7 нових нардепів: що треба знати про переможців довиборів
Проміжні вибори до Верховної Ради в семи одномандатних округах пройшли майже непоміченими для більшості українців. Уже у вересні парламент поповниться сімома новачками. Хто отримає завітний депутатський мандат – у матеріалі сайту “24”.
Брудні технології і адмінресурс
Особливих сенсацій під час довиборів не було. Найгучнішим стало побиття голови виборчої комісії на Луганщині Євгена Байрамова. Про хід кампанії сайт писав в матеріалі “Довибори без вибору: про особливості кампанії до Верховної Ради”.Традиційно, якщо так можна сказати, кандидати в депутати намагалися різними способами підкупити виборців. Гречку роздавали, на безкоштовні екскурсії возили. Втім, як зазначають експерти, суттєвого впливу на результат виборів це не мало. Критична маса застосування не настільки тотальна, як це було на всеукраїнських парламентських чи місцевих виборах. Кандидати таким чином купують від 2 до 6 тисяч голосів, а не 20 тисяч, як на попередні виборах.
Звичайно, використовували і брудні чорні технології для боротьби з опонентами. На Луганщині одного з лідерів гонки Сергія Шахова навіть “поховали”, розвісивши по місту листівки із співчуттям. Також було зареєстровано понад 300 кандидатів, половина з них (не вперше в історії України) – так звані технічні, для відтягування голосів від головних опонентів. Або ж для продажу місць в виборчих комісіях.
Результати виборів були прогнозовані. Отримали перемогу ті, хто мав доступ до адміністративного ресурсу (як в старі-“добрі” часи Кучми і Януковича), або ті, хто домовився з владою.
Хто виграв на довиборах до парламенту?
Дніпро – 27 округ – Тетяна Ричкова
7 нових нардепів: що треба знати про переможців довиборів
Переможницею стала відома волонтерка Тетяна Ричкова, яка балотувалася як самовисуванка. Її де-факто підтримали пропрезидентська сила БПП та УКРОП. Хоча на початку кампанії УКРОП висунув свою кандидатку Оксану Томчук, яка певний час фактично агітувала не стільки за себе, скільки проти Ричкової. Пізніше вона знялася з виборів. Зрештою, Ричкова отримала впевнену перемогу – 44% голосів виборців. Вочевидь, у парламенті вона приєднається до фракції БПП.
Луганська область – 114 округ – Сергій Шахов
7 нових нардепів: що треба знати про переможців довиборів
Сергій Шахов балотувався від партії “Наш край”, яка складається, в основному, з колишніх регіоналів. Однак на місцевих виборах 2015 року однією із задач цієї новоствореної партії було відтягнути голоси Опоблоку на сході і півдні країни. Негласно політсилу підтримувала Адміністрація Президента. Шахов обійшов на виборах Бориса Лебедєва від Опоблоку і самовисуванця Валерія Мошенського.
Шахов давно в українській політиці, був місцевим депутатом. Сам він родом з Луганщини. Напряму не був пов’язаний із Партією регіонів, але ЗМІ вказують на його близькість до сім’ї Януковича. Після революції гідності Шахов швидко перейшов на миротворчу позицію і зайнявся волонтерством. В парламенті він, швидше за все, буде позафракційним або ж приєднається до депутатських груп, до складу яких входять екс-регіонали – “Відродження” або “Воля народу”.
Чернігів – 206 округ – Максим Микитась
З результатом 31,45% переміг так званий “парашутист” – киянин, депутат Київради від фракції “Солідарність”, голова державної корпорації “Укрбуд” Максим Микитась. Він йшов як самовисуванець, однак фактичного його підтримував БПП.
Саме Микитась стоїть за скандальною забудовою на Микитській Слобідці в Києві, проти якої виступають місцеві жителі. Величезний комплекс будується з порушеннями усіх норм. Зокрема, водного і земельного кодексів. Це місце не ризикували забудовувати навіть при режимах Кучми і Януковича. Будівництво вже призвело до того, що одна із стін Патріаршого Храму УГКЦ тріснула. Мер Віталій Кличко на час місцевої кампанії в минулому році ніби призупинив будівництво, щоб не втрачати електорату. Втім, після виборів його знову відновили. Микитась, вочевидь, приєднається до фракції БПП і займеться лобіюванням будівельних інтересів. Тепер у нього широке поле для діяльності – ще й Чернігів.
