.
Коли в країні зростає виробництво, знижується відсоток надбавки в тарифі кожного окремого споживача.

Але в Україні зворотна тенденція – з 2014 року виробництво електроенергії впало на 15% – з 181 млрд до 155 млрд кВт * год. Відсоток надбавки в тарифі виріс навіть без урахування збільшення зеленої генерації.

Банда зеленых. Чем грозит Украине высокий зеленый тариф 04

Для порівняння. За даними НКРЕКУ, середній зелений тариф за третій квартал 2017 року склав 5,92 грн за кВт * год. Середній тариф для ТЕЦ, які виробляють електроенергію спалюючи природний газ, становить 2,19 грн за кВт * год.

Електроенергія ТЕЦ, що працюють на газу, незважаючи на дорожнечу цього ресурсу в Україні, обходиться споживачам в 2,5 рази дешевше, ніж зелений тариф

Постійне зниження вартості обладнання для генерації електроенергії з ВДЕ
З кожним роком вартість однієї одиниці встановленої потужності в зеленій енергетиці знижується. Зростає коефіцієнт використання встановленої потужності (КВВП) – кількість електроенергії, яка реально виробляється з урахуванням несприятливих погодних умов.

Таким чином, вводячи фіксований зелений тариф на довгий термін, країна прирікає своїх споживачів платити за дорогу електроенергію навіть тоді, коли в усьому світі вона стане значно дешевше.

Це давно зрозуміли в багатьох країнах, що субсидують зелену енергетику. Щоб уникнути цих ризиків, країни Євросоюзу ще з 2011 року почали видавати зелений тариф на зворотних аукціонах.

Це так званий Голландський аукціон. Хто готовий ввести в лад генерацію ВДЕ з найменшим тарифом, той і отримує дотацію.

Велика концентрація ВДЕ в одному місці
Ефективність сонячних і вітрових станцій залежить від їх географічного розташування. В Україні найбільш привабливою територією для СЕС і ВЕС є південь країни.

По-перше, вітру завжди більше на морському узбережжі. Тому в Україні ВЕС намагаються будувати вздовж Азовського та Чорного морів. По-друге, на півдні велика інсоляція – активність сонця. Тому там же намагаються будувати СЕС.

Для порівняння, у другому кварталі 2018 року в Херсонській області було введено в експлуатацію більше потужностей СЕС, ніж у всій решті України.

Банда зеленых. Чем грозит Украине высокий зеленый тариф 05

Проблема в тому, що в цьому ж регіоні знаходиться так званий Південний енерговузол – зосередження великих потужностей традиційної генерації. Тут працюють Запорізька та Південноукраїнська АЕС, Придніпровська, Криворізька та Запорізька ТЕС.

Через обов’язкового викупу електроенергії зелених, найдешевшу в країні атомну електроенергію (0,6 грн за кВт * год), доведеться обмежувати, щоб замінити найдорожчою – зеленої (15 грн за кВт * год).

В ідеалі, маленькі “зелені” електростанції повинні бути розосереджені більш-менш рівномірно по всій країні. Тоді енергосистема буде стійкою – якщо випадає частина генерації, що залишилася спокійно працює.

Великі об’єкти при перебоях в роботі розбалансують систему. Для цього в усіх країнах зелені тарифи відрізняються в залежності від потужності об’єкта. Для панелей, встановлених на даху будинків – тариф більше

Мала передбачуваність ВДЕ і необхідність балансування
Якщо над Запорізькою областю згустяться хмари і настане штиль, з балансу енергосистеми країни випаде близько гигаватта потужності електроенергії. Така потужність порівнянна зі споживанням столиці України.

Це все одно, коли в аварійний ремонт йде атомний енергоблок – “тисячник”, яких в Україні всього 13. Різку втрату такого обсягу електроенергії потрібно швидко відновити.

Для цього повинні бути задіяні так звані маневрові потужності. У їх якості можуть виступати теплові та гідроелектростанції.

Ця генерація дорога. Вона знаходиться в так званому холодному резерві – завжди готова включитися в роботу. Тому споживач оплачує її допоміжні послуги, навіть тоді, коли вона не виробляє електроенергію.

Це ще одна непряма дотація “зеленим” за рахунок споживачів.

Як визначається зелений тариф зараз

Порядок визначення зеленого тарифу прописаний в законі “Про альтернативні джерела енергії”. Він нараховується шляхом множення “коефіцієнта зеленого тарифу” на роздрібний тариф для споживачів другого класу напруги за січень 2009 року, прив’язаний до євро.

Тариф за січень 2009 року був на рівні 0,5846 грн за кВт * год. Курс євро за січень 2009 року, який бере до уваги НКРЕКУ, становить 10,8555 грн за євро. У валюті розрахунковий тариф становить 6,34 євроцентів за кВт * год.

