Зеленський анонсував нові податки: чого чекати українцям?
Президент Володимир Зеленський в черговий раз заявив, що в Україні проведуть обіцяну податкову реформу. Амністують капітал, скасують одні податки, а на їх місце введуть інші. Правда, такі обіцянки “Слуги народу” озвучують вже не перший рік. Про те, що обіцяли і як пропонують втілити в життя нові правила Зеленський і його команда йдеться в матеріалі OBOZREVATEL.
Амністія капіталу
“Попереду ще багато роботи. Частина зроблена, інше, що ми обіцяли людям, ми повинні зробити стовідсотково. Я впевнений в вас, і ви це зробите. Це і податкова реформа, і амністія капіталів”, – заявив на з’їзді “Слуги народу” 31 серпня Володимир Зеленський.
Що обіцяли “Слуги народу”:
- Введемо податок на виведений капітал, як тільки для цього виникнуть необхідні економічні умови.
- Приймемо стратегію поступового зменшення єдиного соціального внеску.
- Позбавимо Державну фіскальну службу правоохоронної функції, залишивши тільки сервіс.
- Повністю переведемо податкові та митні процедури в цифровий формат.
- На законодавчому рівні гарантуємо незмінність діючих умов оподаткування для суб’єктів малого підприємництва – фізичних осіб.
Володимир Зеленський у своїй передвиборчій програмі тему податків практично обійшов стороною. Єдине – пообіцяв скасувати податок на прибуток і ввести податок на виведений капітал. Але після цього президент безліч разів обіцяв амністію, але ось руки до неї так і не дійшли.
Податкову амністію вже провели в Аргентині, Бразилії, Індонезії, Італії. У цих країнах довгий час процвітала тіньова економіка. Принцип такий амністії простий: якщо заробив в тіні, але не злочинним шляхом, можеш заплатити податок і легалізувати майно.
В Україні пропонують ставку в 2,5% на державні цінні папери та 10% на все майно, крім нерухомості і авто. Аналітик Володимир Мазуренко в коментарі пояснює: таку низьку ставку для державних цінних паперів зробили спеціально для того, щоб українці за свої заощадження купували ОВДП, поповнюючи бюджет країни.
“Такий принцип діє в багатьох країнах, де пройшла амністія. Особисто моя думка: амністія нам необхідна, але вона не може існувати без покарання для тих, хто її не пройде”, – каже Мазуренко.
В якому вигляді можуть запустити нульову декларацію:
дохід до 100 тис. грн буде амністуватися автоматично і без сплати податків;
амністувати не можна гроші, отримані корупційним або злочинним шляхом, тобто легалізувати можна тільки невраховану прибуток, зарплати в конверті, зароблене в “тіньовому секторі”, але не вкрадене;
з нерухомості, валюти, прав інтелектуальної власності, прав на майно юридичних осіб, авто потрібно буде заплатити податок 5%;
з усією іншою власності доведеться заплатити податок 10%;
якщо гроші витратили на покупку ОВДП, то заплатити доведеться податок 2,5%;
всі легалізовані гроші потрібно покласти в банк як мінімум на рік;
декларації будуть заповнюватися добровільно, а подану інформацію не можна використовувати для того, щоб залучити платника податків до відповідальності.
Керуючий партнер Baker Tilly Ukraine Олександр Почкун впевнений, що податкова амністія в Україні необхідна, тим більше з урахуванням, що бізнес зобов’язали декларувати контрольовані іноземні компанії.
“Багато українських підприємств структуровані через іноземні юрисдикції. Часто це роблять не для податкової оптимізації, а для того, щоб всі суперечки проходили в іноземній юрисдикції. В цивілізованих судах відстоювати свої права простіше. Не завжди це можна зробити просто і відкрито. Це робили через дарування , номінальних директорів і так далі. Зараз компаніям, власникам треба декларувати свої права володіння. і тут виникає питання можливості регуляторного тиску на декларанта “, – пояснив Почкун.
Але якщо з можливістю легалізувати капітал не буде жорсткого покарання для тих, хто залишиться в тіні, стимулу для участі в амністії не буде.
“Заморозять” “єдинників” і нібито скоротять ЄСВ
Найбільш спірні пропозиції “Слуг народу” – знайти спосіб скоротити єдиний соціальний внесок (ЄСВ) і не міняти умови роботи фізосіб-підприємців. Справа в тому, що і зараз ЄСВ, який в першу чергу йде в Пенсійний фонд, не покриває реальні витрати на виплату пенсій. У Фонді величезна діра, ситуація не змінюється. Якщо ж скоротити соцвнесок, ситуація може значно погіршитися.
А ось пропозиція по “єдинникам” дуже спірна. Зараз бізнес використовує систему “єдиного податку” як оптимізацію, а не можливість розвиватися малим підприємствам. Навіть великі компанії дроблять свої підприємства на безліч фізосіб-підприємців, щоб не платити податки.
Великі роботодавці змушують своїх співробітників відкривати ФОП, щоб ухилятися від сплати справедливого податку. Наприклад, “єдинники” другої групи (можуть наймати співробітників) повинні платити 20% мінімалки податку і 22% – ЄСВ. Зараз це 1000 і 1100 грн відповідно.
Для прикладу, з офіційної зарплати в 10 тис. грн потрібно віддавати 4,1 тис. грн податку. Тобто майже в два рази більше.
Аналітик Єгор Комов в коментарі нагадує: систему “єдиного податку” також критикували і в МВФ, проте влада відстояла права низького податку для окремих підприємств. Серед головних проблем Комов називає:
- відсутність контролю за оборотом підприємств;
- нерівні умови для того бізнесу, які знаходиться на загальній системі оподаткування, і на “єдиному податку”;
- немає зрозумілого механізму відстеження “дроблення” бізнесу для використання “єдиного податку”;
- “Єдинники” не платять за себе прибутковий податок, на відміну від простих співробітників.
В Україні один з найвищих рівнів тінізації економіки в Європі. І, як показав досвід різкого зниження ЄСВ, навіть з невеликими ставками бізнес продовжує шукати можливість для того, щоб не платити чесно. Без відсутності жорсткого контролю будь-, навіть правління пропозицію, таке як амністія капіталів, приречено на провал.