Зеленський про літак МАУ: Я не міг публічно говорити, що нас збили

Із інтерв’ю Зеленського для ізраїльського “9 каналу”

Президент Володимир Зеленський розповів, що не міг одразу повідомити про те, що літак компанії МАУ збили іранські військові, хоча версія “технічної несправності” була виключена. Зеленський: “І я до них поїхав (до родичів загиблих). Я до них поїхав, я не міг в публічному полі говорити: “Нас збили”, але я приїхав до них і сказав: “Крім співчуття і так далі, я приїхав до вас з важливою інформацією. Хочу, щоб ви точно знали, це на сто відсотків не технічна помилка. і не помилка ваших рідних, і не помилка нашого професійного екіпажу”.”

За словами Зеленського, на другий день після авіакатастрофи йому було відомо, що літак збили військові. Проте повідомити публічно про це він не міг. Для цього, каже президент, потрібні були докази.

За його словами, досягти зізнання Ірану у збитті літака Україні допомагали США, Велика Британія та Канада. Також було спілкування із ізраїльською стороною.

“…Ми змогли добитися того, що на рівні президента, не тільки міністра оборони, але і на рівні президента, на всіх дипломатичних рівнях іранська сторона визнала, що український літак був збитий їх ракетою”, – заявив Зеленський.

Вирішальну роль у зізнанні іранців зіграли українські спеціалісти, що вилетіли на місце аварії для розслідування. “…Ми зібрали 45 кращих фахівців, вони на місці нам показали і натиснули”, – каже президент..

Зі свого боку влада змогла досягти того, що українських фахівців допустили до місця трагедії. Це стало можливим, зокрема, через комунікації українського президента із іранським колегою.

Передісторія:

  • Літак регулярного рейсу PS 752 Тегеран – Київ авіакомпанії “Міжнародні авіалінії України” (МАУ) розбився в Ірані вранці 8 січня. У літаку було 167 пасажирів та 9 членів екіпажу, усі 176 осіб загинули.
  • Міністр закордонних справ України Вадим Пристайко повідомляв, що серед загиблих були громадяни 7 країн: з Ірану 82; з Канади 63; зі Швеції 10; з Афганістану 4; зі ФРН 3, із Великої Британії 3, з України 11 громадян (2 пасажири й 9 членів екіпажу).
  • Пізніше Канада уточнила, що на борту перебувало 57 її громадян.
  • 11 січня Іран офіційно визнав, що помилково збив ракетою літак МАУ.
  • У заяві генштабу ЗС Ірану йшлося: “У таких критичних умовах рейс “Міжнародних українських авіаліній” вилітає з аеропорту Імама Хомейні і, перебуваючи в режимі ротації, знаходиться в безпосередній близькості від чутливого військового центру КВІР і знаходиться на висоті ворожого літака і нагадує його за формою”.
  • Президент Ірану Хасан Рухані виступив із заявою про те, що країна “глибоко шкодує про цю трагічну помилку”. Він також заявив, що дії військових, які призвели до загибелі українського лайнера, будуть розслідуватися.
  • Корпус вартових ісламської революції (КВІР) взяв на себе відповідальність за збиття українського літака МАУ під Тегераном.