Банда зеленых. Чем грозит Украине высокий зеленый тариф 06

Для кожного виду генерації встановлені свої коефіцієнти. Також вони залежать від періоду введення в експлуатацію конкретної станції. З кожним періодом вони знижуються.

Крім того, вони різняться в залежності від встановленої потужності. Для маленьких станцій – високі тарифи, для великих – низькі.

Наприклад, для СЕС встановленою потужністю до 10 МВт, введеної в експлуатацію в 2016 році, коефіцієнт дорівнює 2,97. Тоді зелений тариф для неї складе:

Коефіцієнт (2,97) множимо на роздрібний тариф за січень 2009 року в розмірі 6,34 євроцентів за кВт * год і множимо на сьогоднішній курс (30,6 грн за євро). В результаті тариф становить близько 5,8 грн за кВт * год.

Закон розписує періоди введення об’єктів в експлуатацію до 2030 року. Саме тоді закінчується підтримка “зелених”, передбачена законом 2009 року. Нинішній період триває з початку 2017 по кінець 2019 року.

Якими будуть нові правила

Розуміючи, що подальша дія закону від 2009 року призведе до фінансової розбалансування енергетичного ринку, його учасники ініціювали перегляд правил дотування генерації з ВДЕ.

На сьогодні в Раді зареєстровані 8 законопроектів, які змінюють правила визначення підтримки ВДЕ. Все з номером 8449. В основному вони відображають інтереси конкретних гравців цього ринку.

Аналіз законопроектів вже виконано профільними асоціаціями. Порівняльні таблиці пропонованих правил можна подивитися на сайті консалтингового агентства IME Power і Української асоціації ВДЕ.

чиї інтереси лобіює кожен із законопроектів

Лоббизм Максима Ефимова

Народный депутат Максим Ефимов вместе с Эдуардом Мкртчаном владеют компанией “Фурлендер Виндтехнолоджис” в Краматорске Донецкой области. Эдуард Мкртчан – сын бывшего совладельца “Индустриального союза Донбасса” (ИСД) Олега Мкртчана.

“Фурлендер Виндтехнолоджис” производит оборудование для ветряных электростанций.

Банда зеленых. Чем грозит Украине высокий зеленый тариф 07

Фото: Facebook Ефимова

В законопроектах 8449 и 8449-1, в которых Ефимов указан соавтором, предлагается устанавливать надбавку к зеленому тарифу для компаний, которые используют украинское оборудование. Предлагается установить надбавки от 5% до 20% в зависимости от степени локализации.

Другими словами, нардеп предлагает давать преференции тем игрокам, которые будут покупать продукцию у его предприятия.

Те же условия надбавок за локализацию, которые прописаны в проектах Ефимова, содержаться и в проекте 8449-2 нардепа Сергея Шахова (“Воля народа”), выходца из Луганской области.

Нужно отметить, что действующий сейчас закон также предусматривает надбавку к тарифу за локализацию. Она может составлять 5% или 10% в зависимости от степени локализации.

2

Лоббизм Василия Хмельницкого

В законопроекте 8449-1 соавтором Ефимова выступает народный депутат Виктор Галасюк (РПЛ) – сторонник преференций для украинских предприятий по отношению к иностранным компаниям.

До избрания в Раду Галасюк возглавлял инновационный парк Bionic Hill бизнесмена Василия Хмельницкого.

Хмельницкому принадлежит компания UDP Renewables, которая занимается инвестициями в ВИЭ. В 2016 году бизнесмен заявил, что в ближайшие годы собирается инвестировать $300 млн в проекты по возобновляемой энергетике.

Банда зеленых. Чем грозит Украине высокий зеленый тариф 08

Хмельницкий уже имеет на руках решения местных советов о выделении земли в Киевской области.

Примечательно, что 8449-1 предполагает введение тарифных аукционов лишь с 2025 года. В большей части законопроектов – с 2019 года. В этом законопроекте нет дифференциации тарифа в зависимости от размера установленной мощности генерации.

Проект Ефимова-Галасюка самый выгодный для “зеленых”. И соответственно – самый дорогостоящий для потребителей.

3

Лоббизм Рината Ахметова

Ахметов владеет крупнейшим в стране энергохолдингом ДТЭК, который специализируется на тепловой генерации, имея в ней долю более 70%. Сейчас соответствующий дивизион холдинга DTEK Renewables активно инвестирует в строительство новых СЭС и ВЭС.

Сегодня в ДТЭК входят Ботиевская ВЭС (200 МВт) и Трифановская СЭС (10 МВт). Но на стадии строительства Никопольская СЭС (200 МВт) и первая очередь Приморской ВЭС (100 МВт).

Согласно сообщению агентства Fitch, к 2020 году компания Ахметова планирует нарастить установленную мощность своих станций с ВИЭ до 1 ГВт. Половина мощностей – солнце, половина – ветер.

