Зубко заявляє, що з 2020 року децентралізація стане примусовою

У 2019 році в рамках проведення реформи децентралізації повинен завершитися процес добровільного об’єднання українців в територіальні громади (ОТГ). Про це заявив віце-прем’єр-міністр, міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Геннадій Зубко в інтерв’ю виданню LB.ua

“Я вважаю, що цей рік останній для добровільного об’єднання. Ми розраховували на те, що парламентські вибори будуть восени, і ми зможемо разом з парламентськими виборами провести останнє добровільне об’єднання громади, і практично поставити крапку”, – заявив він.

За словами міністра, на підставі перспективних планів, затверджених облрадами, планується в жовтні 2020 року провести вибори в громадах, які ще не об’єдналися.

Віце-прем’єр пояснив, що громади представлятимуть базовий рівень державної влади, що має прямий зв’язок з центральною владою. Після їх створення райдержадміністрації скасують.

Зубко зазначив, що в наступному році уряд планував перейти до прийняття перспективних планів територіальних громад, які на даний момент готові на 90%. Перспективні плани – стратегія розвитку ОТГ в різних сферах за умови зв’язку з центральною владою. Їх затверджують на рівні обласних рад, а потім передають в Кабмін, де остаточно візують.

“Зараз ми розірвані по системі менеджменту. У нас є голова ОТГ, який управляє, і глава райдержадміністрації, який саботує. Або, наприклад, є 17 районів, повністю вкритих ОТГ, і відбувається дублювання повноважень районної та місцевої влади. Відповідь має дати зміна законодавства, але парламент не розглядає ці питання.

За словами Зубка, на даний момент на 65% території України вже створені територіальні громади. Він зазначив, що в разі наявності політичної волі примусова децентралізація займе близько шести місяців.

Процес децентралізації почався в Україні в 2014 році з прийняття концепції реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади. Перша громада була створена 13 липня 2015 року в Луганській області.