Волинь – 23 округ – Ірина Констанкевич
7 нових нардепів: що треба знати про переможців довиборів
Це округ трагічно загиблого рік тому бізнесмена Ігоря Єремеєва. Прогнозувалося, що переможе той, хто вкладе більше грошей. Ірину Констанкевич офіційно висунув УКРОП. Однак насправді вона близька до екс-губернатора Одеської області і близького соратника олігарха Ігоря Коломойського – Ігоря Палиці.
Констанкевич, яка набрала 57,42% – заступник голови правління Фонду Ігоря Палиці “Тільки разом”, заступник голови фракції УКРОП в облраді. Раніше була заступницею голови правління Фонду Ігоря Палиці “Новий Луцьк”. Сама вона волинянка і освітянка, професор. Очолює кафедру української літератури у луцькому Східноєвропейському національному університеті.
У Верховній Раді, швидше за все, займеться також освітою, вочевидь, у складі фракції “Відродження”, яку курує Ігор Коломойський. Втім, можливо, буде позафракційною.
Полтавська область – 151 округ – Руслан Богдан
7 нових нардепів: що треба знати про переможців довиборів
Переміг висуванець від “Батьківшини” Руслан Богдан. Політик із стажем, був двічі нардепом. Свого часу підтримував Віктора Ющенка, потім став прихильником Юлії Тимошенко. Як пишуть ЗМІ, за два роки роботи в парламенті VII скликання не ініціював жодного законопроекту, хоча за рахунок держбюджету утримував п’ять помічників-консультантів.
Ще один “парашутист” із Києва. Досить одіозна фігура, яку ЗМІ свого часу підозрювали в причетності до кримінального світу. Зокрема, як стверджують журналісти, він неодноразово був у полі зору Головного управління кримінального розшуку МВС, починаючи з 1993 року. Його навіть пов’язували з відомим київським кримінальним авторитетом Савлоховим. Щоправда, тоді Руслан Богдан носив прізвище Мусієнко, яке змінив після одруження.
В 2009 році потрапив у дуже неприємний, так званий “педофільний скандал”, який розкручував тодішній регіонал Вадим Колєсніченко. Богдан свою причетність спростовував і звинувачував Ющенка в тому, що той таким чином хотів дискредитувати його, а заодно і Юлію Тимошенко.
Івано-Франківська область – округ №85 – Віктор Шевченко
Брат нардепа Олександра Шевченка, колишнього директора гірськолижного курорту “Буковель”, який належить олігарху Ігорю Коломойському. Депутат Івано-Франківської обласної ради від УКРОПу, очолює комісію з питань промисловості, будівництва, архітектури, дорожнього та житлово-комунального господарства.
Балотувався від УКРОПу. Буквально на кілька тисяч голосів обійшов головного конкурента, Сергія Насалика – брата міністра енергетики і вугільної промисловості Ігоря Насалика. Ще до оголошення офіційних результатів пообіцяв, що він і його політична сила “надалі працюватимуть, щоб життя ставало кращим. Моя робота у Верховній Раді принесе швидкі та якісні дивіденди для громади”. Під час виборів “з барського плеча” возив у “Буковель” на безкоштовні екскурсії місцевих жителів. Сумнівно, що після перемоги він продовжить таку тенденцію.
В парламенті, швидше за все, як і його брат, буде позафракційним, але де-факто підтримуватиме рішення, які буде лобіювати Ігор Коломойський.
Херсон – 183 округ – Юрій Одарченко
Висуванець від ВО “Батьківщина”. Раніше був депутатом Херсонської облради, а також тричі обирався народним депутатом від “Батьківщини”. В 2014-му був призначений Херсонським губернатором. Та через кілька місяців подав у відставку.
Працює директором ПАТ “Будівельна компанія “Будмеханізація”, голова Херсонської облорганізації “Батьківщини”