Законопроект 8449-3 с выгодными ДТЭК условиями, зарегистрировал нардеп Валерий Писаренко из депутатской группы “Видродження”.

Банда зеленых. Чем грозит Украине высокий зеленый тариф 09

Проект предполагает переход на систему аукционов с 2020 года и гарантированный выкуп оператором рынка всей электроэнергии ВИЭ по цене аукциона. Проект не предусматривает стимулирование развития маленьких станций с ВИЭ мощностью до 500 кВт.

Для Ахметова интенсивное развитие зеленой генерации в длинной перспективе будет означать проблемы для его тепловой генерации.

Судя по инвестиционным планам компании, обнародованным Fitch, ДТЭК собирается до 2020 года ввести в эксплуатацию максимальное количество объектов с ВИЭ по действующим правилам. А после этого – заморозить дальнейшее усиление поддержки “зеленых”.

В отличии от остальных, которые предусматривают поддержку проектов на срок 20 лет, Писаренко предлагает ограничить поддержку ВИЭ до 15 лет.

4

Лоббизм Игоря Тынного

Бизнесмену Игорю Тынному принадлежит “ГидроЭнергоХолдинг”, который специализируется на малых ГЭС. В группу входят компании “Акванова”, “Эдельвейс”, “Энергия Карпат” и другие.

Интересы Тынного представлены в законопроекте 8449-6 нардепа Юрия Чижмаря (РПЛ).

Банда зеленых. Чем грозит Украине высокий зеленый тариф 10

Отличительной особенностью этого проекта является то, что общегосударственные квоты на поддержку ВИЭ должны обязательно включать не меньше 20% квот на энергию из биомассы, биогаза и малой гидроэнергетики.

Тынный пытается застраховать поддержку малых ГЭС от перекосов в пользу ветра и солнца.

5

Шутка Андрея Геруса

Свою версию правил поддержки ВИЭ в законопроекте 8449-4 зарегистрировали народные депутаты Владимир Парасюк (внефракционный), Игорь Луценко (“Батькивщина”), Семен Семенченко (“Самопомич”) и другие.

В неофициальных разговорах сотрудники ДТЭК приписывают этим депутатам лоббизм интересов олигарха Игоря Коломойского. Однако по информации БЦ, этот законопроект подготовил глава “Ассоциации защиты прав потребителей электроэнергии” Андрей Герус.

Законопроект предлагает уменьшение зеленого тарифа для ВЭС на 30% в ретроспективе – с апреля 2013 года, для СЭС – на 50% с октября 2018 года.

Очевидно, что норма по ВЭС направлена против компании “Винд Пауэр”, которая входит в ДТЭК. В 2012 году “Винд Пауэр” ввел в эксплуатацию Ботиевскую ВЭС в Запорожской области. Она до сих пор остается крупнейшим ветропарком в стране.

Такой проект – своеобразный “троллинг” Ахметова. Мол, если раньше олигарха Клюева урезали в тарифе, то почему нельзя так же урезать олигарха Ахметова?

Инициаторы не надеются на то, что он будет принят.

6

Лоббизм микрогенерации из ВИЭ

Свою версию проекта закона с индексом 8449-7 зарегистрировал Алексей Рябчин (“Батькивщина”), который системно лоббирует развитие зеленой энергетики в Украине.

Его предложения направлены на развитие микрогенерации с ВИЭ по примеру европейских стран. Законопроект предусматривает сохранение высокого тарифа для панелей на крышах зданий.

Раде предлагается разработать и утвердить закон об энергетической кооперации – чтобы обычные граждане могли инвестировать в объекты ВИЭ наряду с большими корпорациями.

Несмотря на позитивную цель, законопроект носит декларативный характер. Очевидно, что он непроходной.

7

Наиболее оптимальный законопроект

Больше всего проблем, связанных с развитием ВИЭ, решает законопроект – 8449-5. Его зарегистрировали Виктория Войцицкая, Елена Сотник (обе – “Самопомич”), Алексей Мушак (БПП), Тарас Батенко (внефракционный) и Олег Медуница (НФ).

Этот проект предлагает:

  1. Самую раннюю дату применения аукционов среди остальных – с апреля 2019 года.
  2. Единственный предусматривает деление территории страны на 4 тарифных зоны. На севере, где меньше инсоляция, тарифы должны быть выше, чтобы стимулировать там строительство ВИЭ. А не концентрировать их на юге, где и так профицит электроэнергии.
  3. Как и другие, проект предусматривает поддержку объектов сроком на 20 лет.
  4. Как и другие, проект предусматривает общегосударственные и специальные (относительно территории и типа генерации) квоты на дотации “зеленым”.
  5. Сохранение зеленого тарифа для малых установок, генерирующих энергию из солнца и ветра мощностью до 100 кВт. Такой мощности хватает лишь на две-три семьи  Источник: